SME

Skúmajú DNA neandertálcov

Paleoantropológovia zverejnili prvé predbežné výsledky skúmania DNA z jadra bunky neandertálskeho človeka. V časopise Nature o tom napísal Rex Dalton, ktorý sa zúčastnil vedeckej konferencie o biológii genómov (genóm je súhrnná genetická informácia ...

Kostry neandertálca (vpredu) a moderného človeka v Americkom múzeu prírodnej histórie v New Yorku.


FOTO - D. FINNIN/AMNH/NATURE


Paleoantropológovia zverejnili prvé predbežné výsledky skúmania DNA z jadra bunky neandertálskeho človeka. V časopise Nature o tom napísal Rex Dalton, ktorý sa zúčastnil vedeckej konferencie o biológii genómov (genóm je súhrnná genetická informácia v jadre bunky) v známom laboratóriu v Cold Spring Harbor (štát New York, USA).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úspech si pripísal na konto tím Svante Pääba z Ústavu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu v Lipsku (Nemecko). Genetici preverili 60 vzoriek fosílií neandertálcov uložených v múzeách, či sa v nich aj po dlhých tisícročiach predsa len ešte nezachovala aspoň štipka jadrovej DNA. Pri dvoch sa ukázalo, že áno. Pääbo v Cold Spring Harbor prezentoval sekvenciu približne milióna "písmen" jadrovej DNA z kosti dospelého neandertálskeho muža, ktorý pred 45-tisíc rokmi obýval jaskyňu Vindija neďaleko Záhrebu v Chorvátsku. Sekvencia predstavuje asi 3 stotiny percenta neandertálskeho genómu (pravdaže, ak veľkosťou pripomínal genóm Homo sapiens). DNA neandertálca bola silne fragmentovaná, takže jej sekvenovanie i analýza boli veľmi prácne. Vyzerá to však, že mužský pohlavný chromozóm Y neandertálcov sa dosť líšil od ľudského i šimpanzieho. Rozhodne viac, ako vychádza z porovnania sekvencií na iných chromozómoch.

SkryťVypnúť reklamu

Sekvencia dlhá 75-tisíc "písmen" DNA, ktorú v Cold Spring Harbor prezentoval James Noonan zo Spoločného genómového inštitútu vo Walnut Creek (štát Kalifornia, USA), naznačuje, že neandertálci sa od línie, vedúcej k modernému človeku, odčlenili pred približne 315-tisíc rokmi. To sa zhoduje s doterajšími názormi založenými na skúmaní fosílií. Pääbov tím sa ďalej bude usilovať nasekvenovať čo najviac jadrovej DNA neandertálcov. Vyžiada si to však preverenie ďalších fosílií i nálezy celkom nových. Cieľom je dospieť k rekonštrukcii hlavných častí genómov aspoň desiatich jedincov. To by už umožnilo systematické porovnanie s databankou DNA moderných ľudí.

Prvé údaje o DNA neandertálcov vedci, medzi nimi Pääbo, zverejnili roku 1997. Dosiaľ sa skúmala pri piatich jedincoch. Výsledky v súhrne potvrdili, že neandertálci sú odlišný druh, Homo neanderthalensis. Od našich spoločných predkov sa odčlenil zhruba pred pol miliónom rokov. Nezistilo sa prelínanie neandertálskej DNA s DNA moderných ľudí. Vždy však išlo o mitochondriálnu DNA, súčasť autonómneho genetického aparátu "elektrárenských" organel v cytoplazme buniek, dedenú po ženskej línii.

SkryťVypnúť reklamu

Neandertálci obývali veľkú časť Európy a západ Ázie až po Uzbekistan pred 300-tisíc až 30-tisíc rokmi. Potom za stále nevyjasnených okolností relatívne rýchlo zmizli zo scény. Očividne po príchode Homo sapiens na ich teritórium.

(urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu