FOTO - JAMES H. BROWN |
Peter Schattschneider z Viedenskej technickej univerzity (Rakúsko) s kolegami vyvinul jednoduchú metódu, ako transmisnou elektrónovou mikroskopiou merať magnetické vlastnosti nových materiálov v rozmeroch pod jednu miliardtinu metra.
Tím Charlesa Liebera z Harvardovej univerzity (USA) zhotovil nanodrôty s germániovým jadrom a kremíkovým obalom, ktoré v obvodoch fungujú až 4-krát lepšie ako ekvivalentné konvenčné tranzistory. Vyrábajú sa tiež efektívnejšie ako podobné uhlíkové nanotrubice.
Robert Embley z NOAA (USA) s kolegami získal v marci 2004 a októbri 2005 unikátne kamerové zábery podmorskej sopky NW Rota-1 (vrchol 555 metrov pod hladinou) na severe Mariánskeho súostrovia v Tichom oceáne. Chrlila husté chocholy popola s kvapôčkami síry.
Tím Jamesa Browna z Novomexickej univerzity (USA) preukázal, že zbrane a ozdoby zvierat (ako rohy, na obrázku antilopí samec) si zachovávajú nepomernosť aj pri zväčšovaní telesných rozmerov zvieraťa. Takto slúžia ako jasné signály fyzickej a pohlavnej zdatnosti.
Minoo Rassoulzadegan z Univerzity Sophia Antipolis v Nice (Francúzsko) s kolegami odhalil dedičnosť myšacieho génu Kit, odporujúcu Mendelovým zákonom, podľa ktorých potomstvo získava presnú génovú kombináciu rodičov. V pozadí je aktivita RNA namiesto DNA.
Tím Kennetha Rouxa z Floridskej štátnej univerzity (USA) zobrazil v 3-D bielkoviny na hrotoch obalu vírusu HIV, ktoré mu umožňujú splývať s ľudskými bunkami.
Tímy Angely Römerovej-Oberdörferovej z Ústavu Friedricha Loefflera (Nemecko) a Petera Paleseho z Lekárskej školy Mount Sinai (USA) vyvinuli kombinované vakcíny proti vtáčej chrípke. Sú efektívne a lacné a možno nimi očkovať hydinu, aby chrípkou nenakazila ľudí.
Stuart Lipton z Burnhamovho ústavu (USA) s kolegami zistil, že tvorbu chaotických plakov pri Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe spôsobuje hromadenie oxidu dusnatého v starnúcom mozgu. Plyn blokuje enzým, zabezpečujúci riadny tvar bielkovín.
Cunejuki Jamamoto z Nagasackej medzinárodnej univerzity (Japonsko) s kolegami zistil, že "kombo" dávka nikotínu a donepezilu (alzheimerovský liek) znižuje návyk na drogu metamfetamín (pervitín).
Pokusy tímu Marka Kaya zo Stanfordovej univerzity (USA) na myšiach ukázali, že dávku RNA pri liečbe pečene na základe využitia javu interferencie RNA s aktivitou génov v pozadí vážnych chorôb treba stanovovať naozaj opatrne, aby nesúperila s vlastnou RNA buniek.