SME

Prvý Mac mini s procesorom Intel - mačiatko so srdcom Tigra

Prechod firmy Apple na platformu Intel priniesol omladenie aj rade najmenších a najlacnejších Macov s prívlastkom "mini". Urodili sa v dvoch variantoch, otestovali sme ten výkonnejší s procesorom Intel Core Duo.

Mac mini v rukách šéfa Apple Steva Jobsa. FOTO - TASR/AFP

Malé mačiatko

Výkonnostný nárast takmer nijako neovplyvnil vzhľad počítača. Všetko podstatné sa ukrýva v elegantnej sivej kovovej škatuľke so štvorcovým pôdorysom a šírkou necelých 17 centimetrov. Do nej sa takmer nepochopiteľne podarilo ukryť všetko od procesora a operačnej pamäte cez pevný disk (80 GB), dvojvrstvovú DVD napaľovačku, grafický a zvukový čip až po dostatok portov pre rozširujúce zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bezproblémová (bez)drôtová konektivita by mohla byť vzorom pre celý PC svet. Bluetooth spojenie napríklad s mobilným telefónom väčšiny značiek je záležitosťou niekoľkých sekúnd a integrovaná WiFi karta sa postará o pripojenie do siete bez káblov. Ale ani klasickou cestou nie je problém pripojiť Mac mini hoci aj ku kompletnej sieti s počítačmi Windows.

SkryťVypnúť reklamu

Perličkou je síce na pohľad jednoduché, ale o to použiteľnejšie infračervené diaľkové ovládanie. Pomocou šikovného systému "Front Row" s ním môžete ovládať prehrávanie hudby, filmov či fotogalérií bez dotyku s myšou či klávesnicou. K úplnej spokojnosti možno chýba iba integrovaný TV tuner, ktorý by Mac mini kvalifikoval do kategórie univerzálneho domáceho zábavného zariadenia.

Zachovaná zostala aj tradícia bohatého softvérového vybavenia pre prácu aj zábavu priamo po vybalení z krabice. Operačnému systému Mac OS X "Tiger" sekunduje oceňovaný balík aplikácií iLife obohatený o program iWeb pre tvorbu webstránok úplnými začiatočníkmi. Bez dokúpenia akéhokoľvek softvéru tak môžete s Mac mini okamžite spracovávať fotky, vytvárať DVD filmy z domácej kamery, organizovať si čas či komponovať hudbu.

SkryťVypnúť reklamu

Mačiatko cerí dvojité zúbky

Nový Mac mini je vystavaný okolo procesora Intel Core Duo (resp. Core Single v lacnejšom variante). Ten je zároveň najsilnejším tromfom tohto drobčeka. Dvojjadrový procesor najnovšej generácie taktovaný na 1,66 GHz dokáže nechať vo výkone za sebou v prachu nejeden desktopový procesor vyššej triedy.

Výmena grafickej karty pôvodného Mac mini so samostatnou pamäťou za integrované riešenie v podobe Intel GMA 950 čipu spôsobila búrlivé reakcie. Ukrajuje totiž minimálne 64 MB z už aj tak dosť malej kapacity pamäte RAM (štandardne 512 MB, rozšíriteľných na 2 GB).

"Duálny" operačný systém

Kapitolou doslova z iného sveta je použitie Mac mini s operačným systémom Windows. S požehnaním oficiálneho softvéru od Apple môže byť aj tento konkurenčný OS nainštalovaný súbežne s MAC OS X a pri každom reštarte počítača si môžete vybrať jeden z nich. Zlé jazyky tvrdia, že je to prvý krok Apple na opustenie vlastného operačného systému. Je tu však aj racionálnejšie vysvetlenie: tí najnerozhodnejší užívatelia zo sveta PC sa takto nemusia báť kúpy Mac-a, pretože im zostanú zadné dvierka.

SkryťVypnúť reklamu

Dualita aj vo výkone

Aj výkon sa nesie v znamení dvoch odlišných perspektív. Zrýchlenie oproti staršej generácií je nesporné, kým nedôjde na používanie aplikácií bez optimalizácie pre platformu Intel (tzv. universal binaries). Najmä tie z profesionálnej sféry budú ešte dlho čakať na úpravu, ktorá umožní ich rýchlejší chod. Vo Windows však už nehrozia žiadne kompromisy, dokonca aj zopár nových hier fungovalo. Paradoxne Mac mini pri nainštalovaní Windows vyniká napríklad v grafickom programe Photoshop, ktorý bol kedysi doslova vlajkovou loďou Macov. Core Duo procesor dokáže pri náročných operáciách o viac ako 60 % prekonať napríklad Athlon 64 3200. Tu je naozaj takmer štyrikrát rýchlejší, ako G4 procesor v pôvodnom Mac mini. Pod Mac OS X však za ním zatiaľ zaostáva - vtedy je potrebné brať ohľad na výrazne vyššie nároky na operačnú pamäť a dokúpiť aspoň ďalších 512 MB - a aj tak budú spomalené reakcie niektorých aplikácií nepríjemným prekvapením.

SkryťVypnúť reklamu

Ako použiť skrytého tigra?

Mac mini rozhodne nemôžeme vyčítať absenciu všestrannosti. Ale možno práve ona spôsobuje nejasnosť v jeho potenciálnom využití. Pre domáce použitie disponuje snáď až priveľkým výkonom a pridanou hodnotou, ktoré dvíhajú cenu nad možnosti bežnej slovenskej domácnosti. Profesionálne použitie je zatiaľ obmedzené iba na Windows a v tejto sfére si môžeme sťažovať aj na pomalší diskový systém či absenciu možnosti pripojiť druhý monitor.

Napriek tomu môže byť "univerzál" jeho druhé meno a je len na vás či, či preň nájdete dostatočné využitie. Kto by však musel zároveň investovať do kvalitného monitora a myši, môže sa obzerať skôr po produktovej rade iMac.

Analytik: Apple sú lacnejšie, ako sa zdá

Typický počítač od Apple je len o 10 až 13 % drahší, než by bola cena tak isto výkonného PC, vypočítal Gene Munster, analytik firmy Piper Jaffray "Väčšina ľudí sa pritom domnieva, že rozdiel je oveľa väčší, 20 až 30 percent," uviedol vo svojej správe. Porovnával pri tom iMac so štyrmi modelmi počítačov od HP a Dellu, a 17-palcový MacBook Pro s notebookmi rovnakých značiek.

SkryťVypnúť reklamu

Predstava o drahých počítačoch Apple vyplýva z toho, že sú porovnateľné len s najvýkonnejšími PC, kde obstoja aj cenou. Apple však nevyrába lacnejšie modely, ktorých iní výrobcovia predávajú najviac.

Dostupnosť: http://www.apple.sk/slo/apple/hardware/macmini/, www.applecentrum.sk

Orientačná cena: od 28160 s DPH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu