SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Deti sa vrhli na internet, rodičia nestíhajú

Počet detí využívajúcich internet rástol na Slovensku za posledné dva roky rýchlejšie, než v ktorejkoľvek inej európskej krajine. Rodičia na Slovensku však s deťmi držať krok nestíhajú - v porovnaní s vyspelejšími krajinami sa stále oveľa menej z nich ..

Vo veku dvanástich rokov sú už štyri z piatich európskych detí online. ILUSTRAČNÉ FOTO SITA/AP

Počet detí využívajúcich internet rástol na Slovensku za posledné dva roky rýchlejšie, než v ktorejkoľvek inej európskej krajine. Rodičia na Slovensku však s deťmi držať krok nestíhajú - v porovnaní s vyspelejšími krajinami sa stále oveľa menej z nich zaujíma o to, aké stránky si ich deti na webe prezerajú. Vyplýva to z prvého štatistického prieskumu Eurobarometer zameraného na využitie internetu deťmi, ktorého výsledky boli zverejnené minulý týždeň.

Najnovšia správa je prvou štúdiu týkajúcou sa internetu za niekoľko uplynulých rokov, ktorej výsledkami sa môže Slovensko pochváliť. Od predchádzajúceho prieskumu v rokoch 2003 a 2004 u nás stúpol počet detí mladších ako 18 rokov využívajúcich internet z 30 na 46 % a takmer dosiahol úroveň európskeho priemeru (50 %). Žiadna iná krajina takýto rýchly rast nezaznamenala a na Slovensku sa dnes podľa Eurobarometra učí s internetom pracovať viac detí, ako napríklad v Taliansku, Portugalsku, Írsku, Maďarsku či Estónsku.

Príčinou rýchleho rastu sú zrejme takmer výlučne aktivity Infoveku a najmä projekt Počítače pre školy, v rámci ktorého Deutsche Telecom v roku 2004 dodal na slovenské školy 22-tisíc počítačov. Správa totiž zároveň konštatuje, že Slovensko je európskou anomáliou z pohľadu miest, kde deti s internetom pracujú - v prístupe na web z domácnosti sme stále takmer poslední (má ho len 15 % detí), ale slovenské školy sú na pomery nášho regiónu internetom vybavené veľmi dobre. Podobný model zároveň stále platí aj pri dospelých - Slovensko je spolu s Lotyšskom jedinou krajinou, kde ľudia stále využívajú internet častejšie v práci ako doma.

Každý piaty európsky rodič už má skúsenosť s tým, že jeho dieťa narazilo na internete na nevhodný alebo nebezpečný obsah. V rovnakom počte domácností sú už stanovené jasné pravidlá použitia internetu. Najčastejším pravidlom býva vymedzenie okruhu webstránok, ktoré deti nesmú navštevovať, a stanovenie maximálneho času, ktorý môžu na webe stráviť.

Až 45 % európskych rodičov (57 % slovenských) nikdy nesurfuje spoločne s dieťaťom a špeciálne programy obmedzujúce, aké stránky si môžu deti pozerať, používa 28 % európskych domácností s internetom, ale len 9 % slovenských.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.