
ých výrobcov BSA. Straty, ktoré šírením nelegálneho softvéru v ČR výrobcom vznikli, sa odhadujú na 2,7 miliardy Kč.
Priemerná miera pirátstva v EU dosiahla 36 percent, a o percentný bod sa tak naopak zvýšila. Straty výrobcov v EU dosiahli 266 miliárd Kč. V Čechách je tak síce vyššia miera pirátstva ako v priemere vo všetkých krajinách EU, je ale napríklad nižšia ako vo Francúzku (47 percent), Taliansku (53 percent) alebo v Španielsku (46 percent). V regióne strednej a východnej Európy má Česko najnižšiu mieru pirátstva. Priemer regiónu dosiahol minulý rok 69 percent.
V celosvetovom meradle je niekoľko rokov miera pirátstva stabilná a pohybuje sa okolo 35 percent. Najnižšia je v USA (21 percent), na Novom Zélande (23 percent) a v Rakúsku (26 percent), naopak najvyššia vo Vietname, Zimbabwe (dosiahli 90 percent) a Indonézii (87 percent).
Za poklesom pirátstva v Čechách stojí podľa hovorcu BSA Jána Hlaváča rast predaja značkových notebookov a PC s predinštalovaným legálnym softvérom. Prejavila sa ale tiež väčšia informovanosť a úspešnosť polície pri odhaľovaní tejto trestnej činnosti. Tiež súdy v poslednej dobe počítačové pirátstvo začínajú prísnejšie trestať. Podľa Romana Skřepka z tlačového odboru policajného prezídia minulý rok polícia vyšetrovala 766 prípadov porušenia autorských práv, čo sa ale netýka len softvéru, ale tiež audio a video nahrávok.
Objasnenosť týchto prípadov je skoro 98 percentná, čo je skoro najvyššia zo všetkých trestných činov. Stíhaných bolo 276 osôb. Za porušovanie autorských práv hrozia až dva roky väzenia, pokiaľ ide o trestnú činnosť veľkého rozsahu až päť rokov a vysoké finančné pokuty. Poškodené firmy môžu navyše ako odškodnenie žiadať až dvojnásobok ceny legálneho softvéru.
Podľa štúdie IDC v prípade, že by sa Českej republike podarilo znížiť pirátstvo o desať percentných bodov, v nasledujúcich štyroch rokoch by vzrástli príjmy štátneho rozpočtu o 2,3 miliardy Kč, v oblasti IT by vzniklo 2900 nových pracovných miest a HDP by vzrástol o 22,7 miliardy Kč.