SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Action Girlz Racing, Monster Trux Extreme, Urban Extreme - shit, shit a opäť shit.

Poviem vám vtip. Príde manažér do kancelárie a hovorí: „Mám skvelý nápad! Urobíme jednu hru, autíčka, nech to zvládnu aj tí najmenší. Potom z toho vyklonujeme ďalšie 2, ale POZOR – zmeníme autíčka! A nakoniec máme 3 hry, ktoré môžeme predávať každú zvláš

Poviem vám vtip. Príde manažér do kancelárie a hovorí: „Mám skvelý nápad! Urobíme jednu hru, autíčka, nech to zvládnu aj tí najmenší. Potom z toho vyklonujeme ďalšie dve, ale POZOR – zmeníme autíčka! A nakoniec máme tri hry, ktoré môžeme predávať každú zvlášť ako budget!“ - „Geniálne pán manažér.“
A čo je na vtipe zábavné? Nič. Presne ako na týchto troch hrách.

Asi sa čudujete, prečo sú v jednom článku recenzované tri hry naraz. Je to naozaj ojedinelý prípad, no keďže sú si všetky podobné ako vajce vajcu, inak sa to ani nedalo. Vyčleniť každej zvlášť priestor na recenziu, to by si žiadna z nich nezaslúžila. Už aj toto je veľa. Aj keď sú to budgetovky. Takéto hry netreba šetriť. Chápem, že ak nie sú peniaze na najnovšie technológie a tím 50-ich ľudí, nebude mať hra najlepšiu grafiku, nebude príliš rozsiahla atp. Keď sa ale tvorí s dobrým nápadom a hra dokáže chytiť, tak vyspelé technológie vôbec nepotrebuje. Viď freeware. Je ale zrejmé, že pri vývoji týchto troch titulov nikto na hrateľnosť ani nepomyslel. Dôležité sú predsa peniažky.

Skryť Vypnúť reklamu

Zoberme to pekne po poriadku. Action Girlz Racing . Uáááv. Vyberieme si jednu zo super action holiek a rozdáme si to v strhujúcich závodoch až na 2 tratiach! Áno, toľko veľa. Každá action baba je iná! Bianca to berie profesionálne, vždy má na hlave helmu, Kat sa nikdy ničoho nebojí, takže v súboji vám nič nedaruje, Latisha je taká cool, že vám to vyrazí dych, Amber nosí so sebou stále make-up a zrkadielko, lebo vyhrávať sa musí v štýle! Akiko má zase rada indie muziku, Blossom je čistá hippisáčka, takže je cool od rána do večera a konečne Courtney je taká cool, že sa to nedá ani opísať. Tak to bol prelet nad výberom action hrdiniek, samozrejme, že je jedno, ktorú si vyberiete, v ničom sa nelíšia. A teraz už môžeme ukázať ostatným chicksám, kto je tu najcoolovejší. Vyberieme si šampionát a ideme na to. Hra ponúka niekoľko závodov, na celých dvoch tratiach, ale tie idete odzadu, zrkadlovo, zhora aj zdola, takže to samozrejme vyzerá, že ich tam je viac. Ale verte mi, sú 2. Stále nemôžem uveriť tomu číslu, ako to len dokázali, veď nad tým museli stráviť more času. No poďme ďalej. Počas jazdy určite zbierajte kvetinky, pretože tým si odomknete zamknuté action babenky a to predsa najviac chcete! Okrem šampionátu je tu ešte možnosť time trial a single race, ktoré sú samozrejme taktiež nenormálne zábavné.

Skryť Vypnúť reklamu
Okej, to by stačilo, action babeniek mám už pokrk, dáme si niečo ostrejšie. Urban Extreme. Hm, nejak sa mi to podobá na Action Girlz ... no podobá je slabé slovo, ono je to identické, dokonca aj menu je rovnaké. Ale pozor, už tu nie sú babenky, už tu máme super nadupané V8 angličáky! Aha, to nemajú byť angličáky? No nevadí. Idem si dať šampionát. Ahaho, a on tu nie je. Autori asi museli toľko pracovať na prerábaní celej hry, že ho tam jednoducho nestihli prekonvertovať. No nič, tak si dáme single race. Paráda, vyberem si opäť zo širokej ponuky tratí, tentokrát je tu až jedna! Číslom 1. („Áno, tak veľa.“) Zase, je prezentovaná ako viac tratí, ale to sú iba inak poskladané úseky tej jednej. Vidieť, že vydavateľ tlačil na vývoj, škoda, že chlapcom z Metro3D neostal čas na dokončenie, bola by to bomba. V závode sa ale hra podstatne líši! Už nezbierame žiadne kvetinky, ale závodíme o peniaze aby sme odomkli ďalšie skryté autá. A kto by nechcel odomknúť „policajské“ auto? Ukážte mi takého človeka. Protivníkov musíme spomaliť všetkými možnými spôsobmi, najlepšie ich totálne zničiť. Ďalšia novinka – model poškodenia! To nemá ani také NFS. To bude zhruba opať všetko.

Skryť Vypnúť reklamu
Konečne a naposledy si pustíme Monster Trux Extreme - Offroad Edition. Trochu ma sklamalo, že to nie je Monster Trux Extreme - GT Edition, ale čo už. Tu závodíme v nejakom neidentifikovateľnom leveli, asi je to dajaký kameňolom či čo, nevedel som to z tých HD textúr a dokonale vymodelovaných skál (ktoré majú hádam aj 10 polygónov) zistiť. Čo sa týka konceptu hry, je vidieť, že autori, pozbierali skúsenosti zo svojich predcházajúcich titulov, a zmiešali dokopy to najlepšie z Action Girlz a Urban Extreme. Takže tu máme aj šampionát aj zbieranie, tentokrát dolárikov. Ak budete vážne dobrí, môžete postúpiť do ďalších turnajov a tam vyhrať peniaze na nový, silnejší motor! A to sa oplatí. Musíte si ale dávať pozor, aby ste si truck moc neničili, pretože opravy vás budú stáť časť z výhry. Tak ako v Urban Extreme, aj tu sa stará o správanie auta (citujem oficiálne zdroje) „ultra-realistický systém fyziky, ktorý zaistí, že každý hrbolček na ceste, každé ošuchnutie sa alebo náraz ovplyvňuje správanie vozidla tak, ako by mal.“ Poviem vám, čítať tieto úlety je celkom sranda. Nalepší heft som objavil v sekcii Credits: „Special thanks to... hard working programming team..."

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 2/ 10
Ako si myslíte, že to bude vyzerať? Áno, presne tak. Ihneď si nájdite screenshoty a kochajte sa. Do detailu prepracované modely aút (v Urban Extreme som si pri niektorých myslel, že sú to naozaj iba kvádre potiahnuté textúrami), high-res textúry (asi ako na PS1), real-time odlesky (škoda, že v Action Girlz chýbajú), to všetko tento engine utiahne. Vidieť, že je naozaj dobrý, keďže je na ňom postavených celá rada hier (od Metro3D). Design levelov nezaostáva. Prebehnete sa popri dovolenkovej vile s bazénmi, prefrčíte cez školský dvor (AG), ojazdíte ulice zničeného veľkomesta (UE) a prebrázdite šotolinu na opustených ostrovoch (MTE). Trate sú bohaté na detaily a objekty, ako napríklad palma, kôš, či... hrboľ. No dobre, keďže je to budget, tak mu dávam +1 bod. Hry sú konverziou z PS2, ale vyzerajú, ako by pochádzali skôr z PS1.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 1 / 10
V akej hre, čo ste v poslednej dobe hrali, ste si nemohli nastaviť ovládanie na zvolené klávesy? Tu sa to nedá. Toto už sa často nevidí (iba ak v nových NHL-kách). Pridávať sa bude Enterom, brzdiť Shiftom a používať powerupy Backspace-om a hotovo. Bez diskusie. Navyše, keďže som plyn držal celý čas stlačený, Enter sa mi pekne zatlačil do klávesnice a po chvíli som ho už ani nemusel držať. Vidíte, do akých detailov je ovládanie premyslené?! Funguje to asi tak, že po štarte za 2 sekundy zrýchlite na maximum a potom už len chytáte powerup-y a šípkami ovládate smer. Počkať, ospravedlňujem sa, teraz som si spomenul, že som raz použil aj brzdu, prepáčte. Zatáčanie to je iná káva. V Action Girlz nie je čo riešiť, tam zatáčajú autíčka tak nejak konštantne, ale v takom Urban Extreme som to doteraz nepochopil. Ako by záležalo, na tom, ako dlho podržíte smerovú šípku. Dlho som to neskúmal, ale každopádne je isté, že sa to chovalo divne. V Monster Trux je to úplne najlepšie, s vozítkom vytočíte hocičo a hocikedy. Keď si predstavíte, že stále sa vlečiete po trati tou závratnou rýchlosťou a protivníci idú ešte pomalšie, jedinou starosťou je zbierať doláriky, ktoré aj tak už po prvom kole všetky máte.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 1 / 10
Už by ste zhruba mohli mať obraz o tom, aká je to zábava. Toto nemôže baviť ani 6 ročné deti, na ktoré sú asi tieto tituly smerované. Mať v tom veku takúto skúsenosť s hrami, asi by som už dokonca života nič nehral. Priemerná dĺžka hracej doby týchto čúd je tak 20 min. Kľudne by som mohol napísať, že všetkých troch dokopy. Nie je tu absolútne nič, čo by vás pri hre udržalo, to by som si radšej hádzal tenisákom o stenu, ako toto hrať. Niekto, by si mohol myslieť, že powerupy túto „zábavku“ oživia, ale keď zistíte, že môžete použiť neviem-koľko-krát turbo, odstaviť súperky „chatter shotom“ (zaplavíte ich babskými kecami), alebo rozhádzať tristo banánových šupiek, aj tak vám to nebude nič platné, pretože ony okolo vás z ničoho prefrčia, pričom nepoužili ani turbo, ani nijaký iný urýchlovač (žeby si prdli?). Vtedy už ničomu neveríte a nie je dôvod, pre ktorý by ste pri tom mali stráviť ešte ďalších 5 min. Chlapci asi vedeli, že by to bolo priveľmi jednoché, keby súperky nepodvádzali, tak to riešili takto. Pekné riešenie. Toto konkrétne platilo pre Action Girlz. V ďalších dvoch *censored* zase celý závod vediete a nepriatelia si ani neškrtnú. AG je ešte v niečom unikátna. Ak do niekoho narazíte, lepšie povedané sa ho dotknete, okamžite strácate kontrolu na vozidlom, takže sa spolu už len rútite do najbližšej prekážky, a vyskúšate si, ako sa asi cítia figuríny pri crash testoch. Ge-ni-ál-ne!

Skryť Vypnúť reklamu

Keď som zbadal pri úvodných obrazovkách logo fyzikálneho enginu Havok, pomyslel som si, že to asi bude mať niečo do seba. Už viem, ako sa človek dokáže mýliť. Náznaky zákonov fyziky som postrehol iba pri zrážkach s objektami, ktoré zavadzali na trati, ale asi som chýbal v škole, keď sme brali gravitáciu, lebo som nevedel, že kovový kôš padá na zem asi tak ako nafúkaný balón. No mám sa toho ešte veľa čo učiť. Pre budgetovky, by mohla byť hrateľnosť najsilnejšou zbraňou, tu sa však nič také nekoná.

MULTIPLAYER
Neviem, prečo si autori dávali tú námahu a implementovali ho do hry. Bože chráň aby ste to s niekým skúšali hrať!

ZVUKY 2 / 10
Zvuky sú ďalšou lahôdkou. Efekty pri používaní powerup-ov, nárazy a ostatné by ešte boli vpohode, to by som tomu dal aj celkom dobré hodnotenie, ale keby ste počuli (čo myslím, že nebudete, pretože, ak sa máte radi, tak to nebudete hrať) zvuk motorov, či čo to tam tie angličáky majú, tak by ste to vypli už len kvôli nemu. A to počúvate neustále, keďže idete vždy na plný plyn, čo zachvílu žačne pekne liezť na nervy.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 3 / 10
Hudba u mňa získava najvyššie hodnotenie, pretože som sa na nej najviac zabavil. Je to mix všetkého možného a vzniká z toho taká blbosť, že to aj pobaví, keď to porovnáte s ostatnými aspektami hry. Na každú hru jedna pesnička, znie pravidlo autorov, kto čakal viac, nech sa zamyslí nad svojou naivitou.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 1 / 10
Tento odstavec by sa ty mohol volať skôr „Nenáročnosť a hlúposť“ (vtedy by hry získali plné hodnotenie). Autori do hier zrejme integrovali nový experimentálny systém AUI – Artificial Unintelligence, ktorý funguje skvele. Až na to, že súperi nevypadávajú z trate a nenarážajú do stien, neprejavujú žiadne známky inteligencie. Monster Trux dokonca simuluje aj strach, pretože plynový pedál stláčajú asi len do polovice. Poradie toho, ako skončíte v Action Girlz, zase počíta so sofistikovaným randomize systémom, o ktorom som počul, že berie do úvahy aj polohu hráča sediaceho pred PC a fázu mesiaca. Urban Extreme dokonca mieša tieto dva prístupy dokopy.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 1,5 / 10
Autori to nemysleli vážne, tak ani my to tak brať nebudeme. Ale aj tak mi nedochádza, pre koho je hra určená. Dať tieto hry zahrať vlastnému dieťaťu, to by som mu nedokázal urobiť. A oni za to ešte pýtajú peniaze! Ak hľadáte lacnú a zábavnú gamesku na voľné chvíle, na tieto 3 tituly rovno zabudnite a poohliadnite sa po nejakej freeware-ovke.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pred Vianocami sa do škôl vráti nanajvýš zopár tisíc žiakov

Ministerstvo chystá na december len pokus, či sa školy vôbec dajú preventívne testovať.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS.
Okresný súd v Žiline vymeral 17-ročnej Judite za obzvlášť závažný zločin vraždy nepodmienečný trest odňatia slobody 12 rokov a štyri mesiace.

Koronavírus: PCR testy odhalili viac ako 1800 nakazených, zomrelo 22 ľudí (minúta po minúte)

Celkovo sa novým koronavírusom na Slovensku nakazilo už viac ako stotisíc ľudí. Pandémia si vyžiadala 771 životov.

Ilustračné foto.
Dnes píše Matúš Ritomský

Dobrovoľnosť na pandémiu nestačí

Prakticky žiadna demokratická krajina sa v boji s pandémiou nedokázala zaobísť bez vynucovania pravidiel.

Publicista Matúš Ritomský.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Bývanie v meste predlžuje život
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 7. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 8. Európsky výskum po roku 2020: Čo nás čaká
 9. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 3. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 4. Európsky výskum po roku 2020: Čo nás čaká
 5. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 6. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 7. Bývanie v meste predlžuje život
 8. Európsky výskum po roku 2020: Čo nás čaká
 9. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 10. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 611
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 20 074
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 195
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 405
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 439
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 264
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 029
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 761
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 465
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 6 919