SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Trak DMP-421VR - MP3 s OLED zapuzdrený v hliníku

Kvalita konzumných MP3 prehrávačov sa neustále zvyšuje. Výrobcovia dbajú na dostatočnú čitateľnosť displejov i pri slabom osvetlení a telá prehrávačov vyrábajú tak, aby odolali mechanickým vplyvom okolia. Výnimkou nie je ani Trak DMP-421VR.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo prehrávača je vrátane jeho rámu vyhotovené z hliníka s eloxovanou povrchovou úpravou. Veľkosť a tvarové vyhotvenie nabádajú k noseniu na krku či vo vrecku, pričom dominantou čelného panelu je dvojfarebný svetlo emitujúci OLED displej a ovládací blok. Displej je prekrytý plastovou priehľadnou krytkou s potlačou, ktorá je upevnená obojstrannou lepiacou fóliou. To umožňuje jednoduché čistenie displeja, ak sa do medzipriestoru dostane pri dlhšom používaní prach. Ovládanie je sústredné okolo kvalitne vypracovaného 5-smerového ovládača s kovovým krytím.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V strede zaoblenej časti sa na ťažiskovej symetrále nachádza úchyt pre šnúru. Konzola je otočná a výrobca ju ukotvil o rám prehrávača, aby nedošlo k náhodnému odpojeniu a následnej strate. Narozdiel od množstva iných prehrávačov s nesymetrickým závesom nebudete mať problémy s tým, že pri chôdzi poletuje prehrávač všade tam, kde ho nechcete mať.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej bočnici sa nachádza 3,5 mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel a vypínač systému. Narozdiel od väčšiny prehrávačov, jeho úlohou je úplne odpojiť elektroniku od zabudovaného akumulátoru. Ak vypínač prepnete do polohy zapnuté, nabootuje firmvér prehrávača a systém sa prepne do režimu spánku. Kompletné nabehnutie systému dosiahnete dlhším stlačením tlačidla play. Toto riešenie umožňuje nielen šetriť energiou v režime "spánku", ale i reštartovať prístroj či odvrátiť katastrofu pri vniknutí vlhkosti do jeho útrob.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej bočnici je umiestnený mikrofón so všesmerovou charakteristikou s automatickým regulovaním citlivosti a USB konektor pre komunikáciu s PC, kde výrobca nedodržal štandardy a použil menej rozšírený minikonektor. Rozhranie slúži nielen na prenos dát, ale i na nabíjanie zabudovaného akumulátora prostredníctvom USB portu počítača, či dodávaného napájacieho adaptéra.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodný celohliníkový plášť poskytuje priestor pre popisky bočných prvkov a údaje o produkte. Výrobca do obalu nevylisoval výstupky pre ochranu povrchu pri ukladaní na rôzne povrchy, takže ak chcete zachovať povrchovú úpravu v skevej kondícii bez škrabancov, myslite i na túto skutočnosť. To však neznamená, že by sa povrch intenzívne opotrebovával. Práve naopak - povrchová úprava je kvalitne zvládnutá.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Slúchadlá, ktoré sú súčasťou dodávky sú dobrým štartom pre ďalšie rozširovanie prehrávača. Pomerne zdatne reprodukujú sýte hĺbky a jasne rozlíšiteľné stredy, reprodukcia výšok však trochu zaostáva. Káblik je ohybný, "štupľové kladivá" sedia v ušnici pohodlne.


FOTO - MILAN GIGEL

Drobnou chybou pri nosení na krku však je, že skrátený konektor nie je zalomený do tvaru písmena "L". Kým šnúra putuje smerom nahor, slúchadlový kábel je vedený samostatnou trasou. V zimných mesiacoch to pri chladom stuhnutej kabeláži nemusí byť najpohodlnejšie.


FOTO - MILAN GIGEL

Kvôli nabíjaniu nie je potrebné, aby ste svoj počítač zapínali. V základnej výbave nájdete praktický cestovný adaptér so štandardizovaným USB konektorom na výstupe. Ten môžete použiť nielen na nabíjanie tohto prehrávača či iného príslušenstva, ale i na napájanie rôznych USB doplnkov, akými sú ventilátory, lampičky a podobne. Adaptér pracuje vo všetkých svetových sieťach od 100 do 240 voltov. Nabíjací cyklus trvá necelé dve hodiny a zásoba energie vám vystačí na 12 hodín reprodukcie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V balení ďalej nájdete pomerne širokú šnúru pre nosenie na krku, USB káblik, dokumentáciu a CD nosič so prievodnými ovládačmi a dokumentáciou. Vzhľadom na to, že ide o štandardizované zariadenie typu USB MASS Storage, zaobídete sa pri všetkých súčasných operačných systémoch i bez neho.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač si dokáže poradiť s formátmi MP1, MP2, MP3, WMA, WMV a WAV, pričom spracovať dokáže i obsiahnuté informačné tagy a texty piesní vo formáte LRC. Podporovaná je adresárová štruktúra skladieb a práca so základnými playlistami. Prehrávač používa pre komunikáciu s používateľom dvojfarebný OLED panel s rozlíšením 96x26 bodov, na ktorom kombinuje grafické symboly s textovými položkami menu. I keď rozhranie pôsobí na prvý pohľad trochu neprehľadne a zložito, po krátkom zoznámení si preda len naň zvyknete. Na displeji sú pri reprodukcii priebežne zobrazované všetky dôležité údaje.

Skryť Vypnúť reklamuFOTO - MILAN GIGEL

Používateľ má pri reprodukcii nahratých skladieb viacero možností jej riadenia a akustických úprav. Okrem voľby rôznych režimov opakovania a postupnosti prehrávania skladieb je možné vybrať si z niekoľkých režimov prednastaveného ekvalizéra, aktivovať zvýraznenie basov, nastaviť rýchlosť prehrávania či zvoliť režim reprodukcie skladieb bez medzier, čo je výhodou pri rôznych celistvých kompiláciách delených na jednotlivé stopy. Prehrávač ponúka praktické funkcie pre posluch hudby i hovoreného slova - napr. jazykových kurzov.
FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač dokáže zastúpiť i úlohu jednoduchého digitálneho diktafónu, či záznamového zariadenia pre FM vysielanie. I keď mikrofón neposkytuje taký výkon aký by ste pre záznam slova očakávali, predsa len rozširuje použiteľnosť prehrávača. Pri zázname je možné navoliť kvalitu výstupných nahrávok, ako i adresár, do ktorého sa majú uložiť.

Skryť Vypnúť reklamuFOTO - MILAN GIGEL

V prípade, že vás nahrávky z vášho archívu zunujú, môžete použiť zabudovaný FM prijímač bez zabudovanej funkcie RDS. Funkcia automatického ladenia je použiteľná, vzhľadom na slabšiu selektivitu však narazíte na drobné problémy ak budete chcieť počúvať stanicu so slabším signálom zo vzdialenejšieho vysielača, ak na podobnej frekvencii vysiela silnejšia lokálna stanica. Krajinné profily umožnia nastaviť krokový odstup skenovaných frekvencií. S dodávanými slúchadlami, ktorých káblik slúži ako anténa, je príjem pomerne kvalitný, ak sa nachádzate v slabšie pokrytej oblasti, viete si jedndocho pomôcť dlhším paralelne pripojeným káblikom.


FOTO - MILAN GIGEL

I keď rozmery displeja nepôsobia príliš presvedčivo, firmvér vám umožní importovať si do prehrávača i telefónny zoznam s kontaktami, či dokonca prehliadať textové súbory. Môžete si dnu poznačiť nákup, zoznam úloh ktoré je potrebné splniť či dôležité údaje o číslach účtov a podobne. Pozor, dáta nie sú šifrované ani chránené heslom, takže nepreceňujte možnosti systému a nepotlačujte bezpečnosť.

Skryť Vypnúť reklamuFOTO - MILAN GIGEL

Prispôsobiteľnosť správania sa prehrávača prostredníctvom systémových nastavení je na priemernej úrovni. Prehrávač si uvedomuje aktuálny čas s možnosťou jeho využitia pri plánovaní záznamu, vybavený je časovačom automatického vypínania, umožňuje regulovať zobrazenie, aktivovanie šetričov obrazovky, či pomôže vám vytvoriť špeciálnu šifrovanú partíciu pre citlivé dáta, ak používate prehrávač ako USB kľúč. Firmvér je aktualizovateľný, lokalizáciu však zatiaľ neočakávajte.
FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač pôsobil pri testovaní spoľahlivým dojmom a firvmér nevykazoval žiadne nedostatky pri používaní všetkých funkcií. Mechanické vyhotovenie je vhodné i do náročnejších prostredí kde sa s prehrávačom nezaobchádza príliš šetrne, nezabúdajte však na to že hliník je mäkký tvárny kov. I keď elektronika zostane bez poškodenia, znaky "používateľského terroru" môžu byť badateľné na povrchu. Akumulátor poskytuje energiu na 12 hodín prevádzky, displej je čitateľný pri všetkých svetelných podmienkach, ovládanie je intuitívne. Ak sa rozhodnete používať prehrávač i napriek nutnosti používania káblika i ako médium pre prenos dát, každopádne neprehliadnite možnosť vytvorenia samostatnej šifrovanej partície. FM tuner je bezproblémov použiteľný, funkcie digitálneho diktafónu však zaostávajú nielen kvalitou záznamu ale i absenciou automatického spúštania záznamu podľa úrovne vybudenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostupnosť: http://www.umax.cz/...
Orientačná cena: 2200 Čk bez DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.
Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o národnom reformnom pláne.
Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Neprehliadnite tiež

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.

Dávne stopy naznačujú príbeh nebezpečnej púte

Stopy majú viac ako desaťtisíc rokov.

Umelecká predstava o putovaní ženy s batoľaťom cez územie, ktoré je dnes v Národnom parku White Sands. Jej stopy sa zachovali viac ako desaťtisíc rokov, vedci ich teraz podrobili detailnej analýze. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 844
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 719
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 936
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 651
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 941
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 627
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 087
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 574
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 483
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 328