
ógií a modernizovať služby vo verejnom sektore, vyhlásila Európska komisia (EK).
Ako EK dodala vo svojej prvej výročnej správe o implementácii stratégie i2010, čo je súčasť revidovanej lisabonskej stratégie v oblasti informačných a komunikačných technológií (ICT), členské štáty by si mali stanovovať ambicióznejšie plány využitia moderných technológií.
"Európske politiky zamerané na rozvoj digitálnej ekonomiky zaznamenali istý pokrok, ale nemyslím si, že to bude stačiť," vyhlásila v správe nazvanej "ICT for growth and jobs" eurokomisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová. "Kým v telekomunikačnom sektore vidíme prvé pokroky v oblasti hospodárskej súťaže a investícii, znepokojuje ma, že investície do výskumu v sektore ICT zaostávajú napríklad za USA o polovicu," dodala Redingová.
Ako správa uvádza, počet zmlúv o pripojení sa k vysokorýchlostnému internetu stúpol v minulom roku o 60 % na 60 miliónov, čo predstavuje približne 13 % celkovej populácie únie. K pozitívnemu vývoju patrí aj rozširovanie služieb telekomunikačných operátorov, napríklad nová služba televízneho vysielanie prostredníctvom internetu, uvádza EK. Rast v sektore ICT naďalej prekonáva priemerný rast hospodárstva, pričom ide o sektor s najvýraznejšími inováciami a najintenzívnejším výskumom. V období od roku 2000 do roku 2003 predstavovali investície do výskumu v sektore ICT až 25 % celkových investícií do výskumu, sektor v tom období prispel k celkovej tvorbe hrubého domáceho produktu únie podielom 5,6 %.