HP Compaq nx6310: spoľahlivá mobilná kancelária

Ak hľadáte notebook pre podnikové nasadenie, nehodnoťte iba jeho cenu a parametre, ale prezrite si detailne i jeho vyhotovenie. Plasty by mali byť pigmentované v celom reze a nie iba nastriekané, kĺby by mali byť kvalitne vyhotovené a príslušenstvo by mal

o byť jednotné i s ostatnými modelmi. O doplnkových funkciách ani nehovoriac.

Spoločnosť HP rozšírila svoju ponuku o model nx6310, ktorý sa v kancelárii ani v teréne "nestratí". Ponúkne vám dostatočný výkon pre prevádzkovanie bežných aplikácií, umožní vám bezdrôtovo komunikovať a navyše s ním dokážete obnoviť inštaláciu operačného systému i bez odbornej asistencie a CD nosičov. A to i s vašimi dátami.


FOTO - MILAN GIGEL

HP pri modeli HP Compaq nc6310 nadviazalo na osvedčenú konštrukciu predchádzajúcich modelov a vytvorilo cenovo dostupný systém pre všeobecné nasadenie do pracovného prostredia a domácností. Plastové telo je vyhotovené z húževnatého polykarbonátu, ktorý zaisťuje nízku hmotnosť a vysokú mechanickú odolnosť predpoškodením a opotrebovaním povrchu. Pigmentovaný plast nemení svoj výzor ani po výraznom ošúchaní a tak je notebook neustále v skvelej vizuálnej kondícii. Ostrohranné veko notebooku so zaoblenými rohmi pevne prilieha k základni a zamedzuje možnému prehýbaniu zobrazovacieho panelu. Stredová časť je rovná bez "bublinového" klenutia, rám displeja roznáša pnutia tak, aby bol displej chránený pred možným poškodením.


FOTO - MILAN GIGEL

Veko je uzamknuté dvojicou západiek, ktoré sú ovládané posuvným vrúbkovaným ovládačom. Veko fixujú pevne v zaklopenej pozícii tak, aby nemoho dôjsť k neželanému vniknutiu cudzích objektov do vnútornej chránenej časti. To je obzvlášť dôležité pri prenášaní v brašni, ktorá nie je vybavená samostatnými priehradkami na príslušenstvo.


FOTO - MILAN GIGEL

Kĺbové úchyty sú celokovové, zapuzdrené do plastového obalu. Ich chod je hladký a rovnomerný, vyklopený panel pevne drží svoju polohu a pri vibráciách nekmitá viac ako v 5 mm rozpätí. Preto je notebook pohodlne použiteľný i v dopravných prostriedkoch. Odpor kladený kĺbovým mechanizmom nie je nadmerný a preto sa nemusíte obávať prasknutia plastov v ich bezprostrednej blízkosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Predná strana základne je vybavená rebrovaním, ktoré plní dva účely. Prvým je nasávací otvor pre chladenie v stredovej časti, ktorý zaisťuje prúdenie chladného vzduchu do tela notebooku. Výrobca tým upravil vnútorný nútený obeh tak, aby dosiahol efektívnosť i v horúcich letných mesiacoch. Na stranách sa naopak nachádzajú reproduktory ozvučenia, ktoré vďaka jemnému skloneniu do akustiky zapoja i stolovú dosku. Ozvučenie je v segmente notebookov pomerne kvalitné a dynamické. Nechýba ani základný set LEDiek, ktorý vás i pri zaklopenom veku informuje o aktuálnom stave systému.


FOTO - MILAN GIGEL

Základňa má jemný 3° náklon pre dosiahnutie základnej ergonómie klávesnice. Na pravej bočnici sa nachádza konektor RJ-11 pre pripojenie telefónnej linky k zabudovanému faxmodemu a FireWire rozhranie pre komunikáciu s externými úložiskami a videotechnikou. Oba konektory sú určené pre príležitostné použitie čomu nasvedčuje ich pozícia hneď vedľa optickej mechaniky. Notebook je štandardne osadený DVD kombom. V prípade že väčšinu dokumentov a pracovných pomôcok ukladáte na pravú stranu kde by mohli brániť otváraniu mechaniky, zaobstarajte si vhodný stojan.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný panel neobsahuje s výnimkou napájacieho konektora žiadne rozhrania. Dôvodom je napájací akumulátor, ktorý v rozšírenej výbave môže prečnievať cez telo notebooku, aby zaistil dlhšiu prevádzku v teréne. Na vstupe napájania sa očakáva 19 voltov, pričom tradičný dutinkový napájací konektor bol zamenený za alternatívu, ktorú už dlhé roky používa Fujitsu Siemens.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici sú rozmiestnené všetky periferiálne rozhrania tak, aby kabeláž neprekážala pravákovi pri práci. Výrobca tam umiestnil konektor RJ-45 pre pripojenie k ethernet sieti, DSUB-15 konektor pre pripojenie sekundárneho displeja, dvojicu USB rozhraní, analógový vstup a výstup pre audio a 32 bitový CardBus slot. Ako je zrejmé, absencia 6 kanálového zvukového výstupu a výstupného videosignálu pre TV prijímač orezáva multimediálne nasadenie, čo však pri kancelárskom nasadení nie je prekážkou. V tomto priestore sa nachádza aj "výfuk" ventilácie.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodok základne je postavený na štvorici gumových nožičiek s plastovým rámom, ktoré minimalizujú kontakt s plochou stola pre lepšie chladenie. Používateľ má prístup ku kabinetom obsahujúcim pevný disk a pamäťové moduly, takže i bez pomoci odborníka môže rozšíriť svoju RAMku, či vymeniť chybný pevný disk za nový. Všetky skrutky sú značené piktogrammi k čomu patria, výrobca kombinuje i profily ich hláv. Nechýba ani tradičné puzdro pre identifikačné údaje.


FOTO - MILAN GIGEL

15" LCD panel má rozlíšenie XGA 1024 x 768 a je schopný zobraziť 16 miliónov farieb. Krycí film má antireflexnú úpravu, ktorá minimalizuje odrazy okien a intenzívnych svetelných zdrojov. Jas a kontrast sú krokovo nastaviteľné, v teréne je displej dobre čitateľný iba v prípade, ak naň nedopadá priame slnečné svetlo. Vtedy stráca svoju farebnosť a rapídne klesá jeho kontrast, podobne ako pri väčšine notebookov na trhu.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica ponúka štandardné možnosti bez doplnkových tlačidiel pre multimédiá a rýchle spustenie programov, samostatne je vyvedené iba tlačidlo pre ovládanie bezdrôtovej konektivity - WiFi a BlueTooth. Pre polohovanie kurzora je integrovaný touchpad s oblasťou vyhradenou pre skrolovanie. Touchpad je osadený asymetricky tak aby bol zarovnaný s medzerníkom a znakovou oblasťou klávesnice, jeho tlačidlá sú jemne pogumované pre pohodlnú manipuláciu.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica je na rubovej strane zapuzdrená plastovým filmom, takže notebook odolá poliatiu nápojmi bez ujmy. Tlačidlá sú plnoformátové so zdrsneným porchom, ich zdvih dosahuje výšku 3 milimetre. Klávesy aktívne reagujú zvýšeným odporom preklenutia na vzopnutie, hlučnosť dosahuje priemer. Používateľ ocení široký backspace a shifty, rovnako ako prehľadne usporiadané navigačné bloky, zvyknúť si však bude musieť na "polovičnú" výšku tlačidla Enter. Kvalitné osadenie klávesnice bez jej prehýbania pohodlie ešte viac prehlbuje.


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca osadil notebook pevným diskom s rozhraním Serial ATA. Disk je 5400 otáčkový čo urýchľuje nielen štart operačného systému ale akceleruje i výkon pri práci so súborovým systémom, vyrovnávacia pamäť má kapacitu 2 megabajty. V štandardnej dodávke sa stretnete s kapacitou 40 gigabajtov, pričom nie celé úložisko je pre používateľa dostupné. Na disku sa nachádza servisná partícia s obrazom operačného systému a podporných aplikácií, ktoré nahrádzajú tradične dodávané "recovery CD" nosiče. Na jednej strane to redukuje kapacitu úložiska, na druhej poskytuje pohodlie pri riešení krízových situácií.


FOTO - MILAN GIGEL

Pevný disk je spolu s tieniacim pláštením osadený v samostatnom kabinete dostupnom v spodnej časti základne. Ak potrebujete zo stolového PC vybaveného rozhraním Serial ATA prehrať pri migrácii značné množstvo dokumentov na disk, môžete využiť rýchle priame pripojenie bez akýchkoľvek redukcií a doplnkov.


FOTO - MILAN GIGEL

V strednej časti spodného krytu sa nachádza kabinet obsahujúci 54 megabitovú WiFi kartu z dielní Intelu a voľný pamäťový slot pre rozšírenie operačnej pamäte. I v tomto prípade dokáže svoje potreby obslúžiť "priemerný" používateľ.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak však dvojicou skrutiek uvoľníte klávesnicu a povolíte jej západky na vrchnej strane, získate prístup k základnej doske s osadeným pamäťovým slotom, chladiacemu systému a osadenému procesoru. Ako je zo snímky zrejmé, základná doska zaberá iba polovicu útrob notebooku, čo dokazuje, že je to práve displej a klávesnica, ktoré udávajú formát tela.


FOTO - MILAN GIGEL

Architektúra notebooku je postavená na čipovej sade Mobile Intel 945GM Express s integrovaným grafickým adaptérom Intel Graphics Media Accelerator 950. Ten používa časť operačnej pamäte pre svoju prevádzku. V úlohe procesora stojí Intel Core Solo, v základnej dodávke v modelovom značení T1300+ s pracovnou frekvenciou 1,66 GHz, ktorý má 2MB L2 pamäť a FSB frekvenciu s taktom 667 MHz. Ide o výkonnú platformu s možnosťou rozšírenia operačnej pamäti na hranicu 2GB, ktorá je spolu s WiFi adaptérom označovaná ako Intel Centrino. Hlavnými rysmi je nízka energetická náročnosť a výkon optimalizovaný pre kancelárske aplikácie. Pomerne tiché chladenie kombinuje pasívny obeh vzduchu s tepelnými výmenníkmi z medi a ventilačnou jednotkou typu "blower" vybavenou aktívnou trasnportnou cestou "heatpipe". Notebook sa neprehrieva ani pri maximálnej zátaži, klávesnica a spodná časť tela zostáva v bežných prevádzkových teplotách.

V prípade, že sa vám tento notebook dostane do rúk, všimnite si, že v príslúšenstve nájdete namiesto sprievodného optického nosiča iba kartičku s upozornením, že všetko je "na disku". Je iba na vás, či si servisnú partíciu premigrujete pomocou dodávaného nástroja na optické médium, alebo využijete výrobcom daný komfort, ktorý donedávna ponúkala iba konkurencia.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak pri štarte zatlačíte gombík F11, spustí sa operačný systém zo skrytej partície a po zavedení jeho jadra prebehne inicializácia nástroja HP Backup And Recovery Manager. Ten je funkčný i v prípade ak primárny operačný systém zlyhá. Pomocou neho môžete obnoviť inštaláciu Windows XP spolu s dodávanými ovládačmi a softvérmi do fabrického "predinštalačného" stavu, alebo v prípade že používate rovnaký softvér na zálohovanie dát, môžete obnoviť operačný systém i so svojimi dátami. Ak sa nachádzate v teréne a notebook zlyhá, dokážete si poradiť sami.


FOTO - MILAN GIGEL

HP Compaq nx6310 je kvalitne vypracovaný notebook pre intenzívne podnikové využívanie, ktorý si však s istými multimediálnymi obmedzeniami nájde svoje použitie i v domácnosti. Postavený je na inovovanej platforme Intel Centrino s pevným diskom Serial ATA, vybavený je 54 megabitovým WiFi rozhraním a periferiálnym štandardom BlueTooth, ponúkne vám pohodlnú klávesnicu a touchpad s nastaviteľnou citlivosťou. So základnou 6 článkovou batériou vám pri hmotnosti 2,7 kilogramu ponúkne približne 3 hodiny práce v teréne, pričom tento čas môžete predĺžiť doplnkovým 8 článkovým akumulátorom, ktorý však presahuje rámec základne. Pripojiť je možné i stolovú základňu kompatibilnú s predošlými modelmi.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://h10010.www1.hp.com/wwpc/sk/sk/.......
Orientačná cena: v závislosi od výbavy už od 24 900 Sk bez DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Vášáryová: Poľsko zažíva svoj mečiarizmus, už sme ho predbehli

Slovensko musí ukázať, že je iné ako susedné krajiny, hovorí bývalá veľvyslankyňa v Poľsku MAGDA VÁŠÁRYOVÁ.

PLUS

Miro Jaroš: Prekážajú mi rodičia niektorých detí

Spevák má niekedy pocit, že detské pesničky sú jeho jediný svet.

Neprehliadnite tiež

Robotický vysávač sa môže stať najväčším špehom v domácnostiach

Okrem prachu z podlahy pozbiera aj informácie o rozložení domu.

Sedem tipov, ako vám smartfón pomôže na dovolenke

Naplánujte si s ním cestu, vyhnite sa zápcham, nájdite najlacnejší hotel a prepočítajte cudziu menu.

Majiteľov Macov môže roky špehovať škodlivý kód

Umožnia prístup k súborom, odpočúvanie cez mikrofón či sledovanie cez kameru.

Vo Fukušime zrejme po rokoch našli ložiská strateného paliva

Predošlé podvodné roboty zlyhali kvôli vysokej radiácii.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 7. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 8. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 1. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 2. Cíťte sa v priestore príjemne
 3. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 5. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 6. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 7. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 8. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 9. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 10. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 591
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 998
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 721
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 453
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 112
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 2 404
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 032
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 951
 9. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 147
 10. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 035