SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

HP Compaq nx6310: spoľahlivá mobilná kancelária

Ak hľadáte notebook pre podnikové nasadenie, nehodnoťte iba jeho cenu a parametre, ale prezrite si detailne i jeho vyhotovenie. Plasty by mali byť pigmentované v celom reze a nie iba nastriekané, kĺby by mali byť kvalitne vyhotovené a príslušenstvo by mal

o byť jednotné i s ostatnými modelmi. O doplnkových funkciách ani nehovoriac.

Spoločnosť HP rozšírila svoju ponuku o model nx6310, ktorý sa v kancelárii ani v teréne "nestratí". Ponúkne vám dostatočný výkon pre prevádzkovanie bežných aplikácií, umožní vám bezdrôtovo komunikovať a navyše s ním dokážete obnoviť inštaláciu operačného systému i bez odbornej asistencie a CD nosičov. A to i s vašimi dátami.


FOTO - MILAN GIGEL

HP pri modeli HP Compaq nc6310 nadviazalo na osvedčenú konštrukciu predchádzajúcich modelov a vytvorilo cenovo dostupný systém pre všeobecné nasadenie do pracovného prostredia a domácností. Plastové telo je vyhotovené z húževnatého polykarbonátu, ktorý zaisťuje nízku hmotnosť a vysokú mechanickú odolnosť predpoškodením a opotrebovaním povrchu. Pigmentovaný plast nemení svoj výzor ani po výraznom ošúchaní a tak je notebook neustále v skvelej vizuálnej kondícii. Ostrohranné veko notebooku so zaoblenými rohmi pevne prilieha k základni a zamedzuje možnému prehýbaniu zobrazovacieho panelu. Stredová časť je rovná bez "bublinového" klenutia, rám displeja roznáša pnutia tak, aby bol displej chránený pred možným poškodením.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Veko je uzamknuté dvojicou západiek, ktoré sú ovládané posuvným vrúbkovaným ovládačom. Veko fixujú pevne v zaklopenej pozícii tak, aby nemoho dôjsť k neželanému vniknutiu cudzích objektov do vnútornej chránenej časti. To je obzvlášť dôležité pri prenášaní v brašni, ktorá nie je vybavená samostatnými priehradkami na príslušenstvo.


FOTO - MILAN GIGEL

Kĺbové úchyty sú celokovové, zapuzdrené do plastového obalu. Ich chod je hladký a rovnomerný, vyklopený panel pevne drží svoju polohu a pri vibráciách nekmitá viac ako v 5 mm rozpätí. Preto je notebook pohodlne použiteľný i v dopravných prostriedkoch. Odpor kladený kĺbovým mechanizmom nie je nadmerný a preto sa nemusíte obávať prasknutia plastov v ich bezprostrednej blízkosti.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Predná strana základne je vybavená rebrovaním, ktoré plní dva účely. Prvým je nasávací otvor pre chladenie v stredovej časti, ktorý zaisťuje prúdenie chladného vzduchu do tela notebooku. Výrobca tým upravil vnútorný nútený obeh tak, aby dosiahol efektívnosť i v horúcich letných mesiacoch. Na stranách sa naopak nachádzajú reproduktory ozvučenia, ktoré vďaka jemnému skloneniu do akustiky zapoja i stolovú dosku. Ozvučenie je v segmente notebookov pomerne kvalitné a dynamické. Nechýba ani základný set LEDiek, ktorý vás i pri zaklopenom veku informuje o aktuálnom stave systému.


FOTO - MILAN GIGEL

Základňa má jemný 3° náklon pre dosiahnutie základnej ergonómie klávesnice. Na pravej bočnici sa nachádza konektor RJ-11 pre pripojenie telefónnej linky k zabudovanému faxmodemu a FireWire rozhranie pre komunikáciu s externými úložiskami a videotechnikou. Oba konektory sú určené pre príležitostné použitie čomu nasvedčuje ich pozícia hneď vedľa optickej mechaniky. Notebook je štandardne osadený DVD kombom. V prípade že väčšinu dokumentov a pracovných pomôcok ukladáte na pravú stranu kde by mohli brániť otváraniu mechaniky, zaobstarajte si vhodný stojan.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný panel neobsahuje s výnimkou napájacieho konektora žiadne rozhrania. Dôvodom je napájací akumulátor, ktorý v rozšírenej výbave môže prečnievať cez telo notebooku, aby zaistil dlhšiu prevádzku v teréne. Na vstupe napájania sa očakáva 19 voltov, pričom tradičný dutinkový napájací konektor bol zamenený za alternatívu, ktorú už dlhé roky používa Fujitsu Siemens.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici sú rozmiestnené všetky periferiálne rozhrania tak, aby kabeláž neprekážala pravákovi pri práci. Výrobca tam umiestnil konektor RJ-45 pre pripojenie k ethernet sieti, DSUB-15 konektor pre pripojenie sekundárneho displeja, dvojicu USB rozhraní, analógový vstup a výstup pre audio a 32 bitový CardBus slot. Ako je zrejmé, absencia 6 kanálového zvukového výstupu a výstupného videosignálu pre TV prijímač orezáva multimediálne nasadenie, čo však pri kancelárskom nasadení nie je prekážkou. V tomto priestore sa nachádza aj "výfuk" ventilácie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Spodok základne je postavený na štvorici gumových nožičiek s plastovým rámom, ktoré minimalizujú kontakt s plochou stola pre lepšie chladenie. Používateľ má prístup ku kabinetom obsahujúcim pevný disk a pamäťové moduly, takže i bez pomoci odborníka môže rozšíriť svoju RAMku, či vymeniť chybný pevný disk za nový. Všetky skrutky sú značené piktogrammi k čomu patria, výrobca kombinuje i profily ich hláv. Nechýba ani tradičné puzdro pre identifikačné údaje.


FOTO - MILAN GIGEL

15" LCD panel má rozlíšenie XGA 1024 x 768 a je schopný zobraziť 16 miliónov farieb. Krycí film má antireflexnú úpravu, ktorá minimalizuje odrazy okien a intenzívnych svetelných zdrojov. Jas a kontrast sú krokovo nastaviteľné, v teréne je displej dobre čitateľný iba v prípade, ak naň nedopadá priame slnečné svetlo. Vtedy stráca svoju farebnosť a rapídne klesá jeho kontrast, podobne ako pri väčšine notebookov na trhu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica ponúka štandardné možnosti bez doplnkových tlačidiel pre multimédiá a rýchle spustenie programov, samostatne je vyvedené iba tlačidlo pre ovládanie bezdrôtovej konektivity - WiFi a BlueTooth. Pre polohovanie kurzora je integrovaný touchpad s oblasťou vyhradenou pre skrolovanie. Touchpad je osadený asymetricky tak aby bol zarovnaný s medzerníkom a znakovou oblasťou klávesnice, jeho tlačidlá sú jemne pogumované pre pohodlnú manipuláciu.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica je na rubovej strane zapuzdrená plastovým filmom, takže notebook odolá poliatiu nápojmi bez ujmy. Tlačidlá sú plnoformátové so zdrsneným porchom, ich zdvih dosahuje výšku 3 milimetre. Klávesy aktívne reagujú zvýšeným odporom preklenutia na vzopnutie, hlučnosť dosahuje priemer. Používateľ ocení široký backspace a shifty, rovnako ako prehľadne usporiadané navigačné bloky, zvyknúť si však bude musieť na "polovičnú" výšku tlačidla Enter. Kvalitné osadenie klávesnice bez jej prehýbania pohodlie ešte viac prehlbuje.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca osadil notebook pevným diskom s rozhraním Serial ATA. Disk je 5400 otáčkový čo urýchľuje nielen štart operačného systému ale akceleruje i výkon pri práci so súborovým systémom, vyrovnávacia pamäť má kapacitu 2 megabajty. V štandardnej dodávke sa stretnete s kapacitou 40 gigabajtov, pričom nie celé úložisko je pre používateľa dostupné. Na disku sa nachádza servisná partícia s obrazom operačného systému a podporných aplikácií, ktoré nahrádzajú tradične dodávané "recovery CD" nosiče. Na jednej strane to redukuje kapacitu úložiska, na druhej poskytuje pohodlie pri riešení krízových situácií.


FOTO - MILAN GIGEL

Pevný disk je spolu s tieniacim pláštením osadený v samostatnom kabinete dostupnom v spodnej časti základne. Ak potrebujete zo stolového PC vybaveného rozhraním Serial ATA prehrať pri migrácii značné množstvo dokumentov na disk, môžete využiť rýchle priame pripojenie bez akýchkoľvek redukcií a doplnkov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V strednej časti spodného krytu sa nachádza kabinet obsahujúci 54 megabitovú WiFi kartu z dielní Intelu a voľný pamäťový slot pre rozšírenie operačnej pamäte. I v tomto prípade dokáže svoje potreby obslúžiť "priemerný" používateľ.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak však dvojicou skrutiek uvoľníte klávesnicu a povolíte jej západky na vrchnej strane, získate prístup k základnej doske s osadeným pamäťovým slotom, chladiacemu systému a osadenému procesoru. Ako je zo snímky zrejmé, základná doska zaberá iba polovicu útrob notebooku, čo dokazuje, že je to práve displej a klávesnica, ktoré udávajú formát tela.


FOTO - MILAN GIGEL

Architektúra notebooku je postavená na čipovej sade Mobile Intel 945GM Express s integrovaným grafickým adaptérom Intel Graphics Media Accelerator 950. Ten používa časť operačnej pamäte pre svoju prevádzku. V úlohe procesora stojí Intel Core Solo, v základnej dodávke v modelovom značení T1300+ s pracovnou frekvenciou 1,66 GHz, ktorý má 2MB L2 pamäť a FSB frekvenciu s taktom 667 MHz. Ide o výkonnú platformu s možnosťou rozšírenia operačnej pamäti na hranicu 2GB, ktorá je spolu s WiFi adaptérom označovaná ako Intel Centrino. Hlavnými rysmi je nízka energetická náročnosť a výkon optimalizovaný pre kancelárske aplikácie. Pomerne tiché chladenie kombinuje pasívny obeh vzduchu s tepelnými výmenníkmi z medi a ventilačnou jednotkou typu "blower" vybavenou aktívnou trasnportnou cestou "heatpipe". Notebook sa neprehrieva ani pri maximálnej zátaži, klávesnica a spodná časť tela zostáva v bežných prevádzkových teplotách.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade, že sa vám tento notebook dostane do rúk, všimnite si, že v príslúšenstve nájdete namiesto sprievodného optického nosiča iba kartičku s upozornením, že všetko je "na disku". Je iba na vás, či si servisnú partíciu premigrujete pomocou dodávaného nástroja na optické médium, alebo využijete výrobcom daný komfort, ktorý donedávna ponúkala iba konkurencia.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak pri štarte zatlačíte gombík F11, spustí sa operačný systém zo skrytej partície a po zavedení jeho jadra prebehne inicializácia nástroja HP Backup And Recovery Manager. Ten je funkčný i v prípade ak primárny operačný systém zlyhá. Pomocou neho môžete obnoviť inštaláciu Windows XP spolu s dodávanými ovládačmi a softvérmi do fabrického "predinštalačného" stavu, alebo v prípade že používate rovnaký softvér na zálohovanie dát, môžete obnoviť operačný systém i so svojimi dátami. Ak sa nachádzate v teréne a notebook zlyhá, dokážete si poradiť sami.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

HP Compaq nx6310 je kvalitne vypracovaný notebook pre intenzívne podnikové využívanie, ktorý si však s istými multimediálnymi obmedzeniami nájde svoje použitie i v domácnosti. Postavený je na inovovanej platforme Intel Centrino s pevným diskom Serial ATA, vybavený je 54 megabitovým WiFi rozhraním a periferiálnym štandardom BlueTooth, ponúkne vám pohodlnú klávesnicu a touchpad s nastaviteľnou citlivosťou. So základnou 6 článkovou batériou vám pri hmotnosti 2,7 kilogramu ponúkne približne 3 hodiny práce v teréne, pričom tento čas môžete predĺžiť doplnkovým 8 článkovým akumulátorom, ktorý však presahuje rámec základne. Pripojiť je možné i stolovú základňu kompatibilnú s predošlými modelmi.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://h10010.www1.hp.com/wwpc/sk/sk/.......
Orientačná cena: v závislosi od výbavy už od 24 900 Sk bez DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Pilotné testovanie prekonalo očakávania, hovorí Matovič (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 43 843. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 159 obetí.

Premiér Igor Matovič (vľavo) a minister vnútra Roman Mikulec počas sobotňajšej návštevy Tvrdošína.

Arcu žaluje už vyše 1200 veriteľov, vymáhajú milióny eur

Na súde sa množia žaloby a skupina stále nezverejnila účtovné výkazy.

Známa scéna z filmu Vlk z Wall Street, V ktorej Leonardo DiCaprio ako predstaviteľ Jordana Belforta predáva cez telefón bezcenné cenné papiere. Cez telefón predávali aj zmenky Arca Capital.
Peter Sagan na Giro d'Italia 2020.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 877
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 962
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 280
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 485
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 511
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 165
 7. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 161
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 843
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 159
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 958