Moloch sa rozrástol a zhltol nám Lionhead studios, ktoré bolo doteraz nezávislým suverénom hernej scény. Čo už, na podobné machinácie zo strany Electronic Arts sme si už dávno zvykli, takže sa nad tým viac pozastavovať nebudem. Dôležitejšia je pre nás otázka, ako to ovplyvní samotnú tvorbu Moulineuxovho tímu. Pozitívne či negatívne? Množstvo financií a silná marketingová podpora sa tejto šikovnej skupinke ľudí určite zíde. No silné slovo EA a orientácia na masového hráča by im mohla v konečnom dôsledku uškodiť. Máme tu jeden z prvých výsledkov tejto „spolupráce“, takže hor sa do skúmania. Electronic Arts tvorí hry už nejaký ten čas podľa jednej šablóny, ktorá zahŕňa pokračovania a datadisky všetkého druhu. Vyrobte pokračovanie, poprípade rozšírenie s dostatočným množstvom vylepšení a noviniek, aby sa kritikom veľa peny z úst nevalilo. Zároveň však myslite na to, aby ste to veľmi neprehnali, čas a peniaze je predsa to, čím plytvať nechceme. Hráči síce oslavovať nebudú, no spokojní budú natoľko, aby si výrobok kúpili. Battle of The Gods je datadisk vyrobený presne podľa tohto scenára. Prináša práve toľko noviniek, koľko by ste od neho mohli očakávať – trochu toho a trochu tamtoho. Takže nejaké rapídne posuny v hrateľnosti, v systéme či v grafike oproti pôvodnej verzii budete hľadať márne. Ale to koniec koncov pre fanúšikov tejto hry nie je až také podstatné. Dôležité je, že sa budú opäť skvele baviť.
V Battle of The Gods sa teda opäť ocitáte v koži boha, ktorý musí viesť svoj malý národ na ceste k Olympu. Či s dobrým, zlým alebo neutrálnym presvedčením, na tom vôbec nezáleží. Tento krát sa však nebudete musieť po štarte hry vôbec zaoberať upravovaním svojho presvedčenia, nebudete sa dokonca ani nudiť zdĺhavými úvodmi, animáciami či preletmi krajinou. Už v menu si jednoducho a rýchlo vyberiete svoje presvedčenie (dobro, zlo, neutrál), podľa ktorého dostanete adekvátne zázraky, budovy a množstvo peňazí (v hre sa používa označenie tribute, ale význam je prakticky rovnaký). Okrem presvedčenia si vyberiete aj svoje zvieratko, pri čom máte podľa očakávania na výber dve nové kreatúry, konkrétne korytnačku (veľmi zaujímavé) a leva. Druhým menovaným som bol trochu sklamaný, keďže už v pôvodnej hre ste mali na výber tigra, čo je zviera veľmi podobné. Keby autori trochu viac využívali svoju predstavivosť, mohli sme sa dočkať aspoň nejakého vtákopyska či muflóna. Pre tých z vás, čo si strážite svoje profily a uložené pozície, je tu možnosť si importovať svoje staré zvieratko.
Pri prvom načítavaní zistíte, že niečo nie je v poriadku. Datadisk Battle of The Gods vám totižto ponúkne len 4 mapy, čo sa mne osobne zdalo trošku málo. Keď si zoberieme do úvahy fakt, že sú dosť rozsiahle a časovo náročné (približne ako všetky väčšie mapy z pôvodnej hry), vyjde nám z toho pomerne slušná herná doba. Slušná v tom zmysle slova, že sa na ňu pravdepodobne sťažovať nebudete. No je to vážne až taký problém urobiť pre nás hráčov občas trochu viac? Veď predsa my sme tí, čo platia. No ale späť k veci. Všetky mapy sú robené vo veľmi temnom duchu, čo je pochopiteľné, keďže vašim úhlavným nepriateľom je boh nemŕtvych, ktorému sa dvíha žalúdok pri pohľade na hocičo živé. Dočkáte sa teda veľmi zaujímavého nemŕtveho zvieratka, proti ktorému budete môcť otestovať to svoje. Vaši vojaci budú naopak bojovať proti hordám kostlivcov a duchov. No nie vždy, spoločnosť vám totižto opäť budú robiť aj aztékovia, ktorí sa tak radi nechali masakrovať v pôvodnej hre. V každom prípade je bojisko veľmi pestré a o niečo zaujímavejšie ako minule.
Zaujímavejšia a pestrejšia je aj mierová časť hry, teda budovanie mesta. Pribudlo zopár nových stavieb, z ktorých za zmienku stoja napríklad výbehy pre kravy, či chliev pre ošípané. Konečne tak môžete svoje zvieratko kŕmiť výdatným mäskom a nie nejakými otrubami. Okolo ciest môžete v Battle of The Gods stavať značky, ktoré patria medzi nové okrasné vylepšenia. Pribudli aj iné praktické budovy ako napríklad zbrojnica, ktorá vylepší výzbroj vašim légiám, či mäsiar, ktorý pre vašich veriacich narobí z kráv chutné steaky. Okrem nových budov máte možnosť za získaný tribute nakúpiť aj nové kúzla, väčšinou zamerané na nemŕtvych. Môžete si teda vytvoriť vlastnú légiu kostlivcov, či naopak nepriateľových nemŕtvych premeniť na stádo zajacov. Počas hrania sa opäť budete zaoberať plnením rôznych viac či menej zaujímavých úloh, ktoré sa nesú vo veľmi podobnom duchu ako tie, ktoré ste mali možnosť vidieť v pôvodnej hre. Oveľa zaujímavejšie sú však minihry, ktorých je opäť o niečo viac. Najkrajšie na nich je, že sú tak rôznorodé, pokiaľ ide o ich náplň. Ale aj pokiaľ ide o náročnosť. Raz budete po vzore starých arkádových hier strieľať stále rýchlejšie a rýchlejšie utekajúcich kostlivcov, inokedy si potrápite mozgové závity v logických hádankách. Niektoré je dokonca lepšie si zapísať na papier a chvíľku nad nimi popremýšľať.
ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6,9 / 10
Rád by som napísal niečo v štýle „datadisk, ako má byť“, no bohužiaľ mi podobné snahy autori hier v poslednej dobe s veľkou škodoradosťou kazia. Battle of The Gods nie je zlý datadisk, to by mohlo byť jasné už z recenzie. Veď autori nám naservírovali trochu od toho a trochu od tamtoho. Fanatickí fanúšikovia Black and White dvojky sa teda rozhodne budú baviť. Pre nich mám len jednu vetu: „Ak máte dosť peňazí, kupujte, neobanujete“. No pre ostatných hráčov, ktorí si hry kupujú s veľkou dávkou opatrnosti a vyberavosti, tu mám zopár slov. Battle of The Gods je v podstate len súbor nových modelov. Narazíte na nové budovy, narazíte na nové kúzla a zmasakrujete trochu inak vyzerajúcich panáčikov. To všetko samozrejme na nových mapách. Žiadne originálne nápady však nečakajte, autori dokonca ani len nevylepšili ovládanie či interface a som si istý, že návrhov a pripomienok zo strany hráčov sa im v schránke nahromadilo dosť. Nevenovali sa ani vylepšeniu súbojového systému, či ekonomike. Mohol by som ešte chvíľu pokračovať, veď Black and White 2 nebola ani z ďaleka dokonalá hra. Asi však chýbala vôľa...