oblasti. Počas skenovania mozgu funkčnou magnetickou rezonanciou mali premýšľať buď o ľuďoch, s ktorými sa politicky zhodovali alebo o takých, ktorých politické názory považujú za odlišné. Prirodzené je, že tých druhých vnímame predpojato. Mitchellov tím pátral po tom, či sa v týchto dvoch situáciách aktivizujú rozdielne úseky špecifickej oblasti mozgovej kôry, takzvaného mediálneho prefrontálneho kortexu (mPFC). Iní bádatelia totiž v minulosti zistili, že mPFC je centrom, kde sa robia závery o mentálnych stavoch iných ľudí. A že predná časť tejto oblasti sa ľuďom aktivuje, keď premýšľajú o priateľoch.
Mitchell s kolegami teoretizoval, že by sa mohla týkať myšlienok o podobných ľuďoch. A jej náprotivok, zadná časť, zasa úvah o ľuďoch nepodobných. Ich experimenty skutočne ukázali, že pri predpojatých a nepredpojatých myšlienkach sú aktívne spomenuté rozdielne úseky mPFC - predná a zadná. Mitchellov tím sa domnieva, že takéto poznatky umožnia lepšie pochopiť aj vznik mentálnych stereotypov tvoriacich základ predpojatého vnímania odlišných rasových a etnických skupín.
Výsledky výskumu potvrdili názor, že členov iných skupín skutočne prvotne vnímame ako "iných", s mentálnymi stavmi odlišnými od našich. Pôsobiť sa proti tomu dá psychologickými postupmi, ktoré zdôrazňujú skôr podobnosť ako rozdielnosť ľudí. Cieľom je dospieť k preventívnym mechanizmom zmenšovania spoločenskej predpojatosti. (urb)