SME

Možno nás raz ochránia hmyzí detektívi

Stačí menej ako minúta tréningu a hmyzí pomocníci sú pripravení zasiahnuť proti zločinu. Sú lacnejší a všestrannejší ako policajné psy a citlivejší ako elektronické zariadenia. Dajú sa vycvičiť na pátranie po mŕtvolách, výbušninách alebo drogách. Prípadn

Budúci detektívi? FOTO - TASR

Stačí menej ako minúta tréningu a hmyzí pomocníci sú pripravení zasiahnuť proti zločinu. Sú lacnejší a všestrannejší ako policajné psy a citlivejší ako elektronické zariadenia. Dajú sa vycvičiť na pátranie po mŕtvolách, výbušninách alebo drogách. Prípadne zastanú nudnejšiu prácu pri kontrole batožiny na letisku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez ohľadu na spôsob využitia je úloha hmyzu rovnaká: zachytiť pach, ktorý žiadny ľudský nos nezacíti, a odhaliť jeho zdroj.

Zázračné osy

Hmyz má výborne vyvinuté čuchové receptory. Tykadlá, pokryté mikroskopickými senzormi, dokážu zaznamenať aj najslabšiu vôňu. Niektoré druhy sú navyše pozoruhodne učenlivé. Je prekvapujúce, že sa dosiaľ vyhli záujmu armády či bezpečnostných služieb, ktoré sa nezaobídu bez prispôsobivých a prenosných, vysoko citlivých pachových detektorov. Vývoj však ide rýchlo dopredu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako napísal New Scientist, tím Glena Rainsa z Univerzity v Georgii (USA) vyvinul prototyp pachového detektora. Jeho "mozgom" je skupinka čiernych ôs. S nápadom prišiel Raisonov spolupracovník, entomológ Joe Lewis. Ten desaťročia študoval istý druh osy, ktorá cudzopasí na húseniciach, požierajúcich obilie a tabak. Ničí ich tak, že do nich nakladie vajíčka. Pri hľadaní obetí samičky sledujú vôňu, ktorú vypúšťa rastlina, keď ju prežúva húsenica. Keď mláďatá rastú v tele hostiteľa, zvyknú si na jeho pach; akonáhle sa stretnú s lepšou potravou, prispôsobia sa novej aróme.

Krátky výcvik ich naučí rozoznávať ľubovolný pach. Stačia tri intervaly v dĺžke desiatich sekúnd, a osy si vôňu zafixujú v pamäti. Mohli by uľahčiť hľadanie mŕtvych tiel, z ktorých sa pri rozklade uvoľňujú chemikálie. Alebo kontrolovať potraviny v skladoch, kde by pomohli odhaliť hnilobu a plesne. Zistia napríklad aj prchavý 2,4-dinitrotoluén, ktorý prezrádza prítomnosť TNT.

SkryťVypnúť reklamu

Päť čiernych pátračov

Rains skúmal reakcie ôs na čuchové vnemy. Zistil, že si môžu naraz zapamätať dva pachy. V prírode cítia jednak potravu, na ktorú reagujú hľadaním zdroja a snahou dostať sa k nemu čo najbližšie. Pre samičky je druhým impulzom blízkosť hostiteľskej húsenice; začne sa nepokojne dvíhať na zadné nohy a natrčí tykadlá. Vedci podľa jej prejavov dokážu odlíšiť napríklad TNT od Semtexu.

Pre jednoduchosť sledoval Rains len jeden prejav - snahu dostať sa k jedlu. Do škatule s otvorom umiestnil päticu čiernych ôs. Keď otvorom prichádza sledovaný pach, osy sa snažia k nemu dostať. Okolie otvoru sníma kamera, napojená na laptop. Pri vysokej koncentrácii čiernych bodov, teda keď sú osy zoskupené okolo diery, spustí alarm. Celý proces zaberie asi 25 sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu

Pre včely je tiež veľmi dôležité vyhľadávať nektár a peľ v rastlinách zrakom aj čuchom. Počas svojho štvortýždňového života si zapamätajú množstvo vôní. Trénovať sa dajú podobne ako osy, stačí ich počas štyroch šesťsekundových intervalov vystaviť cieľovému pachu a ponúknuť im pri tom kvapku sladkého roztoku. Možno ich vycvičiť na široké spektrum prchavých látok, napríklad na všetky výbušniny.

Nájdu zrnko soli v bazéne

Malá britská firma Inscentinel vyvinula prototyp detektora, využívajúceho čuchový talent včiel, ktoré reagujú ešte jednoznačnejšie ako osy. Keď včela očakáva potravu, vysunie jazyk. V prístroji sú tri včely pripevnené na držiakoch, sledované kamerou. Dlhý vysunutý jazyk je jasným signálom a nemožno ho s ničím zameniť.

V roku 2001 sa prístroj uplatnil pri kontrole jahôd pred predajom. Odvtedy včely vyčuchali skryté balíčky tabaku a odhalili maskovanie nekvalitnej whisky pod drahou značkou. Významnou sférou použitia je samozrejme hľadanie výbušnín.

SkryťVypnúť reklamu

Hmyzie nosy sa možno raz budú podieľať na diagnostike chorôb. Niektoré druhy rakoviny alebo tuberkulóza sa v ranom štádiu prejavujú vylučovaním určitých látok v dychu, moči alebo slinách.

Včely aj osy sú minimálne také citlivé ako pátracie psy a sú stokrát citlivejšie ako elektronické pachové detektory. Zistia pach v koncentrácii niekoľkých častíc k triliónu, čo je ako zrnko soli v bazéne.

Zvieratá a polícia

Psy

Európska polícia používa stopovacie psy pri naháňaní zločincov už od osemnásteho storočia. Majú päťdesiatkrát lepší čuch ako my. Čoraz častejšie sa využívajú na hľadanie výbušnín, zbraní, drog a mŕtvol. Vedia dokonca zistiť niektoré druhy rakoviny.

Potkany

40-centimetrové potkany sa cvičia na hľadanie výbušnín a odstraňovanie mín z občianskej vojny v Mozambiku. Skúšajú ich vychovať aj na rýchlu a lacnú diagnostiku tuberkulózy. Dokážu vyčuchať infekciu v slinách. Preskúmajú 150 vzoriek za pol hodiny, pričom technikovi zaberie analýza dvadsiatich vzoriek celý deň.

SkryťVypnúť reklamu

Ryby

Istý druh rýb sa v New Yorku používa na kontrolu pitnej vody. Reagujú na jedy tým, že začnú dýchať rýchlejšie a hlbšie. Charakteristické pohyby zaznamenáva počítač a keď je nervóznych rýb veľa, spustí alarm.

Autor: Nina Kolesárová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu