aditosti...
Arcades – magické miestnosti natrieskané ozvučenými, svetielkujúcimi škatuľami ľudskej veľkosti. V týchto „herňách“ sa v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch na Západe odohrali veľké videoherné drámy, vojny, bitky, súťaže a vôbec všetky výzvy zarytých hráčov. Kto nemal doma konzolu, šetril mince pre automaty. Samozrejme, vyhrať ste nemohli nič materiálne, „iba“ dobrý pocit z hrania. Arcades sa dostali v obmedzenom množstve aj na Slovensko, u nás však toto odvetvie herného priemyslu reprezentovali predovšetkým „kolotoče“. Keď do mestečka prišla púť s kolotočmi, objavil sa aj ťahač plný „coin-op“ automatov. A medzi týmito blikajúcimi svätyňami takmer zakaždým svietil aj stroj s nápisom a charakteristickým logom firmy TAITO.
Taito Legends 2 je pokračovaním úspešnej prvej kompilácie, do ktorej však neboli umiestnené všetky hity spoločnosti (marketingové dôvody, ako inak ;). Preto sa tituly ako Space Invaders, Balloon Bomber, Wild Western, Elevator Action, Front Line, Kage no Densetsu, Rastan Saga 2, Cadash, Violence Fight, Gun Frontier, Arabian Magic, Ray Force, G Darius, Space Invaders Part 2, Crazy Balloon či Puzzle Bobble 2 dostali na aktuálnu placku. Netreba hádam zdôrazňovať, že na PC ide o výnimočnú záležitosť – arkádovky najvyšších kvalít v dokonalom porte sa nevidia každý deň. Ale o podrobnostiach nech prehovoria jednotlivé hodnotiace kolónky...
GRAFIKA
Od staručkého Space Invadersa prešlo niekoľko technologických míľnikov a tak grafiku treba hodnotiť adekvátne k tomu. Z dnešného pohľadu vyznie tých pár čiaročiek na obrazovke smiešne (oproti titulom z 90. rokov), no treba si zároveň uvedomiť, o aké zázraky išlo v dobe ich vzniku. Jednoduchá grafika plus jednoduchý nápad sa však rovná skvelá hrateľnosť! Vo vizuálne pôsobivejších gameskách (Elevator Action) si zas na grafike naopak zgustnete. Postavy sú totiž v niektorých hrách rozanimované úplne dokonalo, takže dva rozmery vám nebudú pri vstupe do akcie nijako prekážať.
INTERFACE
Všetko prebieha prostredníctvom klávesnice, prípadne gamepadu. Táto kompilácia je výnimočná vo všetkých ohľadoch: vernosť k originálu si „PC preklad“ zachováva ešte aj vzhľadom na systém vhadzovania mincí. Takže nemôžete hrať, pokiaľ pri úvodnej obrazovke tej-ktorej hry minimálne raz nestlačíte F3 (zastupuje vstup pre päťkorunáčky ;). Potom vám systém oznámi, že ste si zvýšili „credit“ a pokiaľ vhodíte mincí viac, môže sa pridať aj ďalší hráč. Geniálny spôsob ako vytvoriť (skoro) autentický feeling zlatého veku videohier.
HRATEĽNOSŤ
Napriek dôchodcovskému veku niektorých hier v tomto výbere pôsobí súčinnosť všetkých zložiek tak, že náhle v sebe objavíte chuť vyskúšať si všetky prítomné tituly. Pocit nostalgie vytvorí zážitok aj tam, kde by človek nečakal: niekoľko pixelov sa zrazu sprítomní ako čarovný stroj času, ktorý prebudí v hĺbke hráčovej duše staré pocity, o ktorých netušil, že ich ešte má. Samozrejme priznávam, že najdlhšie vám toto očarovanie vydrží predsa len pri tých novších hrách, ktoré sa dokonalejším spracovaním blížia kvalite moderných (resp. súčasných) titulov.
MULTIPLAYER
Ale áno, dokonalosť existuje, len ja na ňu neverím. Takmer všetky tu prítomné gamesky sú vytvorené pre 1, 2 až 4 hráčov a bez problémov si ich zahráte aj na jedinej klávesnici jedného počítača. Niet väčšej parády ako v logickej Puzzle Bobble 2 hádzať na súpera farebné bublinky, až kým ho zlikvidujú... Alebo v niektorej z mnohých bojoviek vstúpiť s kumpánom do nebezpečných levelov plných ozbrojencov. To sú veci, ktoré dnes už nezažijete asi nikde inde (na konzolách sa už tiež všetko „vynovuje“ a staré koncepty putujú do skartovacej mašiny...).
ZVUKY
Staručké automaty nemali ešte také možnosti, ako dnešné najmodernejšie stroje a to sa odráža aj na zvuku, ktorý niekedy dokonca „zašuchorí“, akoby nestíhala zvuková karta. Tomu hovorím konverzia 1:1!
HUDBA
Zvuky a hudba idú ruka v ruke, takže od prítomných melódií nemožno čakať zázraky. V každom prípade však vhodne dopĺňajú dianie na obrazovke – od lízatkovo presladených kompozícií pre tých najmenších hráčov až po pseudorockové ťažoby v skrolujúcich strieľačkách s raketkami.
NÁROČNOSŤ
Tentoraz je to tak rôzne, ako len môže byť. Každá hra je obtiažna svojim spôsobom, ale na druhej strane máte neobmedzený počet „mincí“, takže pokračovať sa dá donekonečna.
ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8,5 / 10
Navšítvil som rozohriaty orient, umravnil pár trýzniteľov zvierat, objavil neznáme planéty, zachránil starodávne civilizácie, vyčistil strategické objekty od teroristov, získal priazeň lesných národov, vypustil tisícky farebných balónov proti zamračenej oblohe, a tak ďalej a tak ďalej... Spolu okolo 20 krásnych, nostalgických retro hier v pôvodnej podobe vás presvedčia, že aj dospelý človek má v srdci mladosť, ktorú sa napriek všetkým tlakom tejto potuchnutej spoločnosti občas podarí odomknúť z jej starostlivo stráženej komnaty. A nech mi niekto nehovorí, že som sentimentálny: od desiatich rokov je mojim obľúbeným filmovým žánrom horor...
Omnoho viac o tomto balíku hier nájdete na domovskej stránke hry, spoločne s ukážkami automatov a informáciami o samotných tituloch. Na záver článku sme pre vás pripravili zoznam všetkých titulov, ktoré Taito Legends 2 obsahuje. Rovnako sme upustili od hodnotenia jednotlivých položiek, pretože kompilácia obsahuje mnoho diametrálne odlišných titulov a preto je výhodnejšie pokochať sa obrázkami takmer z každej hry, ktoré nájdete v našej galérii.
Alpine Ski |
Autor: Marián „insert coin“ Kluvanec