Priemyselné tajomstvá sú tým, čo si firmy chránia najviac a jedným z najjednoduchších spôsobov ako dostať tajomstvo ku konkurencii je odfotiť ho. Aj preto vyžadujú niektoré firmy od svojich zamestnancov, aby používali len telefóny bez fotoaparátu. V dnešnej dobe je však nie je ľahké nájsť telefón, ktorým si nič neodfotíte. Jedným z nich je nová Nokia E60.
Dizajn a klávesnica
Tvar takmer presného kvádra a veľkosť telefónu 115 x 49 x 16,9 mm ho predurčujú skôr do mužskej ruky než do nežnej ženskej dlane. Navyše telefón váži slušných 117 gramov.
Telefón sa vo väčšej dlani dobre drží a vďaka väčšiemu priestoru pre klávesnicu sa na telefóne pohodlne píšu správy, či ovláda menu.
Nad klávesnicou je umiestnený rozmerný displej, na ktorého fyzické rozmery si už fanúšikovia Symbianu zvykli. Okolo klávesnice a displeja je leštený kovový kryt, na ktorom sú odtlačky prstov viditeľné len pri pohľade z blízka.
Vo vrchnej časti je umiestnený reproduktor a nad ním je svetlocitlivá dióda. Tá ovláda silu podsvietenia klávesnice a displeja.
Kovové pruhy sú aj po bokoch prístroja a na ľavej strane skrývajú dvojicu tlačidiel na ovládanie hlasitosti reproduktora a tlačidlo na ovládanie hlasových funkcií ako je nahrávanie či ovládanie hlasom. Na ľavom boku je ešte infraport, ktorý sa v posledných modeloch Nokie začal znovu objavovať.
Na pravej strane telefónu je len aktívny kryt slotu pre pamäťovú kartu. Jeho výhodou je, že používateľ nemusí kartu odpájať v menu či dokonca vypínať telefón. Na vrchnej strane je len tlačidlo na zapnutie prístroja a na spodnej strane je systémový konektor Pop-port a konektor pre nabíjačku. Nokia použila u tohto modelu starší väčší typ konektora nabíjačky, čo naznačuje, že koncept telefónu chvíľu čakal v zásuvke dizajnérov.
Zadnú stranu u tohto modelu nezdobí, ako je dnes zvykom, objektív fotoaparátu, ale len kryt batérie.
Klávesnicu Nokie E60 hodnotíme veľmi dobre. Klávesy sú dostatočne veľké vďaka čomu sa na nich dobre píše aj väčšími prstami. Oproti niektorým iným modelom sú klávesy trochu tuhšie, no nespôsobuje to takmer žiadne problémy. Pochvalu si zaslúži umiestnenie tlačidla pre vstup do menu pod joystick. Už po krátkom čase si na toto jeho uloženie tak zvyknete, že po prechode na iný smartphone vám príde umiestnenie tohto tlačidla niekde inde úplne nelogické. Hneď vedľa neho je tlačidlo na prácu s textom (ceruzka) a tlačidlo na vymazávanie „c“.
Displej
Hoci konektor pre nabíjačku naznačuje, že ide o starší koncept, displej hovorí o pravom opaku. Nokia E60 má displej s rozlíšením 352 x 416 bodov a zobrazuje doteraz v mobiloch veľmi nevídaných 16 miliónov farieb. Tie zobrazuje verne a jasne.
Navyše, vysoké rozlíšenie zabezpečí, že jednotlivé obrazové body takmer nie sú viditeľné. Rozdiel medzi displejom s 262-tisíc farbami a displejom so 16 miliónmi farieb však nie je voľným okom viditeľný.
Dá sa však povedať, že týmto smerom sa budú mobily uberať, no 6 miliónov farieb je strop. Toľko isto farieb totiž zobrazujú aj LCD monitory pripojené k počítaču či LCD televízory.
Ovládanie
Nokia E60 má ovládanie zhodné s ostatnými modelmi Nokie so Symbianom. Hlavným prvkom je päťsmerový joystick, ktorý dopĺňa dvojica kontextových kláves a tlačidlá na ovládanie hovoru. Vo výbave smartphonu nechýba ani tlačidlo pre vstup do menu, ktoré je v tomto prípade vhodne umiestnené pod joystickom, tlačidlo na prácu s textom a kláves na vymazávanie znakov či objektov v pamäti telefónu „c“. Červené tlačidlo na ovládanie hovoru slúži zároveň aj na skok do pohotovostného stavu s tým, že aktuálnu aplikáciu ukončí.
Operačný systém
Základom Nokie E60 je operačný systém Symbian verzie 9.1 s grafickou nadstavbou Series 60 tretej generácie. Jeho nevýhodou je to, že nie je plne kompatibilný so staršími systémami a teda staršie aplikácie na tomto telefóne nepobežia. Programov pre novú verziu Symbianu zatiaľ nie je veľa.
Ani tomuto telefónu nechýba aktívny desktop. Znamená to, že na pohotovostnej obrazovke sa zobrazujú úlohy z kalendára, aktuálne prehrávaná skladba či iné informácie. Nad nimi je umiestnený rad ikon, ktoré si môže používateľ ľubovoľne zvoliť.
Novinkou u tohto modelu je možnosť otočiť obraz na displeji o 90 stupňov. To sa hodí najmä pri prehliadaní webu. V oboch prípadoch sa zobrazuje 12 ikon v štyroch, respektíve troch riadkoch.
Ikony menu sa dajú ľubovoľne poprehadzovať a vnárať do nových zložiek. Novinkou je zložka Inštalácie, kam sa ukladajú ikony novonainštalovaných aplikácií.
UMTS/3G funkcie
Chýbajúca kamera nemusí znamenať absenciu funkcií tretej generácie UMTS. E60-tka je presne ten prípad. Počas videohovoru sa však volanému zobrazí len prednastavený obrázok. Ostatné funkcie videohovorov sú samozrejme k dispozícii.
K výhodám 3G patrí aj sledovanie televízie na displeji telefónu. Nainštalovaný RealPlayer si bez problémov poradil počas testovania s prehrávaním slovenských televízií z wapu operátorov. Prehrávač umožňuje aj prehrávanie na celom displeji, obraz sa vtedy otočí o 90 stupňov.
Podpora siete UMTS znamená aj rýchlejšie prehliadanie Wapu a odosielanie MMS správ.
Telefón si poradí aj s prehliadaním webu, na čo má nový typ prehliadača, ktorý využíva kurzor. Objavil sa napríklad aj pri modeli N80.
Funkcie
Okrem základnej výbavy vyššej triedy ponúka aj niekoľko aplikácií navyše. Ide najmä o editor textový a tabuľkových dokumentov. Telefón si poradí aj s prezentáciami. Práve k prezentáciám sa hodí možnosť zobrazovať ich cez Bluetooth na externý displej či projektorom na plátno.
Oproti napríklad Nokii N80 ponúka E60-tka aj možnosť úpravy dokumentu priamo v telefóne, nejde teda len o prezeranie. Aplikácie nemali s bežnými dokumentmi problém. Na naše prekvapenie pracoval editor prezentácií rýchlo aj s 1,4 MB súborom.
Pri práci s dokumentmi nechýba možnosť vytvoriť nový dokument a funkcie na formátovanie textu. Dokument sa dá zoomovať, takže používateľ môže presne vidieť, ako je text na strane naformátovaný.
Nechýba možnosť dokumenty vytlačiť.
Kalendár ponúka štandardné funkcie, ktoré majú aj staršie modely so Symbianom. K dispozícii je mesačný, týždenný a denný prehľad udalostí. Pridávať sa dajú štyri typy – Schôdzka, Memo, Výročie a Úloha.
Okrem kalendára je k dispozícii kalkulačka, jednoduchý budík, konvertor a poznámky. Aj napriek všetkým možnostiam Symbianu neponúka ani E60 opakovaný budík alebo viac budíkov.
Telefón je pripravený aj na pripojenie GPS modulu cez Bluetooth. Jednoduchá aplikácia síce komerčné programy s mapami nenahradí, no aspoň trochu napomôže v orientácii mimo civilizácie.
Kontakty
Telefónny adresár neprináša žiadne zmeny oproti modelu N80. Novinkou je okrem navolenia čísla pre videohovor aj možnosť IP telefonovania a teda položka pre číslo IP telefónu. Túto funkciu sme počas testovania nemali možnosť vyskúšať. Vyhľadávanie a triedenie kontaktov je možné len podľa mena a priezviska. Kontakty sa dajú deliť do skupín volajúcich.
Prístup ku kontaktom na SIM karte je cez menu a štandardne sa zobrazujú len kontakty v pamäti telefónu. Telefón podporuje aj rýchlu voľbu a synchronizáciu s Outlookom či Lotus Notes. Otvorená platforma Symbian umožňuje nahrať do telefónu aj aplikácie na synchronizáciu cez mobilnú sieť od Blackberry alebo Intellisync.
Správy
Práca so správami neprešla ani u E60 výraznou zmenou. K dispozícii je neobmedzená pamäť na správy, možnosť vytvárať zložky pre správy či posielať dlhé SMS. Okrem textových správ podporuje telefón aj MMS správy (aj s videom) a e-mail.
Používateľ si môže nastaviť sťahovanie e-mailov z niekoľkých schránok a navyše sa dá nastaviť pravidelná kontrola schránok. Vďaka nainštalovaným aplikáciam je možné prijaté wordovské alebo excelovské dokumenty otvárať a pracovať s nimi.
V zozname správ sa dá zvoliť medzi dvojriadkovým zobrazením alebo jednoriadkovým. To je však dosť malé a tým pádom sa v zozname ťažšie orientuje. Jednotlivé typy správ sú odlíšené ikonkou.
Pri písaní môže používateľ využiť prediktívne písanie T9.
Multimédia
Nokia E60 nie je telefón pre zábavu a tak neobsahuje mnoho multimediálnych funkcií. Nemá fotoaparát a aj jeho prehrávač hudobných súborov je jednoduchší ako u Nokie N91. Vhodné aplikácie sa však dajú do telefónu dodatočne nahrať.
Telefón ponúka aj prehrávač videa RealPlayer a Macromedia flash prehrávač.
V balení telefónu je namiesto dnes už bežbého stereo handsfree len jednoduché s jedným slúchadlom a mikrofónom.
Java a hry
Hoci telefón podporuje prostredie Java MIDP 2.0, v nami testovanom prístroji žiadne neboli. Tie si musíte dodatočne nahrať.
Personalizácia
Rovnako ako iné modely so Symbianom, aj E60-tka má niekoľko možností pre personalizáciu. K dispozícii je výmena tém, polyfonických a MP3 zvonení či poprehadzovanie ikon v menu. Používateľ si môže okrem toho zmeniť nastavenia jednotlivých profilov.
Ak sa používateľovi nepáči tapeta uložená v téme, tak si môže navoliť vlastnú.
Meniť sa dajú aj aplikácie v aktívnom desktope a funkcia pravého a ľavého funkčného tlačidla.
Dáta a pamäť
Telefón sa dá pripojiť k počítaču cez dátový kábel. Po pripojení sa objavia tri možnosti pripojenia – PC Suite, Prenos dát (pripojí sa len pamäťová karta ako vysokokapacitný disk) a Priechod IP.
Na bezdrôtový prenos dát slúži okrem Bluetoothu aj WiFi. To sa ale nedá nijako vypnúť a navyše je jeho používanie náročné na beztak slabšiu batériu. Počas testu sme sa snažili pripájať na hotspoty v centre Bratislavy a v obchodných centrách. Telefón sa na voľné hotspoty, napríklad hotspot magistrátu na Primaciálnom námestí, pripojil. Sila signálu síce nebola lepšia ako na 20 percent, no rýchlosť pripojenia bola podľa rýchlosti načítavania web stránok vyššia ako u GPRS, EDGE či UMTS. V miestnostia sa dá očakávať vyššia sila signálu. Spojenie je stabilné a žiadne problémy sme nezaznamenali. Dobrým pomocníkom je aplikácia Hotspot Finder, ktorá prístupové body vyhľadáva a uľahčuje aj pripájanie či vytváranie prístupových bodov v nastaveniach pripojenia.
Dáta sa dajú do telefónu sťahovať aj cez mobilnú sieť s podporou GPRS a EDGE (Class 10) alebo cez mobilnú sieť tretej generácie UMTS.
Pre dokumenty, skladby, správy a ďalšie objekty je v telefóne k dispozícii 75 MB pamäte. Tá sa dá rozšíriť pamäťovými kartami typu RS-MMC.
V prípade, že telefón ukradnutý, cez technológiu OMA sa dá vymazať obsah jeho pamäte prípadne ho na diaľku uzamknúť. Nokia E60 ponúka aj prístup do firemnej VPN siete.
Batéria
Nokia E60 je vybavená batériou BL-5C, ktorá má kapacitu 970 mAh. Výrobca udáva, že na jedno nabitie vydrží batéria 8 až 12 dní v sieťach GSM a UMTS. Pri využívaní WiFi sa pohotovostného doba zníži na 4,5 až 6,5 dňa. Tieto hodnoty sa však dajú dosiahnuť len pri silnom signále siete a s telefónom sa nesmie pracovať.
Reálnejšie sú doby hovoru – v sieti GSM je to 3,3 až 6,4 hodiny, v sieti 3G a pri IP telefónii je to 2,5 až 2,7 hodiny.
Celkové hodnotenie
Smartphone Nokia E60 je mierený na skupinu používateľov, ktorí nechcú alebo nesmú mať telefón s fotoaparátom. Pre cieľovú skupinu ide o vydarený model. Jeho silnou stránkou je práca s dokumentmi, slabinou chabá podpora multimédií. Celkovo je však výbava telefónu na vynikajúcej úrovni. Bonusom pre slabozrakých je hlasová pomoc, ktorá zahŕňa len niekoľko hlavných funkcií. Pre slovenských záujemcov je dobrou správou, že výrobca nezabudol ani na slovenčinu.
Autor: Ivan Kahanec - SME online