Tisícky ľudí sa stávajú obeťami vírusov a spywaru, pretože priveľmi dôverujú svojmu obľúbenému vyhľadávaču. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS
Hľadali ste už niekedy na internete šetriče obrazovky? Viac než polovica stránok, na ktoré ste natrafili, sa pokúšalo infikovať váš počítač vírusom alebo vám inak uškodiť.
Podľa najnovšej štúdie spoločnosti SiteAdvisor sa ľudia práve pri vyhľadávaní spojenia "free screensavers" vystavujú na internete najväčšiemu nebezpečenstvu - o škodlivé aktivity sa pokúša až 53 percent stránok nájdených pri tomto kľúčovom slove. Na škodlivé stránky veľmi často narazíte aj pri vyhľadávaní bezplatnej nelegálnej hudby na internete, najmä konkrétnych programov na jej sťahovanie ako Bearshare, Winmx či Limewire alebo spojenia free music download (sťahovanie bezplatnej hudby). Na nebezpečné weby však veľmi často vedie aj vyhľadávanie "hier zadarmo", mien populárnych mužov zo šoubiznisu či softvéru na stiahnutie.
Za škodlivé SiteAdvisor považuje stránky, ktoré sa pokúšajú zmeniť nastavenia internetového prehliadača a presmerovať človeka na svoj vlastný vyhľadávač, nainštalovať do počítača nové programy (napríklad na podsúvanie agresívnej reklamy) alebo tie, ktorých používanie vedie k množstvu spamu v e-mailovej schránke.
Pri hľadaní informácií o herečke Halle Berry napríklad Google zavedie surfistu aj na stránku CelebrityPro, ktorá sa mu pokúsi do počítača nainštalovať softvér na sledovanie jeho aktivít na internete. Pri hľadaní šetričov obrazovky na Yahoo zasa ako jednu z prvých surfisti získajú adresu stránky Ratloaf, odkiaľ sa im do počítača s akýmkoľvek stiahnutým softvérom nainštalujú aj tri rôzne adware a spyware programy, ktoré ich zaplavia reklamami.
Prieskum vyvracia aj mýtus, že výborná pozícia stránky vo vyhľadávačoch ako Google je určitou zárukou, že stránka je bezpečná - v skutočnosti je množstvo škodlivých stránok na prvej stránke výsledkov vyhľadávača len o desatinu percenta menšie, než na štvrtej.
Hoci riziko infikovania je vysoké najmä pri surfovaní stránok ponúkajúcich nelegálnu hudbu, nové programy či pornografiu, surfisti si v žiadnom prípade nemôžu byť istí svojou bezpečnosťou, ani ak sa im oblúkom vyhnú. Infikovaných je totiž napríklad aj 16 percent webov ponúknutých pri vyhľadaní "pohľadníc k narodeninám" či 14 percent stránok pod kľúčovým slovom "počasie".
SiteAdvisor konštatuje, že radiť ľuďom vyhýbať sa pri surfovaní všetkým pochybným stránkam, ktoré nepoznajú, je ako "radiť cestovateľom, aby v zahraničí nevychádzali z hotela a najmä nechodili do reštaurácií, kde ešte predtým neboli". Firma, ktorú vlastní výrobca antivírusového softvéru McAfee, preto na stránke www.siteadvisor.com ponúka bezplatný doplnok do internetového prehliadača, ktorý surfistom pri návšteve každej stránky farebnými symbolmi napovie, či je bezpečná, alebo by mali byť pri jej prezeraní opatrnejší.