Rotterdam 18. marca (TASR) - Holandskí biológovia objavili gén, ktorý opravuje poškodené úseky DNA. Bez tohto génu sú opravy menej kvalitné a môžu spôsobiť mutácie, resp. tvorbu rakovinových nádorov.
Vedci z University Erasmus v Rotterdame poškodením myšacej DNA simulovali následky ožarovania. Následne zistili, že v bunkách, v ktorých predtým znefunkčnili gén Rad54, sa nedostatočné opravy DNA sa vyskytovali vo väčšom mnozstve. Zatiaľ čo u normálnych buniek bol podiel nekvalitných opráv nanajvýš 60 percent, u buniek s nefungujúcim génom Rad54 stúpol na 80 percent.
Poškodené miesta v dvojzávitovej DNA sa dajú opraviť troma spôsobmi. Prvý, čistý spôsob, sa nazýva homologická rekombinácia, pri ktorej sa informácie intaktnej molekuly DNA skopírujú do poškodenej molekuly.
Nečistý spôsob opravy nazývajú vedci homologické lepenie. Tento mechanizmus sa využíva vtedy, keď sa ten istý úsek DNA nachádza na inom mieste rovnakej molekuly DNA. Bunka vlastne odstráni neporušený úsek DNA, ležiaci medzi týmito dvoma miestami. Uvedený spôsob je časovo menej náročný, ale nesie so sebou riziko, že dôjde k strate informácií.
Tretí spôsob je najjednoduchší a najmenej dôkladný - konce DNA na prerušenom mieste sa navzájom spoja.