
d Český rozhlas, v tomto týždni službu spustilo Expresradio, do 14 dní tak plánuje spraviť i Európa 2.
Vo svete je podcasting veľkým trendom a napríklad New Oxford American Dictionary ho vyhlásil "Slovom roka 2005". "Svojim poslucháčom ponúka podcasting možnosť stiahnuť si úplne zadarmo do počítača, MP3 prehrávača či iPodu obľúbený program či rubriku, ktorú vo vysielaní nestihli alebo by si ju radi vypočuli ešte raz," uviedli zástupcovia Expresradia po spustení služby.
Podcasting vznikol zložením označenia MP3 prehrávača iPod a slova broadcasting, ktoré v preklade znamená vysielanie. Záujemca má v počítači pripojenom na internet aktivovaný softvér, ktorý vo chvíli, kedy na sieti nájde nový príspevok, automaticky ho stiahne do počítača; používateľ tak nemusí surfovať na internete a pracne nové súbory vyhľadávať sám.
Český rozhlas ponúka vybrané relácie svojich celoplošných staníc i regionálnych štúdií, napríklad Rádiofórum, Zápisník zahraničných spravodajov na ČRo 1 - Rádiožurnálu či Svet po pätnáste na ČRo 2 - Praha. Informácie o reláciách nájdete na www.rozhlas.cz/radionaprani/podcast.
Hovorca Európy 2 Richard Klatovský ČTK povedal, že stanica pripravuje spustenie služby na koniec mája. K dispozícii bude niekoľko rubrík. "Napríklad svojrázna ranná predpoveď počasia s Renátou Kajdžas, Naspäť do minulosti s Leošom Marešom a Patrikom Hezuckým či vybraná časť večernej show Libora Boučka a Marka Gregora s názvom Vyber to!," uviedol Klatovský.
Podcasting však nieje výsadou iba rádií. V polovici marca umožnil server bloguje.cz ponúkať túto službu i autorom internetových denníčkov, takzvaných blogov. Ľudia si tak môžu k svojim internetovým stránkam na tomto serveri pripojiť audionahrávky a čitatelia si ich potom môžu stiahnuť a vypočuť.
Systém podcastingu vznikol nedávno, podľa Vladislava Kulhavého z Českého rozhlasu ho vymyslel istý Adam Curry pred dvoma rokmi. Dôvodom bola práve nespokojnosť s tým, koľko času strávil na internete pri vyhľadávaní nových súborov pre svoj mp3 prehrávač.
V súčasnej dobe ho vo svete ponúkajú nielen rozhlasové stanice, ako napríklad britská BBC alebo americká verejnoprávna stanica National Public Rádio, ale tiež tlačené denníky. V Británii je to The Daily Telegraph, ktorý ponúka audiozáznamy so svojimi správami a komentármi.
Nový fenomén sa však neobmedzuje len na hudobnú produkciu alebo relácie rozhlasových staníc. Newyorské múzeum moderného umenia ponúka k stiahnutiu prerozprávaného sprievodcu po významných obrazoch zo svojich zbierok. Niektorí ľudia zase vytvárajú pravidelné jazykové kurzy alebo čítajú úryvky zo svojich kníh.