vne. Niekedy pomôže blesk, inokedy kompenzácia. Zmeniť však môžete i spôsob merania osvetlenia.
Väčšina digitálnych kompaktov, ktoré sú dnes na trhu, ponúka minimálne tri režimy merania. V závislosti od toho čo fotografujete je potrebné rozhodnúť sa, ktorý z nich je vhodné zvoliť pre dosiahnutie správne exponovanej fotografie.
Najzákladnejší režim, ktorý je predvolený na kompakte už od výrobcu je matricové meranie. Jeho úlohou je zhodnotiť fotografovanú scénu ako celok a podľa rozloženia svetla v celej snímanej ploche pripraviť podklady pre expozíciu tak, aby na celej ploche bol dosiahnutý "optimálny" jas. V prípade že obloha nie je presvietená, nehráte sa s protisvetlom a nefotografujete tmavý objekt na svetlom pozadí či naopak, všetko je v úplnom poriadku. Typickým prípadom je rovnomerné rozmiestnenie tieňov a svetiel. Akonáhle však vybočíte z optimálnych podmienok, výsledky sú neuspokojivé. Osoba, ktorú fotografujete na pláži môže celá zostať v tieni, alebo naopak, dramatická obloha nad nudným terénom zostane nevykreslená, kým terén ktorý sa mal zmeniť na kontúru je vykreslený do detailov až príliš. V takýchto prípadoch treba siahnuť po alternatívach.
FOTO - MILAN GIGEL
V prípade že objekt, ktorý má byť stredobodom pozornosti komponujete na snímke v jeho stredovej časti, použiť môžete režim merania s dôrazom na stred. V tomto prípade sa vyhodnotí rozloženie svetla v celom snímanom poli s tým, že nameraný výsledok sa "zosvetlí" alebo "stmaví" v závislosti od toho, aká je svetelná charakteristika objektu umiestneného v stredovej časti. Automatika sa bude snažiť správne exponovať ako pozadie, tak dominantný objekt. I v tomto prípade ide o dosiahnutie kompromisu v prospech stredu fotografie a režim nie je vhodný pre prípady, ak sa hlavný objekt nachádza v okrajovej časti snímky.
Niektoré objekty sú svojimi vlastnosťami špecifické a pozadia môžu byť v grafickom softvéri zámerne odstránené. Preto ponúka množstvo prístrojov i režim bodového merania, kde môžete presne zvoliť podľa stredového bodu na snímke, akým spôsobom bude celá scéna exponovaná. Ak budete chcieť odfotografovať napríklad čierny mobilný telefón na bielom pozadí, zvolíte práve tento režim. To, že pozadie bude preexponované vás vôbec nebude zaujímať. Režim je taktiež ideálny napríklad pre snímanie osoby stojacej v svetelnom lúči reflektora na tmavom pódiu.
Výrobcovia sa snažia do svojich prístrojov vtesnať maximum možností, a preto sa môžete stretnúť i s rôznymi doplnkovými režimmi. Ak je fotoaparát vybavený niekoľkými zaostrovacími bodmi, meranie môže uskutočniť s dôrazom na kruhovú oblasť v okolí bodu, ktorý bol pre zaostrovanie použitý. Ide o zdokonalenie merania s dôrazom na stred, ktoré je doplnené o inteligenciu z výstupu zaostrovania.
Pre špecifické fotografie, ktoré majú byť zámerne exponované viac pre dosiahnutie svetlých tónov fotografie, či naopak menej pre dosiahnutie dominancie tieňov, ponúkajú niektoré prístroje špeciálne režimy merania, ktoré oceníte pri čiernobielej fotografii. Ide o merania typu low-key a high-key, ktorých názov zodpovedá príslušnej technike fotografie.
TIP: V prípade že sa všetky objekty na snímke nachádzajú v rovine ostrosti a chcete upraviť svetlosť fotografie podľa ľubovoľného z nich, môžete použiť rovnakú techniku ako pri zaostrovaní: namačknúť spúšť pre ostrenie a meranie, následne komponovať a zatlačiť spúšť pre snímanie. "Vybavenejšie" ultrazoomy a zrkadlovky sú navyše doplnené programovateľným tlačidlom zámku ostrenia a expozície, ktoré umožňujú oddeliť pri namačknutí ostrenie od merania.