
Martin Locker z Rychnova nad Kněžnou v Prahe zo skupiny "R-team" obhájil prvé miesto v súťaži amatérskych tvorcov robotov z Českej republiky. Šesť strojov sa stretlo v dueloch, v ktorých umiestňovali loptičky na dierovanej doske. Zvíťazil ten, kto obsadil viac dier správnej farby. Tri najúspešnejší pôjdu v júni na medzinárodné finále do talianskej Catanie. Turnaj usporiadala Matematicko-fyzikálna fakulta UK.
Víťaz ČTK prezradil, že vsadil na jednoduchosť a spoľahlivosť. Počítačovým čipom riadeného robota pripravoval od septembra. Aby mu uľahčil hľadanie správnych jamôk pre umiestnenie loptičiek, použil Locker obyčajný kancelársky scanner. Učiteľ zo strojárskej priemyslovky reprezentoval Česko minulý rok i v medzinárodnom finále, kde skončil druhý.
Národné kolo súťaže Eurobot sa po prvýkrát konalo v Čechách pred dvoma rokmi, povedal Pre ČTK jeden z usporiadateľov David Obdržálek z katedry softvérového inžinierstva Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Karlovej. Disciplína, v ktorej roboty merajú svoje sili, sa však každý rok mení. Vlani napríklad zápasili v kolkoch.

Roboty nikto neovláda. Po štarte jeho tvorca odpojí kábel a už len sleduje, ako si jeho plechový borec v zápase vedie. Nastúpiť malo pôvodne 16 strojov, ktorých počet sa však zúžil o viac ako polovicu. Niekomu sa spálila základná doska, niekto ochorel alebo jednoducho programátor nedostal nedostal dovolenku. Niektorí výrobcovia zase vymysleli tak zložité prístroje, že ich nestihli vyrobiť, vysvetľovali na úvod usporiadatelia v zaplnenej sále kina Sigma.
Medzi jednotlivými závodníkmi sú podľa Obdržálka výrazné rozdiely. Zatiaľ čo cena niektorých sa pohybuje radovo sto korún, iní si vyžadujú investíciu v desiatkach tisíc. "Celé je to však postavené tak, aby mohli súťažiť i začiatočníci," upresnil Obdržálek.
Pri ceste na minuloročné finále zhorela jednému z nemeckých družstiev základná doska robota. Závod nevzdali a vytvorili nového z toho, čo nakúpili cestou. Namiesto riadiaceho procesora bol použitý napríklad strojček z hodín. Najúspešnejších borcov z kovu však riadia počítače a dajú sa programovať pomocou klávesnice. "Roboty spracovávajú obraz, zisťujú, kde je cieľ, a podľa toho sa pohybujú," popisoval Obdržálek.