
Akcionári internetovej spoločnosti Google, prevádzkujúcej najväčší celosvetový internetový prehliadač, odmietli návrh skupiny investorov na ukončenie dvojakých vlastníckych práv, ktoré umožňujú zakladateľom firmy ovládať spoločnosť.
Väčšina akcionárov, ktorí sa zúčastnili na valnom zhromaždení (VZ), hlasovala proti návrhu penzijného fondu Bricklayers & Trowel Trades International Pension Fund, ktorý chcel obmedziť právomoc troch najvyšších exekutívnych predstaviteľov. Táto trojica - spoluzakladatelia Larry Page a Sergey Brin spolu s generálnym riaditeľom Ericom Schmidtom, vlastní privilegovaný druh akcií, vďaka čomu disponuje dvojtretinovou väčšinou hlasovacích práv.
Pred prvotnou verejnou ponukou akcií Google vytvoril dvojakú štruktúru akcií, ktorá pozostáva z akcií triedy A, prístupných pre verejnosť a neverejných akcií triedy B spojených s väčšími hlasovacími právami. Pri obhajobe terajšej štruktúry Larry Page argumentoval tým, že dlhodobý cieľ, ktorým je poskytovanie kvalitných služieb koncovým užívateľom si vyžaduje dvojaké hlasovacie práva, aby sa zamedzilo nepriateľským prevzatiam spoločnosti.
Google zvýšila za prvý kvartál svoje výnosy medziročne o 79 % na 2,25 mld. USD. Ako spoločnosť uviedla, za rast výnosov vďačí najmä zvýšeniu trhového podielu v segmente internetovej reklamy na úkor svojho najväčšieho konkurenta Yahoo. Analytici v priemere očakávali kvartálne výnosy firmy na úrovni 2,15 mld. USD. Čistý kvartálny zisk sa zvýšil o 60 % na 592 mil. USD, respektíve 1,95 USD na akciu. Po vylúčení mimoriadnych položiek vykázala spoločnosť Google čistý zisk na úrovni 2,29 USD na akciu.
Z celkového počtu internetových vyhľadávaní v USA za sledovaný kvartál Google zodpovedal za 49 %. Firma Yahoo zostala na druhom mieste s podielom na vyhľadávaní 22,5 %, firma MSN skončila tretia s 10,9-percentným podielom. Celosvetovo podľa odhadu analytikov však predstavuje podiel Google na internetovom vyhľadávaní až 60 %.