SME

Bush vie, kto s kým a kam telefonuje

Americká tajná služba už takmer päť rokov zbiera záznamy telefonátov miliónov domácností. Denník USA Today prišiel s ďalšou kauzou.

"Pán prezident, váš hovor bol zaznamenaný, hoci práve nesedíte v Bielom dome." Americká Národná bezpečnostná agentúra čelí obvineniam, že už takmer 5 rokov nezákonne registruje všetky telefonické hovory na území Spojených štátov. FOTO - REUTERS

WASHINGTON - Americká tajná služba už takmer päť rokov zbiera záznamy telefonátov miliónov domácností. Denník USA Today prišiel s ďalšou kauzou, ktorá sa týka prezidenta Georgea Busha.

Denník napísal, že tri najväčšie americké telekomunikačné spoločnosti od roku 2001 odovzdávali záznamy o telefonických hovoroch miliónov Američanov Národnej bezpečnostnej agentúre. Tá z nich vytvára databázu, pravdepodobne najväčšiu na svete. Bushovu stále klesajúcu popularitu to určite nezvýši.

George Bush sa nevyjadril jasne, či o programe vedel, alebo nie. Povedal, že od pádu dvojičiek dal spravodajským agentúram plnú moc zhromažďovať informácie na pomoc v boji proti terorizmu, a že nejde o nič nezákonné.

V krátkom vyhlásení Bieleho domu Bush povedal, že "spravodajské agentúry sa zameriavajú výlučne na al-Káidu a jej prívržencov". Dodal, že nemajú záujem hrabať sa v osobných životoch obyčajných, nevinných Američanov. "Ich súkromie je starostlivo chránené."

Z reportáže denníka USA Today vyplýva, že tajná služba hovory zaznamenávala, ale neodpočúvala. Registrovala, kto s kým telefonuje a odkiaľ kam, či ide o hovor miestny, alebo diaľkový.

Aktívne odpočúvať milióny telefonických rozhovorov je pravdepodobne aj tak neúnosné. Bezpečnostná agentúra ich zjavne zaznamenávala pre prípad potreby, ak by bolo nutné niektoré hovory znovu vypočuť.

Americkí senátori sa k celej kauze promptne vyjadrili a povedali, že si zástupcov telekomunikačných spoločností pozvú, aby vypovedali. Demokratický senátor Patrick Leahy sa v Kongrese oháňal novinami a podľa BBC reagoval veľmi nahnevane. "Musíme zistiť, čo naša vláda robí, keď sliedi v amerických domácnostiach."

Republikáni však tvrdia, že senátor Leahy preháňa, pretože vôbec nejde o odpočúvanie, iba o vytvorenie databázy, podľa ktorej by sa dali vyzistiť určité "vzorce a zakódované šablóny". Mali by pomôcť v boji proti terorizmu.

"Aktivity tajnej služby, ktoré som schválil, sú legálne a informoval som o nich patričných členov Kongresu, republikánov aj demokratov," povedal vo štvrtok George Bush, konkrétny program Bezpečnostej agenúry však nespomenul.

Experti v otázke protiprávnosti s prezidentom nesúhlasia. Telekomunikačný zákon z roku 1934 spoločnostiam nepovoľuje podávať informácie o telefonických hovoroch. Tri obvinené spoločnosti sa však bránia, tvrdia, že neporušili žiaden zákon. Spoločne poskytujú služby viac ako 200 miliónom zákazníkov. Štvrtá najväčšia telekomunikačná spoločnosť údajne odmietla na programe spolupracovať.

Národnú bezpečnostnú agentúru, ktorá je najtajnejšou vojenskou službou v USA, v rokoch 1999 - 2005 viedol generál Michael Hayden, ktorého prezident minulý týždeň nominoval na post nového šéfa CIA.

Podľa Bieleho domu zaznamenávanie hovorov proces Haydenovej nominácie nijako neovplyvní. V najbližších dňoch predstúpi pred Senát, ktorý by mal jeho nomináciu schváliť. (jah, čtk)

Nemecká tajná služba sledovala novinárov

BERLÍN - Nemecká spravodajská služba BND aktívne sledovala novinárov pri práci aj v súkromí. Oznámil to denník Süddeutsche Zeitung s odvolaním na správu bývalého predsedu Spolkového súdneho dvora Gerharda Schäfera.

Denník tvrdí, že rozviedka nielen sledovala novinárov, ale platila iným, aby donášali na svojich kolegov. Sudca Schäfer označuje vo svojej správe takúto prax za nezákonnú a zasahujúcu do slobody tlače.

Agenti zisťovali, na akých témach novinári pracujú. BND najviac zaujímali redaktori týždenníka Der Spiegel, tvrdí denník. Schäfer v správe menuje päť novinárov, ktorí buď sami rozviedke ponúkli informácie o svojich kolegoch, alebo ktorých agenti o takúto službu požiadali.

Ešte vlani vraj rozviedka zisťovala, na čom pracuje nemenovaný známy novinár. Sledovala vraj aj reštaurácie, v ktorých by novinári mohli stretávať svoje zdroje. Donášačom pracovníci rozviedky za informácie platili. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu