SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Ice Age 2: The Meltdown - so Scratom na večné časy

Po uvedení Doby ľadovej 2 do kín nedalo na seba dlho čakať ani herné spracovanie tohto priam kultového animovaného filmu. V role Scrata – šabľozubého veveričiaka, sa vrhnete do roztápajúceho sa sveta zháňať oriešky...

Je zvykom, že cesty herného a filmového priemyslu sa z času na čas prekrížia a vznikne tak komerčné dielko, ktoré má vyťažiť z úspechu filmovej predlohy, či podľa možnosti aj ako-tak pobaviť. Prvý diel Doby ľadovej zožal veľký-preveľký úspech, napriek tomu sa herného spracovania dočkáva až, o štyri roky mladšie, pokračovanie s podtitulom The Meltdown. Film, napriek tomu, že je animovaný, bol určený všetkým vekovým kategóriam (i keď v prípade druhého dielu by sa o tom dalo polemizovať) a v podobnom duchu sa autori snažili udržať aj hru. Vzhľadom na typický infantilný žáner – 3D skákačko-plošinovku, mali náročnú úlohu, ktorej sa však zhostili veľmi dobre a výsledkom je slušný multiplatformový produkt nielen pre deti.

Skryť Vypnúť reklamu

V hre sa vžijete do roly takmer už kultovej postavičky – veveričky Scrat, resp. po slovensky „Kryserky“ (zamýšľam sa, či tento preklad bol nejakým spôsobom použitý aj v slovenskom dabingu filmu, ktorý som našťastie nepočul). Pre niekoho, kto plný očakávaní dúfal, že si bude môcť skúsiť Dobu ľadovú v koži tigra Diega, či mamuta Mannyho, je to sklamanie, ale pre nás, ktorí vnímame Scrata ako takmer najpodstatnejšiu postavu vo filme, je to, naopak, veľké plus. Autori však mysleli na obe strany, a preto je hlavná dejová línia hry popretkávaná množstvom minihier, v ktorých dostanete možnosť na chvíľu ovládať aj hlavné postavy filmu.

Herný systém tvorí klasický plošinovkový, rokmi overený koncept štýlu – dostaň sa z bodu A do bodu B, cestou pozbieraj milión orieškov a hoď kamene aspoň do sto nepriateľov. Oriešky sú nepovinná komodita, ale ak sa vám ich podarí nazbierať určitý počet, odomkne sa vám jedna z mnohých „bonus features“, ktorých obsah je však tak trošku sklamaním (movie-on-movie – rozhovory s tvorcami filmu o filme, ktoré budú pravdepodobne aj ako bonusové materiály na DVD verzii filmu). Aby to nebolo všetko také jednoduché, v hre sa nachádza mnoho typov orieškov, niektoré za 1 bod, iné za 5 bodov, no a na schovaných a ťažšie dostupných miestach nájdete aj superorechy za 20 bodov, k ním sa však treba prebojovať a často ich vyhrabať zo zeme, či vyčuchať v kríkoch. Scrat totiž dokáže aj takéto finesy, a zároveň vie loziť po stenách (samozrejme príhodne obrastených brečtanom či aspoň pavučinou), plávať, potápať sa, spúšťať sa po lane, či jazdiť na hrocho-prasatách.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepriateľov tvoria dobre známe filmové kreatúrky – vačice po vás budú hádzať konáre, „bobor-like“ kreatúrka zasa kamene a ak príde na boj zblízka, neváha použiť svoj rozložitý chvost. Na rad prídu aj pavúky vrátane mega-pavúčieho bossa, nejaké tie mäsožravé rybičky a aj doterné supy. Scrat však nie je celkom bezbranný. Svojím veveričím chvostom dokáze nepriateľom pekne zavariť. Niektorých dokáže len omráčiť, tých menších a slabších však navždy eliminuje. Vzhľadom na vekovú kategóriu, ktorej je hra primárne určená, nečakajte žiadnu krv ani prehnané násilie – zabitý nepriateľ sa gustiózne vyparí z povrchu zemského. Najhrôzostrašnejšou Scratovou zbraňou je kameň, ktorým dokáže na diaľku (k dispozícií je aj akýsi „sniper-mode“) poštekliť nepriateľa. Stačia dva-tri dobre mierené hody a nepriateľ leží na zemi, okolo hlavy mu poletujú hviezdičky a vy máte čas nerušene prebehnúť a podobným spôsobom zložiť ďalšieho, kým sa ten prvý nepreberie.

Skryť Vypnúť reklamu

Hra je delená do približne 20 úrovní a hracia doba je vzhľadom k súčasnému priemeru celkom prekvapivo dlhá. Samozrejme, nečakajte nič extra, ale nejakých tých 10 hodín vrátane krátkych medzihier tam určite bude.
Prechod do ďalšej úrovne je často podmienený získaním určitého množstva špeciálnych orechov. Spoznáte ich podľa toho, že sú zlaté, obrovské a Scrat má problémy uniesť ich. Tieto superorechy musíte niekedy dlho hľadať, bývajú skryté na zdanlivo nedostupných miestach, a aby ste sa k nim dostali, musíte občas využiť pomoc niekoho iného. Tak napríklad v jednej úrovni budete musieť nakŕmiť medveďo-koňa, známeho Chollyho, ktorému žalúdočné problémy spôsobujú nemalú spoločenskú degradáciu a psychickú ujmu. Keď bude najedený, zistíte, v čom jeho gastro problém spočíva. Áno, áno, sú to vetry, ktoré sú síce odporné, ale za to pre Scrata využiteľné, dokáže sa pomocou nich dostať do veľkých výšok...

Skryť Vypnúť reklamu

Spomínané minihry sú kapitolou samou o sebe. Sú vcelku zábavné a ich náplň sa väčšinou okrajovo dotýka nejakej udalosti z filmu. Raz budete v role Diega „loviť“ vačice schovávajúce sa v dierách v zemi, inokedy ako Sid popredvádzate ladné akrobatické skoky ponad priepasti. Medzihier je skutočne veľa, niekedy precvičia vaše reakcie, inokedy pamäť, no a ako-tak aj logické myslenie. Samozrejme náročnosť je veľmi nízka, a aj keď sú úlohy časovo obmedzené, nie je problém ich zvládnuť na prvý pokus.

GRAFIKA 5 / 10
Grafické spracovanie je dávno za zenitom. Doba ľadová 2 svojou vizuálnou stránkou nenadchne, dokonca sa dá povedať, že práve kvôli nej ide hodnotenie bohužiaľ nižšie. V časoch, keď frčí next-gen grafika ála Oblivion, pôsobí engine Doby ľadovej 2 veľmi zastaralo a nudne. Textúry s nulovou detailnosťou, nízke maximálne rozlíšenie (1024x768) a nepochopiteľne obmedzená frame-rate na 30 FPS – to sú vážnejšie zápory grafického spracovania. Najhorším je však absolútne nezvládnutá práca kamery, ktorá hráča frustruje a ide ruku v ruke s relatívne náročným a pre klávesnicu nevhodne navrhnutým ovládaním. Výborne sú našťastie zvládnuté animácie. Scrat svojimi pohybmi skutočne pobaví a jeho chvost je pravdepodobne jediným graficky pekne zvládnutým detailom.

Skryť Vypnúť reklamu

Nižšia kvalita grafického spracovania má určite dôvody zakorenené aj v multiplatformovosti hry. Ice Age 2 sa dá zahrať aj na starom Playstation a oklieštená verzia existuje dokonca aj na GameBoy Advance. Je evidentné, že grafická kvalita je výsledkom kompromisu, nutného pre rýchlu výrobu hry a portovanie pre všetky možné druhy konzol.

INTERFACE 6 / 10
Ovládacie prvky menu a hry patria tiež medzi tak trochu slabšie stránky. Pohyb v menu je zdĺhavý a ťažkopádny a ovládanie hry samotnej chce množstvo cviku. Je evidentne určené pre gamepady herných konzol a klávesnica počítača nie je to pravé orechové. Hodnotím však PC verziu, a preto to musím považovať za zápor, našťastie však nie veľmi vážny, lebo s trochou cviku to nakoniec každý zvládne, i keď s odfláknutou kamerou bude bojovať až do konca.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
Najdôležitejší prvok hry je na celkom vysokej úrovni. Autori dokázali pestrým dizajnom úrovní, zábavnými minihrami a overeným herným systémom vytvoriť hru, ktorá pravdepodobne zabaví každého. Samozrejme, je primárne určená deťom, myslím však, že svojich fanúšikov si nájde aj v radoch rodičov. Veľmi dôležitú úlohu tu hrá rozmanitosť prostredí, a teda v podstate nulová dávka nepríjemného stereotypu. Keďže sa doba ľadová končí a nastáva globálne oteplenie, nebudete stále len v zajatí snehu a ľadu, príde rad aj na zazelenané lúky, či stromy, ale napríklad aj na poskakovanie po ľadových kryhách. Jediné, čo ma mrzí, je nemožnosť skúsiť si zakomponované minihry znova, mohli byť prístupné z menu a fungovať ako samostatné stand-alone hry, spustiteľné bez nutnosti hrať celú úroveň odznova.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Sieťová hra, samozrejme, nie je podporovaná.

ZVUKY 8 / 10
V tomto ohľade Doba ľadová 2 exceluje. Výborný dabing postáv bol zjavný už aj z filmu a kvalita herného spracovania teda s veľkou pravdepodobnosťou nižšie ísť nemohla. A ani nešla. V hre však toho postavy toľko nenahovoria a hlavný dôraz je kladený na rôzne zvukové efekty vydávané či už Scratom alebo inými postavami. Scrat je skrátka jeden dokonale zladený celok, výborné animovanie dopĺňa aj perfektný dabing, resp. jeho zvukový prejav. Výborne sú na tom aj ostatné kreatúrky a dobrý dojem dopĺňa aj kvalitné 5.1 ozvučenie hry.

HUDBA 7 / 10
Podobne ako zvukové efekty aj hudobné kvality Doby ľadovej 2 sú nesporné. Hudba sa mi zdala dokonca výraznejšia a zaujímavejšia ako vo filme, kde som ju veľmi nevnímal. Rovnako ako prostredie, či animácie, aj hudba odľahčuje atmosféru a prispieva do vyváženého celku svojou troškou.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Myslím, že rečou o umelej inteligencii nemá zmysel strácať čas, v podstate tu vôbec nie je potrebná, a preto ani neexistuje. Nepriatelia skrátka idú po vás a hotovo. Nikto nič viac neočakával, a keby aj, ani by sa nedočkal.

Viac sa toho dá povedať o náročnosti, kde vidieť snahu o vybalansovanie s ohľadom na cieľovú skupinu hráčov. Zdá sa mi však, že pre deti môže byť Ice Age 2 celkom náročnou hrou, hlavne v zmysle náročnosti ovládania. Problematické je občas vyskákať napríklad za vysnívaným orechom na vrchol stromu a vzhľadom na občasnú nutnosť čítať anglické texty je tu aj aká-taká jazyková bariéra. Zatiaľ nie je jasné, či sa hrá dočká aspoň českej lokalizácie.

Na druhú stranu, nutnosť logického uvažovania, či nebodaj nejaké „zákysy“, keď neviete ako ďalej, sú minimalizované na viac než minimálnu úroveň a hra sa dá dokončiť v podstate na jeden záťah. Všetko uľahčujú aj tipy, ktoré si v hernej situácií, kde treba zarozmýšľať, môžete prečítať. V tomto ohľade mohla byť Doba ľadová 2 predsa trochu náročnejšia, ani tej dnešnej mládeži by nezaškodilo trošku si prevetrať mozgové závity... :)

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6,8 / 10
Dojmy z Ice Age 2 sú prekvapivo dobré. Napriek bohapusto komerčnému zameraniu hry sa dá povedať, že každý, kto podľahne a kúpi svojej ratolesti túto zábavku, sa nakoniec veľmi pravdepodobne aj sám zabaví. Hra je veľmi príjemná a vtipná oddychovka, ktorá v ničom veľmi neprekvapí a pravdepodobne na jednotku spĺní očakávania. Hodnotenie trochu zráža nelichotivé grafické spracovanie, nepríjemné ovládanie a neposlušná kamera, no človek si na všetko zvykne a tieto nedostatky po chvíli vyvážia nesporné kvality a zábavné aspekty hry.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 2. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 7. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 8. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 5. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 6. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 7. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 8. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 9. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 10. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 593
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 519
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 928
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 275
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 706
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 200
 7. Aká je chémia vôní 9 109
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 632
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 479
 10. Bývanie v meste predlžuje život 8 030