ia povedal, že strana nechce v budúcom volebnom období privatizovať žiadne štátne podiely.
Politici to uviedli na utorkovej tlačovej konferencii IT Asociácie Slovenska (ITAS). Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vlastní vo firme 34 %, ďalších 15 % akcií má Fond národného majetku SR a majoritný 51-percentný balík akcií drží Deutsche Telekom.
Politici sa na konferencii ITAS venovali aj problematike informatizácie spoločnosti. "Problémom pomalého rozvoja informatizácie na Slovensku je aj schizofrénia Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, ktoré je akcionárom Slovak Telekomu, tvorcom legislatívy a zároveň je aj prepojené s Telekomunikačným úradom SR, ktorý patrí pod kapitolu ministerstva," povedal na konferencii Branislav Opaterný zo Slobodného fóra. Politickí reprezentanti sa na konferencii vyjadrili aj za vstup tretieho telekomunikačného operátora na slovenský trh, pretože by podporil rozvoj konkurencie na telekomunikačnom trhu, ako aj rozvoj informatizácie.
Podľa väčšiny politikov by zároveň náklady na informačnú bezpečnosť, teda náklady na službu odpočúvania, mal hradiť štát. "Náklady za odpočúvacie zariadenia by mali znášať telekomunikační operátori, avšak štát by si mal službu odpočúvania u operátorov objednať a hradiť tieto náklady," povedal na konferencii Jaroslav Baška zo strany Smer. Podľa Júliusa Brocku z KDH je služba odpočúvania vo verejnom záujme, náklady by mal teda znášať štát. "Za službu by mal určite platiť štát a hlavne by si mal náklady na túto službu zahrnúť do rozpočtu, aby videl, koľko takáto služba stojí," dodal Opaterný. Ako však skonštatoval László Gyurovszky z SMK, náklady v konečnom dôsledku aj tak znášajú občania.