toaparát, neostrá bude celá scéna. Ak sa pohnú iba niektoré objekty na nej, zachytíte ich v pohybe.
Každý fotoaparát potrebuje v závislosti od viacerých faktorov pre snímanie scény istý časový úsek. Ak je okolité osvetlenie intenzívne a žiadnymi nástrojmi nenútite svoj aparát čas snímania predlžovať, je isté že čas snímania bude extrémne krátky. Ak je však scéna príliš slabo nasvietená a svojmu aparátu pri snímaní nijako nepomôžete, čas bude pridlhý na to, aby sa počas snímania vaše ruky nepohli, alebo nedošlo k pohybu niektorých objektov na fotografovanej scéne. Znamená to, že za slnečného dňa môžete dosiahnuť čas i 1/4000", pričom pri nočnom snímaní sa dostanete rádovo i na desiatku sekúnd.
Prvým pomocníkom, ktorý nájdete na niektorých fotoaparátoch je stabilizátor. Bez ohľadu na to, či je riešený optickou cestou (čo je lepšia alternatíva) alebo softvérovo, jeho úlohou je zmierniť vibrácie spôsobené jemným chvením vašich rúk. V kritických situáciách kde by bežné prístroje s identickými nastaveniami zlyhávali, stabilizátor zaistí ostrú snímku. Stabilizátor nájdete väčšinou tam, kde fotoaparát ponúka mnohonásobné optické priblíženie scény. Ak by sa ruka pri snímaní pohla o pol milimetra pri krátkom ohnisku, scéna sa pohne takmer nebadane. Ak však aktivujete 10 násobné priblíženie, i výsledný dopad pohybu ruky sa znásobí. Stabilizátor pomáha i vtedy, ak je scéna nedostatočne nasvietená - nie je však všemocný.
FOTO - MILAN GIGELDruhou z možností je zvýšiť citlivosť digitálneho snímača. Tak ako pri filmových prístrojoch môžete používať filmy s vyššou a nižšou citlivosťou, pri digitálnom prístroji môžete nastaviť pomocou voľby ISO citlivosť snímača. Základná hodnota prednastavená výrobcom je zväčša 100 (existujú prístroje s najmenšou hodnotou 80 či 200), maximálna hodnota býva typicky 400, 800 alebo 1600. Ak citlivosť zvýšite, skráti sa čas potrebný pre snímanie scény. Snímka ktorá by bola pri štandardnom nastavení "roztrasená", bude pri zmene citlivosti ostrá. Nevýhodou však je, že s rastúcou citlivosťou rastie intenzita šumu primiešaného do snímky.
FOTO - MILAN GIGELAk sa rozhodnete rozšíriť svoju výbavu o statív (bez ohľadu na jeho veľkosť), môžete zabrániť chveniu rúk práve pomocou neho. Umožní vám snímanie s dlhými časmi závierky bez toho, aby pohyb fotoaparátu vyvolal neostrosť. Ak statív nemáte, pomôcť si môžete tým, že sa opriete i s prístrojom o stenu či strom a pri exponovaní zadržíte dych. Rovnako dobre môžete použiť samospúšť.
Poslednou z možností je "zmraziť" scénu pred vami intenzívnym zábleskom vstavaného či externého blesku. Ak pochádza príčina neostrosti práve v pohybe scény či prístroja v dôsledku dlhého času závierky, blesk vám pomôže. Súčasne však zmení farebné podanie, atmosféru a plasticitu snímku.
Ideálne je vyskúšať si všetky možnosti v praxi a naučiť sa ich vhodne kombinovať. Podľa situácie a aktuálnych možností tak dosiahnete dokonalé snímky i tam, kde ste ich doposiaľ nedokázali spraviť.
Tip: Fotograf udrží v ruke prístroj stabilne, ak je čas expozície kratší ako 1/50". Väčšina prístrojov vám na displeji čas expozície po namačknutí zobrazuje. Ak bude čas dlhší, aplikujete jednu z metód "stabilizácie". Všimnite si, ako sa čas v rovnakých podmienkach mení, ak pracujete so zoomom. Vo všeobecnosti platí pravidlo že čím viac zoomujete, tým bude rásť čas potrebný na exponovanie. Výnimkou sú vysokokvalitné objektívy s konštantnou svetelnosťou.