SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

MSI MegaBook S260 - 12" širokouhlých palcov do terénu

Na to, aby bol notebook bez obmedzení použiteľný v teréne nie je potrebné, aby bol i nadmerne veľký a ťažký. MSI MegaBook S260 vás vybaví 12" LCD panelom plným sýtých farieb, plnoformátovou klávesnicou, dostatočným výkonom a širokou paletou integrovaných

periférií. V dodávke navyše získate i praktickú značkovú aktovku a myš.


FOTO - MILAN GIGEL

Už pri prvom kontakte vás MegaBook S260 prekvapí svojim kompaktným vyhotovením. Jeho hrúbka je približne 26 milimetrov a základňa neprekračuje rozmery 30x22 cm. Ak uvážite, že vo výbave je širokouhlý LCD panel a v základni je integrovaná ako optická mechanika, tak plnoformátový 2,5" pevný disk, priestory pre zvyšnú elektroniku sú podstatne stiesnené. Čo vás však poteší je klávesnica - jej rozmery sú plnoformátové a tak nepocítite pri práci žiadne obmedzenie.


FOTO - MILAN GIGEL

Elegantný moderný dizajn vychádza z kombinovania čiernych matných a striebristých lesklých plôch s jemnými decentnými krivkami, ktoré zdôrazňujú jeho subtilnosť. Keďže sa predpokladá, že notebook bude dominovať v business prostredí a obľúbia si ho vzhľadom na nízku hmotnosť i ženy, dizajnéri pristupovali k celkovému riešeniu jemne a citlivo - bez výstredností, experimentov a nadmernej odvahy.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo je vyhotovené z tvrdeného polykarbonátu v kombinácii s ABS plastom, čo sa podpísalo na nízkej hmotnosti, tesne pod hranicou 1,8 kilogramu. Plast veka má šedý prierez a výrobca ho skrášlil striebristým, tlakom tvrdeným nástrekom, ktorý je pomerne odolný voči mechanickému opotrebovaniu. Veko je ukotvené na dvojici kovových kĺbov, pričom o jeho zamykanie sa stará dvojbodový aretačný systém s centrálnym posuvným ovládačom vybaveným vrúbkovaním. Veko tesne prilieha k telu a chráni všetky vnútorné súčasti pred poškodením.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnú stranu umiestnil výrobca 7 indikačných LEDiek, ktoré sú doplnené o piktogramy definujúce ich význam. Kým prvá trojica zodpovedá preraďovačom klávesnice s popiskami skrytými pod vekom, zvyšné štyri s dostupnou potlačou indikujú činnosť disku, napájania a bezdrôtovej komunikácie. Dvojica 3,5 mm jack konektorov s farebným rozlíšením slúži pre pripojenie externého mikrofónu a slúchadiel, pričom nechýba ani digitálny 5 kanálový výstup. V prípade že potrebujete v teréne digitalizovať video, alebo plánujete zálohovať na externú diskovú jednotku, dostupné máte i rozhranie FireWire. Umiestnenie audiokonektorov na čelnom paneli je pri frekventovanom používaní nie najšťastnejšie, pretože kabeláž môže prekážať pri používaní klávesnice. Našťastie drvivá väčšina produktov pre VoIP telefóniu používa rozhranie USB.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane je sústredená väčšina rozhraní a konektorov. Okrem dutinkového konektora 19V napájacej platformy tam nájdete konektor pre pripojenie externého monitora, dvojicu portov pre pripojenie k verejnej telefónnej sieti pomocou zabudovaného faxmodemu a LAN sieťam pomocou stomegabitovej ethernet karty, ako aj dvojicu rozhraní USB 2.0, ktoré sú vynikajúco dostupné pre pripájanie mobilných periférií. Pozornosti by nemal ujsť ani "výfuk" extrémne tichého chladiaceho systému.


FOTO - MILAN GIGEL

Optická mechanika je zabudovaná vľavo, pričom voliť môžete medzi DVD kombom alebo dvojvrstvovou DVD napaľovačkou. Keďže je uložená na tej časti pracovného stola, kde sa nachádza najmenej predmetov, dokumentov a ostatného "neporiadku", používanie mechaniky nezasahuje do vašich pracovných návykov - samozrejme iba v prípade, ak patríte medzi pravákov. Pozícia korešponduje i s tým, že v základnej výbave získate i káblikovú USB myš, ktorej používanie by s mechanikou vpravo kolidovalo. Pred mechanikou je osadená kombinovaná čítačka kariet SD/MMC/MS, PCMCIA slot typu II verzie 2.1 a USB rozhranie pre ľavákov na myš či pre pravákov na stolové periférie akými je tlačiareň a podobne.


FOTO - MILAN GIGEL

Integrovaná čítačka je vhodným doplnkom pre digitálnu fotografiu. Notebook má dostatočne malé rozmery na to, aby ste doň v teréne mohli sťahovať snímky, ktoré si v dostatočnom rozlíšení môžete prezrieť na displeji so špeciálnymi vlastnosťami. PCMCIA slot oceníte napríklad pre mobilnú konektivitu k internetu. Nuž čo viac ešte potrebujete?


FOTO - MILAN GIGEL

LCD panel má rozlíšenie 1280x800 bodov a jeho uhlopriečka je 12,1". Aby dokázal reprodukovať verné farby, čelná časť displeju obsahuja špeciálny filter zvyšujúci kontrast a sýtosť farieb, ktorý zabraňuje vnikaniu okolitého svetla do jeho štruktúr. Výsledkom je skvelý obraz i na priamom slnečnom osvetlení a precízne podanie farieb, čo oceníte pri práci s fotografiami a grafikou. Daňou za skvelý výsledný efekt je však jeho lesk a možná kolízia so silnými zdrojmi svetla za chrbtom. Displej je postavený an technológii CBD (Color Bright Display).


FOTO - MILAN GIGEL

Pre polohovanie grafického kurzora je notebook vybavený touchpadom, ktorý je umiestnený mierne vľavo, mimo os základne. Citlivosť je nastaviteľná, dotyková plocha reaguje na dotyk s možnosťou vyhodnocovania akcelerácie. Pre ovládanie sú dostupné dve tlačidlá, z ktorých ľavé je označené pre overenie pozície stredovým výstupkom. Výrobcom touchpadu je osvedčená spoločnosť Synaptics, ktorá dodáva i kvalitný softvér s možnosťou prispôsobenia ovládania ľavákom.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica je osadená tlačidlami s dotykovou plochou rozmerov 8x12 milimetrov, pričom redukovaný bol výškovo prvý rad a šírkovo niektoré tlačidlá vľavo od enteru. Klávesnica má českú lokalizáciu, vybavená je redukovanou sadou tlačidiel pre Windows a ponúka rozmerný enter v tvare obráteného "L" a backspace s predĺženou šírkou. Navigačné tlačidlá sú logicky rozložené, medzerník má komfortnú šírku. Na pravý skrátený shift si však budete musieť pravdepodobne zvyknúť. Tlačidlá majú jemný chod s nie veľkým odporom v momente vzopnutia, klávesnica poskytuje príjemné pohodlie pre písanie všetkými desiatimi. Jej výhodou je i to, že pri prípadnom poliatí kávou či nápojom zabráni pretečeniu kvapaliny do útrob notebooku.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby chladenie pracovalo spoľahlivo, neprehrievala sa klávesnica a ventilátor svojim bzukotom nemusel neustále rušiť okolie, výrobca si dal záležať na tom, aby notebook posadil na 2,5 mm hrubé gumové nožičky, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu pod telom pre efektívne ochladzovanie. Ako vidno, notebook je dodávaný s predinštalovaným operačným systémom Windows XP Home/Professional Edition a používateľ bez technických skúseností nemá prístup k žiadnym iným súčastiam, ako k optickej mechanike a akumulátoru. Všetky ostatné dielce sú umiestnené v tele, ukryté pod klávesnicou. To však neznamená, že notebook je náročný na rozoberanie. Práve naopak. Výrobca akoby myslel na to, že z času na čas bude treba doplniť RAM, či získať fyzický prístup k pevnému disku. Konštrukcia je i po tejto stránke zvládnutá na jedničku.


FOTO - MILAN GIGEL

Štvorčlánkový akumulátor obsadzuje kompletnú zadnú časť notebooku, čo otvára priestor pre vysokokapacitné náhrady. V základnej výbave získate akumulátor extrémne kompaktných rozmerov, ktorý je iba o málo objemnejší ako štvorica monočlánkov formátu AA. Napätie je 14.4V, kapacita dosahuje hranicu 2200 mAh. Na jedno nabitie ktoré netrvá viac ako hodinu získate energiu na 2-2,5 hodiny prevádzky v teréne. V prípade že sú vaše nároky vyššie a charakter práce to vyžaduje, siahnuť môžete po voliteľnej 8 článkovej batérii s dvojnásobnou výdržou.


FOTO - MILAN GIGEL

Po demontáži zopár skrutiek je možné od tela oddeliť spodný opierkový panel s touchpadom a klávesnicu. Pod nimi sa nachádza základná doska so všetkými kľúčovými komponentami. Výrobca použil čipovú sadu Intel 915GM doplnenú o southbridge ICH6-M, ktorá obsahuje grafický akcelerátor Intel GMA 900 s podporou akcelerácie štandardu Direct X9. Voliť môžete medzi procesormi Intel Celeron M a Intel Pentium M, pričom do tela môžete osadiť maximálne 2 gigabajty operačnej pamäte. V základnej výbave nájdete i WiFi kartu od Intelu podporujúcu štandard IEEEE 802.11b/g a bluetooth modul. Ako je z výbavy zrejmé, ide o tradičnú zostavu spadajúcu do technologického štandardu Intel Centrino bez experimentálnych doplnkov, či pokusov o ekonomické orezanie výbavy.


FOTO - MILAN GIGEL

Chladenie systému zabezpečuje jediná ventilačná jednotka typu "blower" vybavená dvojicou aktívnych prvkov "heatpipe". Okrem chladenia procesora samotného sa stará nielen o nútený obeh vzduchu vo vnútri systému ale i o to, aby bola efektívne chladená i napájacia časť. Notebook je chladený optimálne, k jeho prehrievaniu nedochádza ani pri plnom zaťažení.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak je notebook určený pre nasadenie v teréne a nie iba pre úsporu miesta na pracovnom stole, potom by mal byť pri transporte aj dostatočne chránený. Kvalitná štýlová aktovka typu "messenger" od renomovanej spoločnosti Targus je rovnako elegantná, ako samotný notebook. Je súčasťou dodávky a jej rozmery sú pre prenášanie tela a kompletného príslušenstva optimálne. Materiál je odolný voči prípadnému dažďu, ktorý by vás v teréne mohol zastihnúť.


FOTO - MILAN GIGEL

Do jednotlivých priehradok môžete prehľadne uložiť napájací adaptér, pripojovací kábel, optickú myš pre USB rozhranie, či telefónny káblik. Samozrejmosťou je i dostupnosť operačného systému a základných aplikácií akými je Cyberlink Power DVD, Power Director Express a Power Producer, Adobe Reader 7.0, MSI Live Update 3 a sada tradičných nástrojov Microstar.


FOTO - MILAN GIGEL

Celkovo je možné povedať, že ide o kvalitne prepracovaný notebook ponúkajúci súčasný výkonový štandard, ktorý je určený pre používateľov vyžadujúcich extrémnu mobilitu svojho pracoviska, ktoré je zamerané hlavne na kancelársku prácu, spracovanie dát a úpravu digitálnych fotografií. Použité materiály nesú i po dlhodobom používaní punc elengancie a jemnosti, pohyblivé prvky sú skonštruované tak, aby pri bežnom používaní nezlyhávali. Notebook ponúka všetky najpoužívanejšie spôsoby periferiálnej a dátovej konektivity, pričom ide o plnohodnotné riešenie pre používateľov s priemernými nárokmi na výbavu a vyššími nárokmi na vyhotovenie. Vzhľadom na slabší výkon grafického akcelerátora však nepočítajte príliš s hraním hier a náročnejšou prácou s grafikou. Pri kúpe vás však poteší pribalená značková brašna Targus a optická USB myš.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.pentask.sk
Orientačná cena: (bude doplnená)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.

Zuzana Kepplová.
Dave Grohl z kapely Foo Fighters, ktorá 5. februára vydáva nový album.

Neprehliadnite tiež

Nálezy zo Sakkáry.
Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.