Spolu s hudobnou Nokiou N91 sa nám na redakčný stôl MOBIL.SME.SK dostal aj o niečo neskôr predstavený model N80. Pár mesiacov v tomto prípade znamenalo mnoho vylepšení. Zásadnou zmenou je však konštrukcia. Slider so Symbianom ponúkla Nokia na začiatku – model 7650 – a ponúka ho opäť vo vynovenom šate. Posun vpred sa nedá poprieť.
Dizajn a klávesnica
Návrat Nokie k sliderom so Symbianom sa firme po dizajnovej stránke vydaril. Nokia N80 pôsobí konzervatívne, čím osloví nie len fajnšmekrov, ale napríklad aj manažérov. Dokonca ani veľkosť telefónu neodradí. Rozmery sú totiž 95,4 x 50 x 26 mm, čo je na telefón s operačným systémom akceptovateľné. Majiteľ sa bude musieť zmieriť aj s vyššou hmotnosťou 134 gramov. Sčasti sa na tejto váhe podiieľa kovová časť predného krytu.
Na prednej strane dominuje displej, pod ktorým sú všetky ovládacie klávesy. Nad displejom je reproduktor, VGA kamera na videohovory a dióda. Tá blikaním signalizuje, že je telefón zapnutý ak je vyppnutý displej. Na hornej strane si okrem tlačidla na vypínanie našiel miesto aj infraport, ktorý sa dlhú dobu v smartfónoch Nokie neobjavoval. Na pravej strane je mriežka reproduktoru pre hlasitý odposluch a tlačidlo spúšte, ktoré slúži aj na zapnutie kamery. Na opačnej strane je len slot pre pamäťové karty. Jeho kryt však nie je aktívny a tak musí používateľ odpojiť kartu cez menu tellefónu. Konektor na pripojenie kábla Pop-port a konektor nabíjačky majú svoje miesto na spodnej strane. Zadnú stranu zdobí len nechránený objektív fotoaparátu s diódou a posuvníkom pre mechanické zapínanie makromódu.
Po vysunutí telefónu sa objaví aj alfanumerická klávesnica. Jej spracovanie hodnotíme veľmi pozitívne. Je príjemná na dotyk, zdvih kláves a ich tuhosť je ideálna a veľkosť klávesov by mala vyhovovať veľkej väčšine používateľov. Nahmatať ten správny kláves nie je problém. Nokia vyriešila aj to, že pri vysunutí klávesnice boli klávesy 1, 2 a 3 príliš natlačené na hornú časť telefónu. U Nokie N80 je tam ešte niekoľko milimetrov, ktoré tento problém riešia. Dobre sa pracuje aj s ovládacími klávesami. Je vidiieť, že výrobca si dal na tomto modeli záležať.
Displej
Nokia N80 je vybavená aktívnym displejom, ktorý má úctihodné rozlíšenie 352 x 416 pixelov na rovnakej ploche ako staršie modely. V praxi to znamená, že displej je jemnejší a jednotlivé body nie je možné voľným okom rozlíšiť. Displej zobrazí 262 tisíc farieb.
Telefón je vybavený aj diódou, ktorá zisťuje okolité svetelné podmienky a podľa nich upravuje jas displeja. Vedľa tejto diódy je umiestnená aj svetelná dióda, ktorá bliká keď je nastavený úsporný režim. Vtedy totiž displej úplne zhasne a dióda tým dáva najavo, že telefón je zapnutý. Nesignalizuje však zmeškané hovory či prijatie správy.
Ovládanie
Hlavným ovládacím prvkom je päťsmerové tlačidlo, ktoré je oproti niektorým modelom Nokie menšie. Práca s ním tým však neutrpela. Okolo neho je dvojica kontextových kláves a dvojica kláves na prijatie a ukončenie hovoru.
Pod týmito tlačidlami je ešte jeden rad kláves: „ceruzka“ na prácu s textom, tlačidlo pre vstup do menu a tlačidlo „c“, ktorým sa vymazáva.
Novinkou oproti starším modelom je tlačidlo pre rýchly prístup k médiam. Po prvýkrát sa toto tlačidlo objavilo u modelu N70. Po krátkom stlačení sa objaví menu s piatimi ikonami, z ktorých štyri sú plne konfigurovateľné. Piate slúži na prístup k nastaveniam ostatných štyroch. Chybičkou krásy je, že po stlačení tlačidla sa ikony krátku chvíľu animujú a počas animácie nie je možné si niektorú z funkcií vybrať.
Ovládanie menu sa veľmi nezmenilo. Viditeľnou zmenou je mierne zmenšenie grafiky, čo sa prejavilo v pridaní jedného riadku ikon v hlavnom menu. Takto sa ich na displej vojde dvanásť v štyroch radoch.
Operačný systém
Slider N80 je postavený na novej verzii operačného systému Symbian 9.1 a podľa Nokie ide o tretiu edíciu prostredia S60.
Nové prostredie sa oproti staršej verzii zmenilo len v detailoch. Nová je napríklad možnosť aktualizácie systému cez mobilnú sieť či väčšia podpora bezdrôtovej tlače.
Nevýhodou nového systému je zatiaľ to, že nie je kompatibilný so staršími aplikáciami. Tie by sa však mali začať postupne objavovať.
Aj táto verzia Symbianu má aktívny desktop na v pohotovostnom režime zobrazuje v rade šesť ikon a pod nimi najbližšie udalosti z kalendára a práve prehrávanú skladnu vo vstavanom prehrávači. Ikony si môže používateľ sám definovať.
UMTS/3G funkcie
Novinkou u modelu N80 je, že má vstavané dva prehliadače stránok. Jeden pre klasické web stránky a druhý pre Wap. Ten pre Wap je už známy zo starších modelov, no ten pre web sa objavil len teraz. Na navigáciu po odkazoch na stránke využíva myš, ktorá sa ovláda päťsmerovým tlačidlom. Už po krátkom čase sa na tento spôsob ovládania dá privyknúť.
Prezeranie webu aj wapu je vďaka podpore 3G o poznanie rýchlejšie ako cez GPRS/EDGE.
Hlavným prínosom 3G je videohovor. Ten prebieha tak, že po vyťukaní čísla si cez voľby vyberiete možnosť videohovoru. Po tom, ako volaný dvihne sa nadviaže spojenie a obe strany sa vidia. Počas hovoru je možné prepínať medzi prednou a zadnou kamerou, čo je dobré ak chce volajúci ukázať miesto, odkiaľ volá.
Nechýba podpora sledovania televízie v kvalite 3G. Nainštalovaný RealPlayer si bez problémov poradil počas testovania s prehrávaním slovenských televízií z wapu operátorov. Prehrávač umožňuje aj prehrávanie na celom displeji.
Podpora UMTS v praxi znamená aj rýchlejšie odosielanie a prijímanie MMS správ.
Funkcie a kontakty
Základná výbava telefónu ponúka štandard vyššej triedy telefónov. K dispozícii je napríklad QuickOffice, ktorý umožňuje prezeranie ale nie úpravy dokumentov. Novinkou je, že prístup ku quickwordu, quicksheetu alebo quickpointu je cez jednu ikonu. Po jej zvolení sa zobrazia všetky dokumenty v telefóne. Jednotlivé typy súborov sa dajú zobraziť aj samostatne.
Práca s kontaktami má oproti GSM telefónom naviac len možnosť priradiť k menu aj číslo rpe videohovor. Prístup ku kontaktom na SIM karte je cez menu a štandardne sa zobrazujú len kontakty v pamäti telefónu. Zoznam vie pracovať aj so skupinami kontaktov.
Telefón podporuje aj rýchlu voľbu.
Správy
Práca so správami neprináša žiiadne prevratné novinky. K dispozícii je podpora SMS, EMS, MMS a e-mailu. Pamäť na správy nie je obmedzená. Pri veľkom množstve správ sa dajú triediť a ukladať do vlastných zložiek.
Pri písaní môže používvateľ využiť prediktívne písanie T9, ktoré však používa aj diakritiku. Správy s diakritikou sú kratšie, ale našťastie je tu možnosť používanie mäkčeňov a dĺžňov vypnúť.
Multimédia
Hoci N80 nie je priamo hudobný telefón, vstavaný prehrávač ponúka takmer všetky funkcie, ako ten v hudobnej N91. Práca s týmto prehrávačom však nie je taká automatická ako v prípade hudobného modelu. Po pridaní skladieb a odpojení kábla si musí užívateľ sám spustiť aktualizáciu hudobnej knižnice.
Prehrávač potom automaticky zatriedi skladby na základe ID3 tagov podľa autora, albumu alebo žánru a nechýba ani podpora playlistov. K dispozícii je aj zoznam často prehrávaných skladieb, posledne prehrávaných nahrávok či posledne pridaných skladieb.
N80 ponúka aj rôzne nastavenia reprodukcie zvuku cez ekvalizér. Okrem štandardného nastavenia má prehrávač aj ekvalizér pre akustické nahrávky, hip-hop, pop, R&B, Rock a zosilňovač basov. Jednotlivé nastavenia si navyše môže používateľ nastaviť podľa vlastného ucha – pridať basy, ubrať výšky či zvýrazniť stredné frekvencie.
Pri zmene skladby sa zobrazí režime okienko s názvom skladby a interpretom a v pohotovostnom režime je táto informácia na displeji stále. Zamrzí, že na rozdiel od starších modelov ako N-Gage sa názov skladby nezobrazuje v rámci šetriča.
Kvalita reprodukcie je na vysokej úrovni k čomu prispieva aj ekvalizér. Pre hudobných fajnšmekrov však odporúčame vymeniť pôvodné slúchadlá do uší za kvalitné veľké slúchadlá. Pre bežných poslucháčov sú dodávané postačujúce a ponúkajú uspokojivý hudobný zážitok.
Nahrávanie nových skladieb môže prebiehať dvomi spôsobmi – cez PC Suite alebo priamo nakopírovaním MP3 súborov v režime pripojenia veľkokapacitného disku. Mobil si poradí aj s adresármi, takže jednotlivé albumy si môžete nahrať do samostatných adresárov.
Na rozdiel od N91 sa nedá N80 pripojiť ako hudobný prehrávač a teda neprebieha synchronizácia s Windows Media Playerom.
Medzi multimédiami poteší aj FM rádio, ktoré ponúka bežné funkcie a možnosť uloženia dvadsiatich staníc do pamäte. Rádio funguje len so zapojenými slúchadlami.
Manažérske funkcie
Okrem aplikácie QuickOffice na prezeranie dokumentov má Nokia N80 aj ďalšie manažérske funkcie.
Kalendár ponúka tradične mesačný, týždenný a denný prehľad udalostí. Do kalendára sa dajú vložiť štyri typy záznamov: Schôdzka, Memo, Výročie a Úloha. Nenároční používatelia si s týmto kalendárom vystačia.
K dispozícii je aj kalkulačka, jednoduchý budík, konvertor a poznámky. Aj napriek všetkým možnostiam Symbianu neponúka N80 opakovaný budík alebo aspoň viac budíkov. Aplikácie tohto typu sa ale dajú doinštalovať.
Java a hry
Telefón má podporu pre Java aplikácie. Ide o Javu MIDP 2.0. Nami testovaný telefón však Java aplikácie nemal. V telefóne však sú vopred nainštalované dve hry. Jednou je 3D verzia hadíka a druhou je kolekcia kartových hier ako napríklad Solitaire.
Personalizácia
Nokiu N80 je možné personalizovať rovnako ako ostatné modely so Symbianom. K dispozícii je výmena tém, polyfonických a MP3 zvonení či poprehadzovanie ikon v menu.
Ak sa používateľovi nepáči tapeta uložená v téme, tak si môže navoliť vlastnú.
Meniť sa dajú aj aplikácie v aktívnom desktope a v menu médií, ku ktorému je prístup cez nové špecializované tlačidlo. Používateľ si môže zmeniť aj funkciu pravého a ľavého funkčného tlačidla v pohotovostnom režime.
Dáta a pamäť
Aj napriek tomu, že Nokia zväčša nedávala do telefónov so Symbianom infraport, tak N80-tka ho má. Okrem neho sa dajú dáta posielať cez Bluetooth alebo Wifi. Jeho používanie je však náročné na batériu.
Prenos dát cez sieť urýchlila podpora 3G, ktorú v oblastiach bez 3G signálu, supluje GPRS a EDGE triedy 10. Maximálna prenosová rýchlosť je tak 384 kbit/s.
K počítaču sa dá mobil pripojiť aj cez kábel. Ten sa pripája do štandardného Pop-port konektora. Po jeho pripojení si môže používateľ zvoliť mód pripojenia: PC Suite, Veľkokapacitný disk a pripojenie typu PictBridge. Nevýhodou je, že počas pripojenia za účelom nahrávania súborov je telefón v režime Off-line a nedá sa s ním telefonovať.
Zdieľaná interná pamäť telefónu má kapacitu 40 MB a slúži pre ukladanie fotiek, obrázkov, kontaktov správ a ďalších. Túto pamäť je možné rozšíriť pomocou pamäťových kariet typu miniSD. V balení je karta s kapacitou 128 MB a vymienať sa dá bez vypnutia telefónu.
Rýchlosť nahrávania skladieb do telefónu sa pohybovala na úrovni 600-650 kB/s.
Fotoaparát
Nokia N80 nastavila pomyselnú „pixelovú“ laťku opäť o niečo vyššie. Hlavný fotoaparát totiž sníma fotky s maximálnym rozlíšením 2048 x 1536 pixelov, čo sú tri megapixely. Na výber sú aj nižšie rozlíšenia 1600 x 1200, 1280 x 960, 800 x 600 a 640 x 480 pixelov.
Fotoaparát ponúka makromód, ktorý sa nezapína v menu ale mechanicky podobne ako to mala spravené Motorola V3x.
Medzi nastaveniami nájdeme aj typy scén známe z digitálnych fotoaparátov. Na výber je napríklad Portrét, Krajina, Šport či Nočná krajina. Fotoaparát je vybavený diódou, ktorá zastupuje blesk. Ten môže byť vypnutý, zapnutý, automatický a s redukciou červených očí. Nechýbajú nastavenia farieb, novinkou je nastavenie ich saturácie. Pribudlo aj nastavenie ostrosti obrazu v troch úrovniach – silná, normálna a jemná – a nastavenie uzávierky EV od -2 do +2 po krokoch o 0,5. Nechýba digitálny zoom a farebné tónovanie ako sépia či negatív.
Predná kamera má rozlíšenie 640 x 480 bodov a dvojnásobný zoom.
Okrem fotiek zvládajú kamery aj nahrávanie videa. Hlavná kamera v rozlíšení 352 x 288 a 176 x 144 bodov.
Fotoaparát Nokie N80 ešte stále nemá automatické zaostrovanie ako niektoré konkurenčné modely. Mierne pokrivkáva automatické vyváženie bielej, ktoré pri úsporných žiarivkách spôsobuje, že jemne žlté miesta sú jasne biele. Tomu sa dá vyhnúť manuálnym nastaveném bielej.
Počas fotenia je obraz na displeji otočený o 90 stupňov, čo je už bežné. Nepraktické však je, že je otočená aj galéria fotiek.
Batéria
Keď sme Nokii N91 vyčítali kapacitu batérie, tak u N80 to platí dvojnásobne. Batéria BL-5B má totiž kapacitu len 860 mAh, čo je pri telefóne s operačným systéémom málo. Aktívni používatelia budú musieť telefón nabíjať denne aj napriek tomu, že podľa výrobcu by mal telefón bežať vkuse 8 dní a malo by sa s ním dať v sieti GSM telefonovať 3 hodiny.
Celkové hodnotenie
Nokia N80 je dobrý telefón, ktorý navyše priniesol niekoľko noviniek. Ponúka dizajn vhodný pre takmer všetky skupiny zákaníkov, čo zaručuje, že osloví aj tých používateľov, ktorý si ho môžu dovoliť. Telefón má tak ako každý iný niekoľko nedostatkov, no celkovo ho môžeme odporučiť.
Autor: Ivan Kahanec - SME online