SME

Nokia N91: hudobný telefón s harddiskom je konečne na trhu

Nokia N91 je pre tých, ktorí chcú mobil, fotoaparát a hudobný prehrávač s veľkou pamäťou v jednom. Bonusom je operačný systém Symbian 9.1.

Zhruba pred rokom predstavila Nokia v Amsterdame prvú trojicu telefónov série N, medzi nimi aj Nokiu N91. Predstavitelia Nokie vtedy hovorili, že séria N bude len pre úzku skupinu používateľov. Jednak kvôli vyššej cene oproti iným modelom, či kvôli veľkosti a zameraniu. Na jeho podporu zo strany výrobcov programov si však budeme musieť počkať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dizajn a klávesnica
Nokia N91 zaujme vo výklade najmä svojou veľkosťou. Jej rozmery 113 x 55 x 22 mm hneď padnú do oka, no bežní používatelia si už navykli na malé a najmä ľahké telefóny. Hmotnosť 164 gramov tiež nie je silnou stránkou tohto modelu, teda okrem prípadu, keď ho využijete na sebaobranu. Telefón má vyššiu hmotnosť najmä kvôli masívnym kovovým častiam krytu. Rozmery však kompenzuje výbava, ku ktorej sa ešte vrátime.
Na prednej strane sú okrem základnej výbavy ako displej či ovládacie prvky aj tlačidlá na ovládanie hudobného prehrávača play, pause, dobredu, dozadu, stop či tlačidlo na rýchly prístup k prehrávaču. Tieto klávesy sú na výsuvnej časti, ktorá pod sebou ukrýva alfanumerickú klávesnicu a tlačidlo „c“ a „ceruzku“. Na prednej sttrane chýba len tlačidlo na vstup do menu. To je na pravej bočnej strane, čím je jeho stláčanie o niečo komplikovanejšie ako keď je vpredu. Na ľavej bočnej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti, pri ktorej je mriežka reproduktoru, a mini USB konektor. Tento konektor úplne nahrádza štandardný Pop-port, ktorým je vybavená väčšina ostatných modelov. Na spodnej strane tak ostal len konektor nabíjačky. Naopak na hornej strane pribudlo pár vecí. Okrem tlačidla na vypnutie a zapnutie prístroja je tu posuvné tlačidlo „hold“, ako ho poznáme z jednoúčelových hudobných prehrávačov, a 3,5 mm jack konektor so špeciálnym konektorom na pripojenie slúchadiel s diaľkovým ovládaním. Zadnú stranu zdobí len nekrytý objektív fotoaparátu.
Aj keď má telefón mechanický posuvník na uzamykanie klávesnice, tá sa odomkne po vysunutí krytu klávesnice.
Samotná klávesnica vyvolala v nás zmiešané pocity. Klávesy sú malé a natlačené na sebe, no aj napriek tomu sa SMS správy píšu dobre. Rovnako dobre sa pracuje aj s ostatnými klávesami a joystickom, ktorý je pri pohybe v menu presný. Jediným problémom je klávesa na vstup do menu, ktorá je na bočnej strane, čo jej stláčanie komplikuje.

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Displej je jednou zo súčastí Nokie N91, na ktorej vidieť, že mala prísť skôr. Hoci zobrazí 262 tisíc farieb, jeho rozlíšenie je len 176 x 208 bodov. Predsa len by mohol mať špičkový telefón, ako ho Nokia pred rokom uviedla, jemnejší displej. Po farebnej stránke je však štandardný a jednotlivé farby zobrazuje verne.

Ovládanie
Na ovládanie slúži niekoľko kláves. Okrem päťsmerného joysticku, dvojice kontextových kláves a červeného a zeleného telefónika, je k dispozícii aj tlačidlo na vstup do menu, tlačidlo na vymazávanie „c“ a takzvaná „ceruzka“. Toto tlačidlo sa využíva pri práci s textom napríklad na jeho označenie.
Špecialitou tohto modelu mali byť klávesy na ovládanie hudobného prehrávača, no niektoré neskôr ohlásené modely ako Nokia 3250 ich majú tiež. Iné sa im však vyčítať nedá.

SkryťVypnúť reklamu

Menu a ovládací softvér
Nový Symbian 9.1 ponúka podobne ako mobilný Windows aktívny desktop. Znamená to, že na pohotovostnej obrazovke sa zobrazujú úlohy z kalendára, aktuálne prehrávaná skladba či iné informácie. Nad nimi je umiestnený rad ikon, ktoré si môže používateľ ľubovoľne zvoliť.
Po vstupe do menu sa zobrazí matica deviatich ikon pričom menu sa môže posúvať. U Symbianu sa totiž dá s ikonami pracovať ako s ikonami na ploche na počítači. Ikony sa dajú presúvať, či dávať do adresárov. Medzi základné ikony patria Kontakty, Správy, Hudba, Foto-Video, Nastavenia či Služby (prehliadač Wapu).

UMTS/3G funkcie
Pri letmom pohľade na Nokiu N91 si používateľ nemusí všimnúť, že ide o telefón pre sieť tretej generácie UMTS. Je to spôsobené najmä chýbajúcou druhou kamerou, ktorá slúži na zachytávanie obrazu volajúceho telefónu. Videotelefonovanie je aj napriek tomu s telefónom možné. Človek na druhej strane vás však neuvidí pokým si telefón neotočíte zadnou stranou na seba, neuvidíte však zas na displej.
K výhodám 3G patrí aj sledovanie televízie na displeji telefónu. Nainštalovaný RealPlayer si bez problémov poradil počas testovania s prehrávaním slovenských televízií z wapu operátorov. Prehrávač umožňuje aj prehrávanie na celom displeji.
Podpora siete UMTS znamená aj rýchlejšie prehliadanie Wapu a odosielanie MMS správ.

SkryťVypnúť reklamu

Funkcie a kontakty
Výhodou Symbianu je, že si môže používateľ do mobilu nainštalovať programy podľa svojich potrieb. Nevýhodou nového systému s číslom 9.1 je, že staršie aplikácie na ňom nepobežia. V praxi to znamená, že je zatiaľ len málo programov, ktoré si môže používateľ nahrať. Situácia by sa však mala postupom času zlepšiť.
Základná výbava ponúka štandard vyššej triedy telefónov. Práca s kontaktmi je rovnaká ako pri ostatných telefónoch so Symbianom. Jedinou novinkou, ktorá prišla s nástupom 3G, je navolenie čísla pre videohovor. Prístup ku kontaktom na SIM karte je cez menu a štandardne sa zobrazujú len kontakty v pamäti telefónu. Telefón podporuje aj rýchlu voľbu.

Správy
V Nokii pravdepodobne považujú prácu so správami už niekoľko rokov za dokonalú, keďže sa prakticky nič nezmenilo. Stále je tak k dispozícii neobmedzená pamäť na správy, možnosť vytvárať vlastné zložky pre správy či posielanie dlhých správ. K dispozícii sú SMS a MMS správy a taktiež e-mail.
Pri písaní môže používateľ využiť prediktívne písanie T9, ktoré však používa aj diakritiku. Správy s diakritikou sú kratšie, ale našťastie je tu možnosť používanie mäkčeňov a dĺžňov vypnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Multimédia
Nokia N91 je hudobný telefón. Svedčí o tom okrem špecializovaných kláves a 3,5 mm jack konektora aj softvérová výbava. Prehrávač je prepracovanejší ako u modelu 3250.
Prehrávač automaticky triedi skladby na základe ID3 tagov podľa autora, albumu alebo žánru a nechýba ani podpora playlistov. K dispozícii je aj zoznam často prehrávaných skladieb, posledných nahrávok či naposledy pridaných skladieb.
Pri prehrávaní sa zobrazuje niekoľko údajov: meno interpreta a názov skladby, poradie skladby v playliste, odohraný a súčasne aj ostávajúci čas prehrávanej pesničky, vizuálny ukazovateľ pozície v pesničke, stav prehrávania, ikona náhodného prehrávania a opakovania skladieb. Okrem týchto údajov je novinkou zobrazovanie fotky ku skladbe.
Dobrý hudobný prehrávač sa nezaobíde bez ekvalizéra. Ten v N91 ponúka okrem štandardného nastavenia aj ekvalizér pre akustické nahrávky, hip-hop, pop, R&B, Rock a zosilňovač basov. Jednotlivé nastavenia si navyše môže používateľ nastaviť podľa vlastného ucha – pridať basy, ubrať výšky či zvýrazniť stredné frekvencie.
Pri zmene skladby sa zobrazí režime okienko s názvom skladby a interpretom a v pohotovostnom režime je táto informácia na displeji stále. Zamrzí, že na rozdiel od starších modelov ako N-Gage sa názov skladby nezobrazuje v rámci šetriča.
Kvalita reprodukcie je na vysokej úrovni k čomu prispieva aj ekvalizér. Pre hudobných fajnšmekrov však odporúčame vymeniť pôvodné slúchadlá do uší za kvalitné veľké slúchadlá. Pre bežných poslucháčov sú dodávané postačujúce a ponúkajú uspokojivý hudobný zážitok.
Hudobné skladby sa dajú nahrávať dvoma spôsobmi – cez PC Suite alebo priamo MP3 súbory v režime pripojenia veľkokapacitného disku. Mobil si poradí aj s adresármi, takže jednotlivé albumy si môžete nahrať do samostatných adresárov. Po odpojení kábla systém prebehne disk a novonahraté skladby pridá do knižnice. Telefón podporuje aj synchronizáciu s Windows Media Playerom verzie 10, ku ktorej sa dá dostať v prípade, že mód pripojenia je Hudobný prehrávač.
Medzi multimédiami poteší aj FM rádio, ktoré ponúka bežné funkcie a možnosť uloženia dvadsiatich staníc do pamäte. Rádio funguje len so zapojenými slúchadlami.

SkryťVypnúť reklamu

Manažérske funkcie
Kalendár ponúka mesačný, týždenný a denný prehľad udalostí. Do kalendára sa dajú vložiť štyri typy záznamov: Schôdzka, Memo, Výročie a Úloha.
Okrem kalendára je k dispozícii kalkulačka, jednoduchý budík, konvertor a poznámky. Aj napriek všetkým možnostiam Symbianu neponúka N91 opakovaný budík alebo viac budíkov.

Java
Telefón má podporu pre Java aplikácie. Ide o Javu MIDP 2.0. Nami testovaný telefón však Java aplikácie nainštalované nemal.

Personalizácia
Nokiu N91 je možné personalizovať rovnako ako ostatné modely so Symbianom. K dispozícii je výmena tém, polyfonických a MP3 zvonení či poprehadzovanie ikon v menu.
Ak sa používateľovi nepáči tapeta uložená v téme, tak si môže navoliť vlastnú.
Meniť sa dajú aj aplikácie v aktívnom desktope a funkcia pravého a ľavého funkčného tlačidla.

SkryťVypnúť reklamu

Dáta
Na bezdrôtový prenos dát slúži okrem Bluetoothu aj WiFi. To sa ale nedá nijako vypnúť a navyše je jeho používanie náročné na beztak slabšiu batériu.
Prenos dát cez sieť urýchlila podpora 3G, ktorú v oblastiach bez 3G signálu, supluje GPRS a EDGE triedy 10.
K počítaču sa dá mobil pripojiť aj cez kábel. Ten sa pripája do štandardného mini USB konektora. Po jeho pripojení si môže používateľ zvoliť mód pripojenia: Hudobný prehrávač, PC Suite, Veľkokapacitný disk. Nevýhodou je, že počas pripojenia za účelom nahrávania súborov je telefón v režime Off-line a nedá sa s ním telefonovať.

Pamäť
Veľkosť pamäte je jednou z devíz tohto telefónu. Vstavaný pevný disk totiž ponúka 4 GB na ukladanie hudobných skladieb, fotiek a iných údajov. Rýchlosť zápisu na disk bola počas testu niečo cez 0,5 MB/s a rýchlosť čítania dát okolo 0,65 MB/s. Keďže ide o harddisk, očakávali sme viac.
Pre kontakty, esemesky a záznamy v kalendári je k dispozícii ešte ďalších 30 MB.
Pamäť nie je možné rozširovať pamäťovými kartami, čo však pri tejto kapacite nie je potrebné.

SkryťVypnúť reklamu

Fotoaparát
Integrovaný 2 Mpix fotoaparát sníma fotky s maximálnym rozlíšením 1600 x 1200 bodov. Okrem toho sa dajú fotiť aj fotky v rozlíšení 640 x 480 bodov, no menšie už nie. Nastaviť sa dajú aj tri stupne kvality ukladaných fotiek. Novinkou je plynulý dvadsaťnásobný zoom, ktorý však nerobí len výrez z väčšej fotky ale chýbajúce pixely dopočíta. Priblížená fotografia tak má stále rozlíšenie 1600 x 1200 bodov. O kvalite týchto fotiek sa nedá hovoriť.
Pri fotení sa dá nastaviť nočný režim, fotenie niekoľkých snímok naraz či samospúšť. Nechýba nastavenie vyváženia bielej a výber niekoľkých farebných tónov: normálny, sépiovohnedý, čiernobiely a negatívny.
Fotoaparát má mierne problémy s automatickým nastavovaním bielej, keďže niektoré jemne žlté objekty sa na fotke javia ako biele.
Maximálne rozlíšenie nahrávaného videa je 352 x 288 bodov a k dispozícii sú dve menšie 176 x 144 s 128 x 96 bodov. Veľká pamäť dovoľuje nahrávať videosekvencie dlhé aj niekoľko hodín. Podobne ako pri fotení sa dá zapnúť nočný režim, vyváženie bielej či farebný tón. Okrem toho sa dá nahrávať video bez zvuku.

SkryťVypnúť reklamu

Batéria
Voľba Nokie na batériu BL-5C s kapacitou 900 mAh nebola najšťastnejšia. Vysoká spotreba telefónu sa totiž odrazí na jeho výdrži a výrobcom uvádzané hodnoty okolo 190 hodín v pohotovostnom režime, 3-4 hodiny hovoru či 10 hodín prehrávania hudby sú skôr prianím ako realitou. Počas nášho testu vydržal mobil prehrávať hudobné súbory 7 až 8 hodín bez prestávky, čo je asi polovičná výdrž oproti konkurenčným hudobným modelom.

Celkové hodnotenie
Veľkou chybou Nokie N91 je, že sa jej príchod na trh omeškal. V čase predstavenia šlo o špičku medzi telefónmi, no už o niekoľko mesiacov na to sa objavili modely konkurencie, ktoré N91 v niektorých parametroch predčili. Príkladom sú modely walkman Sony Ericssonu, ktoré síce neponúkajú takú kapacitu, no sú podstatne menšie.
Nokia N91 je tak skôr pre mobilných fajnšmekrov, ktorí chcú mať telefón s množstvom funkcií a na veľkosti či hmotnosti im až tak nezáleží.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: IVAN KAHANEC - SME online

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 659
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 924
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 182
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 604
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 523
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 147
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 986
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 594
SkryťZatvoriť reklamu