Výhodou je, že výbava dáva rezervy pre ďalší rast a doplnkové špecializácie.
FOTO - MILAN GIGEL
Telo digitálnej zrkadlovky D70s vychádza z modelu D100 určeného pre náročnejších používateľov, ktorý v súčasnosti patrí medzi "veterány", ktoré na scéne vystriedali novšie modely. To však neznamená, že by D70s v čomsi zaostával - práve naopak. Telo je vyhotovené z tvrdeného plastu osadeného na kovovom ráme, aby bola hmotnosť bez napájacieho akumulátora redukovaná na veľmi prijateľných 600 gramov. Použitý plast a jeho povrchová úprava sú na pohľad na nerozoznanie od kovových tiel zrkadloviek z výrobných liniek Nikonu. Ergonomické tvarovanie je výsledkom dlhoročných skúseností výrobcu a ohlasov profesionálnych používateľov. Všetko je rozmiestnené a tvarované tak, aby ste pri rýchlej dynamickej akcii neboli brzdení žiadnymi prekážkami. Grip je polstrovaný na dotyk príjemnou tvrdenou gumou ktorá sa pri používaní neopotrebováva, pričom pre pevný úchop postačí trojica prstov - ukazovák a palec zostávajú voľné. Úchop je rozložený s rovnakou intenzitou na ovinuté prsty a dlaňovú časť, pričom objektívy s dlhým ohniskom prenášajú záťaž viac do dlane. To zabraňuje šmýkaniu prstov a posilňuje stabilitu. Ukazovák okrem tlačidla spúšte a niektorých tlačidiel obsluhuje rolovacie koliesko ktoré je účelne osadené v horizontálnej polohe. To vo väčšine režimov bez doplnkových tlačidiel sprístupňuje korekciu expozície, pričom v plne manuálnom režime ovláda expozičný čas. Prehliadnuť by ste nemali ani autofokusový reflektor, ktorý je hneď vedľa neho. Na dosah pravého malíčka je pod bajonetom objektívu dostupné tlačidlo náhľadu hĺbky ostrosti. Pri jeho zatlační sa v objektíve nastaví bez exponovania clona na takú hodnotu, akú ste si v danom momente nastavili. Vpravo od bajonetu objektívu sa nachádza aretačné tlačidlo.
FOTO - MILAN GIGEL
Bajonet je kovový, čo zaisťuje jeho dlhodobú životnosť i v prípade, ak striedate objektívy "ako ponožky". Z času na čas je potrebné vyčistiť ho od kovových oterov, rovnako ako kontaktné pole pre komunikáciu s objektívmi, ktoré sa nachádza v jeho vrchnej časti. V komore nájdete systém dvojice sklopných zrkadiel jednoducho dostupných pre čistenie a dvojicu skrutiek pre ručnú korekciu zaostrovania. Ak prostredníctvom firmvéru uzamknete zrkadlo vo vrchnej polohe, otvorí sa štrbinová závierka, ktorá vám sprístupní pre čistenie CCD senzor ukrytý za filtrom.
FOTO - MILAN GIGEL
Posledným prvkom, ktorého úlohou je pôsobiť na čelnej strane je zabudovaná záblesková jednotka s automatickým vyklápaním. Narozdiel od svojho predchodcu s modelovým označením D70 je možné použiť ju i pri objektívoch s ohniskami už od 18 milimetrov. Použiteľná je v režime manuálneho ovládania i s TTL meraním. Výhodou modelov D70/D70s je, že obsahujú zabudovanú riadiacu jednotku pre odpaľovanie bezdrôtových bleskov, ktorá dokáže súčasne obslúžiť jeden rádiový kanál. Znamená to, že fotografovaný objekt môžete obkolesiť z rôznych strán niekoľkými bezdrôtovými zábleskovými jednotkami SB-600/SB-800 a ak ich rozmiestnite tak, aby všetky vyžadovali rovnakú intenzitu záblesku, môžete ich bezdrôtovo odpáliť, hoci i spolu so zabudovaným bleskom. To poskytuje nepredstaviteľné možnosti.
FOTO - MILAN GIGEL
Na pravej strane sa nachádza dvojica ovládacích prvkov. Prvým je tlačidlo pre vyklopenie blesku, ktoré súčasne umožňuje korigovať silu jeho výkonu. Pod aretačným tlačidlom bajonetu sa nachádza prepínacia páčka, ktorou môžete voliť medzi manuálnym a automatickým ostrením. V mnohých prípadoch máte teda na výber, či si túto funkciu prepnete priamo na objektíve alebo tu. Na vyšších modeloch je jej použiteľnosť ešte vyššia - umožňuje vám meniť režim kontinuálneho a statického autofokusu. Tu sa však budete musieť uspokojiť i so základom. Pod trojicou gumových krytiek sa nachádzajú konektory pre periférie a príslušenstvo. Úplne navrchu je konektor pre pripojenie externej káblovej spúšte. Ide o rozšírenie, ktoré pri modeli D70 dostupné nebolo. Prostredníctvom externej spúšte môžete nielen exponovať jednotlivé snímky, ale pomocou špeciálneho kitu môžete pripojiť ľubovoľnú riadiacu elektroniku, ktorá exponuje napríklad pri zistenom pohybe, pri akustickom signále a podobne. Na trhu sú i elektronické spúšte, ktoré rozšíria prístroj o funkciu snímania sekvencií v časovom rade. V strednom kabinete nájdete konektor pre externé napájanie a videovýstup, v spodnom je uložený USB konektor. Gumové kryty udržujú konektory v skvelej kondícii, vyhotovenie krytiek je na dobrej úrovni.
FOTO - MILAN GIGEL
Spodná časť tela je v osi objektívu vybavená kovovým statívovým závitom, akumulátor sa zasúva do gripu cez výklopné dvierka. Narozdiel od D100 nenájdete na spodnej stene krytku so systémovým konektorom, ktorá umožňuje pripojenie vertikálneho gripu. Použitý Li-Ion akumulátor s označením EN-EL3a umožňuje na jedno nabitie uskutočniť až 2500 snímok, takže nabíjanie je i pre aktívneho fotografa príležitostnou záležitosťou. Ak však preferujete CR2 batérie, môžete ich používať s modulárnym držiakom MS-D70 namiesto akumulátora.
FOTO - MILAN GIGEL
V ľavej časti vrchného panelu sa nachádza rotačný volič režimov, ktorý okrem profesionálov myslí aj na začiatočníkov. Prepínanie režimov je identické s ostatnými produktami na trhu, skôr či neskôr vystačíte nakoniec iba s trojicou z nich (ASM). V strednej časti sa nad osou objetívu nachádzajú aktívne sánky pre pripojenie zábleskovej jednotky. Dostupných je viacero riešení, väčšine používateľov bude v tejto triede vyhovovať SB-600. V prednej časti gripu sa nachádza tlačidlo spúšte obkolesené prstencom s integrovanou funkciou vypínača. Riešenie je intuitívne, avšak nič sa nestane, ak ponecháte prístroj bežať. O úsporu energie sa stará viacero ekonomických režimov - od vypnutia expozimetra až po úplný spánok. Dvojica tlačidiel vedľa spúšte slúži spolu s rotačnými voličmi na voľbu režimu merania expozície a jej kompenzáciu. Kedže ide o najčastejšie používané funkcie, sú pohotovo dostupné. Vedľa prehľadného LCD displeja sa nachádza tlačidlo jeho podsvietenia. Ak si lámete hlavu nad tým, na čo slúžia zelené a červené symboly pri tlačidlách, mali by ste vedieť že s Nikonom nestratíte ani sekundu. "Zelený dvojhmat" zaistí rýchle vynulovanie všetkých nastavení do fabrického stavu, čím nastavovania začínate od nuly. To je obzvlášť praktické ak musíte rýchlo snímať a nemáte čas pátrať po tom, aké hodnoty sú kde nastavené a ako ich je potrebné zmeniť. Jenoducho vynulujete a nastavíte. "Červený dvojhmat" slúži na formátovanie karty. Rýchla dostupnosť pamäťového priestoru a jeho využiteľnosť sú nutnosťou v každej stresovej situácii.
FOTO - MILAN GIGEL
Na matrici LCD displeja môžete vidieť, že sú tam sústredené všetky informácie ktoré potrebujete. Ak preskočíte pohľadom z hľadáčika na displej, okamžite máte všetko pod kontrolou. Jediná vec ktorá tam chýba - a to verím že mnohým používateľom - je aktuálna hodnota ISO citlivosti. Je dostupná pri zatlačení jediného tlačidla, ale i tak človek môže všeličo prehliadnuť.
FOTO - NIKON
Drvivá väčšina ovládacích prvkov sa nachádza na zadnom paneli, pričom všetky sú umiestnené tak, aby boli do ovládania zapojené obe ruky. Kým ľavá ruka stláča tlačidlá, pravá roluje kolieskami pre zmenu hodnôt. V mnohých prípadoch môžete dokonca svoje oko ponechať opreté o očnicu (omnoho lepšiu ako pri D70, takže odporúčam majiteľom D70 objednať si DK-20 a vymeniť). Ľavý horný roh obsahuje tlačidlá pre aktivovanie bracketingu a prepínanie režimu snímania (jednotlivé snímky, sekvencie, samospúšť, diaľkový ovládač...) s tým, že všetky parametre sa pri nastavovaní zobrazujú na vrchnom LCD paneli. Farebné značky napovedia, že ide o párové tlačidlá k "dvojhmatom". Rad piatich tlačidiel vľavo od displeja slúži nielen pre prácu s menu a prehliadanie, ale i pre zmenu citlivosti snímača (ISO), nastavenie úrovní bielej a voľbu kvality zaznamenávaných snímiek. Výhodou je, že ovládacie kolieska sú dve. Kým jedno nastavuje jednotlivé prednastavenia bielej, druhé pomáha tromi krokmi oboma smermi doladiť hodnotu k optimu. Vpravo sa nachádza ergonomický päťsmerový ovládač pre posun v menu, ktorý je možné prepínacím preraďovačom využiť pre voľbu aktívneho zaostrovacieho bodu autofokusového systému. Dostupné je i zmazanie snímky hneď pri jej automatickom náhľade. Snímky sú zaznamenávané na karty formátu CompactFlash I/II, nad kabinetom sa nachádza horizontálne rolovacie koliesko a vpravo od hľadáčika fokusový a expozičný zámok s programovateľnou funkciou. Pozornosti by však nemal ujsť ani 2" LCD panel s nadstaviteľnou intenzitou podsvietenia.
FOTO - MILAN GIGEL
Ten si však môžu citlivejší používatelia prekryť platovým ochranným panelom, ktorý zabráni jeho poškrabaniu či znečisteniu. Ťažko však povedať či ide o nutný doplnok - iba ak by ste sa s fotoaparátom plazili po bruchu a ukladali ho na trávu objektívom smerom do nebies...
FOTO - MILAN GIGEL
Omnoho dôležitejší je však hľadáčik. Ten je vybavený posuvným ovládačom dioptrickej korekcie, pričom dostupné je množstvo príslušenstva od zväčšovacieho skla pre náhľad scény až po ukrutne drahé uhlové nádstavce. V základnom zobrazení sa nachádza 5 bodový zaostrovací systém, ktorý pri zaostrovaní či voľbe bodu zvýši kontrast príslušného segmentu. Ak je scéna pritmavá, namiesto zvýšenia jeho intenzity sa podsvieti na červeno. V prípade že máte záujem, môžete si matnicu rozšíriť prostredníctvom nastavenia firmvéru o horizontálne a vertikálne čiary, ktoré pomôžu pri komponovaní. Expozičné hodnoty, expozičný graf, nastavenie blesku, stav diaľkomeru, indikáciu zaostrenia a všetky ostatné parametre s výnimkou aktívneho režimu a citlivosti ISO nájdete dolu pod priezorom objektívu. Je to praktické, pretože narozdiel od systémov s hodnotami vpravo nemusíte "škúliť" aby ste ich prečítali...
FOTO - NIKON, ÚPRAVA - MILAN GIGEL
Súčasťou dodávky je i kvalitný objektív AF-S DX Zoom-Nikkor 18-70mm f/3,5-4,5G IF-ED, ktorý patrí do triedy štandardných kompaktných zoomových objektívov. Dokážete ho efektívne použiť pri portrétnej i krajinnej fotografii. Prekvapí vás detailnou ostrou kresbou a minimálnou vinetáciou. Keďže časť používateľov zostane po investícii do D70s istý čas iba so základnou výbavou, objektív je zvolený tak, aby nikto nebol ochudobnený o možnosť obstarania kvalitných snímkov - rozsah ohnísk je univerzálny a praktický. Nezabudnite na crop faktor snímača, ktorý je v tomto prípade 1,5. Každú ohniskovú vzdialenosť je teda potrebné násobiť týmto koeficinetom - atraktívne pre teleobjektívy, obmedzenie pre širokouhlé snímanie. V porovnaní s ekonomickým kompromisom a objektívom ktorý je dodávaný v sete Nikon D50 ide o skutočne dobrú voľbu.
FOTO - MILAN GIGEL
Kým čelný zoomovací prstenec je pogumovaný, zadný zaostrovací je vyhotovený z plastu. Objektív obsahuje prepínač pre manuálne i elektronické zaostrovanie s tým, že pri automatickom ostrení sa zaostrovací prstenec i napriek jeho previazaniu s optikou neotáča. Pri štvrtine otáčky ním pokryjete kompletný zaostrovací rozsah. Manuálne zaostrovanie funguje i v prípade, že je zrkadlovka vypnutá, takže v kľude môžete trénovať. Pri voľbe ďalších objektívov by ste sa pri kritériách mali odraziť práve od možností, ktoré tu máte k dispozícii - niektoré objektívy neumožňujú prepínať medzi manuálnym a automatickým ostrením pri zapnutom aparáte, iné rotujú zaostrovací prstenec pri automatickom režime. Tie čo sú na tom najhoršie rotujú čelnú časť optiky.
FOTO - MILAN GIGEL
Na čelnej strane nájdete 67 milimetrový závit pre osadenie filtrov. V balení nájdete nielen slnečnú clonu a krytky ale aj praktické vrecko na jeho ochranu pri skladovaní a transporte.
FOTO - MILAN GIGEL
V balení ďalej nájdete popruh pre nosenie na krku, prepojovacie káble, nabíjačku akumulátora, dokonale podrobný manuál a softvér zber, spravovanie a distribúciu fotografií. V prípade že vás zaujíma i priame snímanie cez USB kábel do PC, nechýba ani 30 dňové demo softvéru Nikon Capture.
FOTO - MILAN GIGEL
Nikon D70s je vybavený CCD snímačom formátu DX, ktorého rozlíšenie je 6,1 megapixelu. Tento formát zvolil Nikon pre kompletný rad zrkadloviek a k nemu prispôsobil i ponuku objektívov. Snímač produkuje na výstupe snímky so stropným rozlíšením 3008x2000 bodov so stranovým pomerom 3:2, citlivosť dosahuje tradičný rozsah od ISO 200 do 1600. Šum snímača je pomerne malý a bez problémov je možné pre skrátenie expozičných časov využiť i vyššie hodnoty. Ak však prekročíte hranicu ISO 800, vhodné je aktivovať režim redukcie šumu, pokiaľ sa tejto činnosti nechcete venovať následne v grafickom softvéri.
Spracovanie digitálneho obrazu z CCD čipu zabezpečuje výkonný LSI procesor, ktorý sa stará o vyváženie farebného podania, tónovanie snímok a obmedzovanie šumu. Pracuje pomerne rýchlo a v strednej triede zrkadloviek patrí k najrýchlejším. Pri sekvenčnom snímaní zvládne spracovať vo formáte JPEG normal/large 3 snímky za sekundu so 144 obrázkami v sérii, závierka zvláda časy do 1/8000 sekundy s 1/500 sekundovou synchronizáciou s bleskom. To pre drvivú väčšinu nasadení postačuje.
Pri ukladaní fotografií sa počíta s tým, že každý fotograf má iné cítenie a požiadavky na výsledné podanie. Preto je možné prostedníctvom parametrov grafický procesor podnietiť k tomu, aby realitu zjemnil, zostril, prifarbil či posunul spektrum jej grafického podania. Vo fotoaparáte je viacero predvolených režimov, pri ktorých však nič nekončí. Používateľský profil je spravený tak, aby ste v ňom mohli modifikovať komplentú štvoricu parametrických vstupov, alebo alternatívne môžete štvoricu kriviek vytvoriť v PC a nahrať ju do pamäte prístroja. Voliť si môžete i farebný profil, ktorý sa pri snímku použije. Dostupné sú režimy AdobeRGB a dvojica profilov sRGB, z ktorých každý pokrýva iný gamut. V prípade že budete snímky ďalej spracovávať v počítači, dokážete pokryť širší farebný rámec.
FOTO - MILAN GIGEL
Ak snímky nezvyknete ďalej v PC spracovávať a potrebujete pracovať s dlhými expozičnými časmi či vysokou citlivosťou snímača, využiť môžete funkciu redukcie šumu. Tá však spomaľuje ukladanie snímkov a tak je potrebné uvážiť, či riešiť problémy so šumom v počítači, alebo priamo v tele prístroja. Ak sa pri snímaní dokážete vysporiadať gradačnými filtrami či iným spôsobom s veľkým dynamickým rozsahom scény a nepoužívate vyššiu citlivosť ako ISO 800, redukcia šumu je prakticky zbytočná. Ak pripravujete podklady pre plnofarebnú veľkoformátovú tlač, detaily vyriešite v grafickom softvéri. Pri ukladaní snímok môžete voliť medzi trojicou rozlíšení a viacerými formátovými podaniami. Nechýba podpora formátu RAW, ktorý je možný doplniť o JPEG náhľady. Nastavenie úrovní bielej je prehľadné, poskytuje automaticky možnosť doladenia, priamo v kelvinoch však farbu svetla nezadáte. Automatika pracuje pomerne spoľahlivo, spletie sa iba v prípade ak miešate rôzne druhy umelého osvetlenia. Ako nastavenie citlivosti, tak kvalita snímkov sú dostupné priamou voľbou bez nutnosti vstupu do menu. To isté platí i pre vyváženie bielej vrátane merania.
FOTO - MILAN GIGEL
Menu s nastaveniami je číslované a tak je orientácia v ňom jednoduchá a pri zoznamovaní sa s prístrojom jednoducho v dokumentácii nájdete vysvetlenie významu jednotlivých položiek. Systém celkovo disponuje až 25 parametrami, z ktorých všetky sú rovnako dôležité.
FOTO - MILAN GIGEL
Päťbodový autofokusový systém ponúka dva režimy prevádzky. Režim AF-S spustí zaostrovanie v momente namáčknutia spúšte a fixuje v závislosti na aktuálnom režime hodnoty až do momentu exponovania snímku. To je ideálne pri portrétovaní, krajinnej fotografii, makrách, zátišiach a podobne. Druhý z režimov AF-C zaostruje kontinuálne až do momentu kedy snímok exponujete. Ak fotografujete živé deti, dynamické scény a zvieratá, je to efektívne - i keď energeticky náročnejšie. Dávajte si však pozor v prípadoch ak má objektív široký rozsah ohnísk a dlhšie trvá kým automatika prejde kompletný rozsah zaostrovania - mohli by ste jednoducho prísť o skvelú momentku. Autofokusový systém vám umožňuje voliť jeden z piatich bodov a ostriť v jeho oblasti, dokáže dynamicky piatimi bodmi sledovať pohybujúci sa objekt na scéne a meniť zaostrenie podľa jeho polohy, či automaticky pre vás vyhľadá najbližší objekt v scéne, aby vám ušetril prácu. Systém pracuje veľmi spoľahlivo a rýchlo, i keď v porovnaní s D100 o čosi pomalšie. Prediktívne sledovanie pohybujúceho sa objektu a funckia Lock-On patria medzi pozitíva.
FOTO - MILAN GIGEL
Pokiaľ pracujete vo svojich začiatkoch s kreatívnymi režimmi a programovým módom P a neviete zatiaľ odhadnúť akú citlivosť v akej situácii nastaviť, môžete si aktivovať funkciu AUTO ISO. Pri jej definovaní môžete nastaviť aký cieľový čas má byť pri preklápaní minimom. Takáto funkcia môže byť oceniteľná i v prípade, ak začínate experimentovať s teleobjektívom s horšou svetelnosťou.
FOTO - MILAN GIGEL
Pri expozičných meraniach je možné brať do úvahy celú scénu, iba jej stredový bod alebo hodnotiť situáciu vcelku s prihliadnutím na stredovú zónu. Jej veľkosť je definovaná a používateľ ju môže meniť v rozsahu od 6 do 12 milimetrov. V závislosti na charaktere scén ktoré snímate, dokážete si prispôsobiť správanie sa prístroja a tým i minimalizovať expozičné korekcie s nastaviteľným krokovaním.
FOTO - MILAN GIGEL
Bracketing ponúka niekoľko režimov prevádzky, kde odlišnosť snímkov odvodzuje nielen od nastavenej expozície ale i od vyváženia bielej. Kým v druhom prípade niet okrem odstupov a poradia snímkov čo nastavovať, v prvom prípade máte možnosť voliť, ako sa bude správať bracketing pri aktivovanom či deaktivovanom blesku.
FOTO - MILAN GIGEL
Blesk je plne ovládateľný pomocou manuálnych nastavení a expozičnej korekcie, ktorá je dostupná pri iTTL režime prevádzky. "Bonusový" bezdrôtový ovládač externých bleskov je na nezaplatenie. Je iba na vás, či si blesk zavesíte na sánky, alebo ho jednoducho na podstavci kdesi umiestnite aby ste dosiahli lepší uhol nasvietenia (napr. zboku pre zvýšenie plasticity scény.) Bezdrôtový ovládač dokáže pracovať v trojici režimov a v jednom kanáli obslúži niekoľko samostatných bleskov. Ak by ste chceli čosi podobné dosiahnuť s D50, potrebovali by ste na ovládanie zábleskovú jednotku SB-800 alebo špeciálny modul pre ovládanie bezdrôtových bleskov.
FOTO - MILAN GIGEL
I keď D70s narozdiel od D100 nie je vybavená funkciou predsklopenia zrkadla, predsa len môžete zrkadlo uzamknúť v sklopenej polohe, aby ste sa dostali k CCD čipu pre jeho vyčistenie od prachu. Ide o jednoduchý proces kde stačí použiť ionizátor a balónik, alebo si zadovážite sadu bezvláknitých tyčiniek a čistiacej kvapaliny.
FOTO - MILAN GIGEL
Nikon D70s svižne reaguje na povely a spoľahlivo plní úlohy po všetkých stránkach. Má vysoko ergonomické ovládanie, jeho správanie je prispôsobiteľné a nesklame ani v prípadoch, kedy ste si nie istí, ako situácia dopadne. Oproti D50 je jeho výhodou, že vás neobmedzuje v ďalšom raste. Akceptuje pamäťové karty ktoré sú vyrábané špeciálne pre profesionálne nasadenie, prepojiteľný je bezdrôtovo so systémom kreatívneho osvetlenia a s výnimkou vertikálneho gripu akceptuje všetko príslušenstvo, ktoré je dostupné pre profesionálne modely. Svojimi parametrami a vlastnosťami vyhovuje širokej škále fotografov, bez ohľadu na ich pôsobenie - či už ide o ateliér alebo terén. Myslí i na začiatočníkov, ktorí môžu rozširovaním svojej domácej výbavy po dlhú dobu zostať vyzbrojení práve týmto telom. Kto však vyžaduje ešte o čosi vyššie rozlíšenie, lepšiu dostupnosť jednotlačidlového prístupu k niektorým kľúčovým funkciám, kratšie časy vďaka vyššej citlivosti snímača a ešte čosi navyše, ten môže siahnuť do vyšších profesionálnych radov.
Dostupnosť: http://www.pentask.sk
Orientačná cena 41 990 Sk s DPH