Adrian Brunini z Laplatskej národnej univerzity (Argentína) tvrdí, že planéty Jupiter, Saturn, Urán a Neptún získali fixné sklony rotačných osí gravitačnými interakciami pri svojej migrácii do dnešných pozícií. (Sklony rotačných osí Zeme a Marsu oproti tomu kolísajú.)
Tím Jean-Pierre Bibringa z IAS (Francúzsko) určil na báze mineralogických výskumov sondami, že veľké telesá kvapalnej vody na povrchu Marsu dlhodobo existovali iba v skorom období tvorby ílov pred cca 3,8-miliardami rokov. Vtedy bol Mars najpohostinnejší pre život.
Tím Douglasa Wilsona z UCSB (USA) sa 1,5-km pod dnom na východe Tichého oceánu ako prvý prevŕtal cez horné vrstvy zemskej kôry až do gabra, prvotnej vyvretej horniny, ktorá vznikla stuhnutím magmy (na obrázku vrtná veža výskumnej lode JOIDES Resolution).
Tím Andréy Grottoliovej z Ohijskej štátnej univerzity (USA) odhalil, že niektoré koraly čelia masovému blednutiu (úbytku symbiotických rias), spôsobenému otepľovaním oceánu, radikálnou zmenou spôsobu obživy - "prepchávajú" sa zooplanktónom.
Philippe Janvier z Národného múzea prírodnej histórie (Francúzsko) s kolegami zistil, že ryba Endeiolepsis spred 370 miliónov rokov, priamy predok čeľustnatých stavovcov (aj nás), mala žiabre uložené vo vačkoch ako dodnes bezčeľustnaté mihule. No nie v siedmich ako ony, ale až v tridsiatich.
Tím Richarda Gibbsa z Baylorovho lekárskeho kolégia (USA) uverejnil sekvenciu DNA ľudského chromozómu číslo 3. Obsahuje najmenej duplikovaných segmentov v genóme, no veľa lokusov, podieľajúcich sa na rakovinách.
Amato Giaccia zo Stanfordovej univerzity (USA) s kolegami odhalil bielkovinu dôležitú pre metastázovanie tumorov, príčinu väčšiny úmrtí na rakovinové ochorenia. Ide o enzým lyzylová oxidáza (LOX). Jeho potlačenie pri myšiach blokuje metastázy rakoviny prsníka.
Raghu Kalluri z Harvardovej univerzity (USA) s kolegami dosiahol transplantáciou buniek kostnej drene nápravu genetického defektu obličiek a zlepšenie ich funkcie. Pri myšiach.
Podľa tímu Akane Išiharovej z farmaceutickej firmy Banyu v Cukube (Japonsko) možno blokovaním mozgového neuropeptidu Y5 zabrániť obezite myší a potkanov z hojnej stravy.
Počítačové simulácie chrípkovej pandémie vo Veľkej Británii a USA priviedli tím Neila Fergusona z Imperiálneho kolégia v Londýne k akcentovaniu rýchlej liečby a izolácie chorých aj ich rodín, použitia i menej efektívnych vakcín a obmedzenia pohybu ľudí bez výnimiek.