Pri hyenách na prvý pohľad ťažko určiť pohlavie. Na obrázku je mláďa, samička s pseudopenisom a pseudomieškom. FOTO - KAY E. HOLEKAMP |
anskej štátnej univerzity s Jeffreyom Frenchom z Nebraskej univerzity (obe inštitúcie USA).
Hyeny škvrnité (Crocuta crocuta) zďaleka nie sú iba mrchožrúty. Prevažnú časť koristi získavajú aktívnym lovom. Ba podľa terénnych pozorovaní im častejšie kradnú korisť levy - vnímané ako prototypy lovcov - ako ony levom. Hyeny sú sociálne tvory, ktoré žijú v svojráznom matriarcháte. Samice sú väčšie ako samce, agresívnejšie súperia o obmedzené zdroje a zaujímajú vrchol sociálnej hierarchie v 40- až 60-členných skupinách. Samce pripomínajú aj anatomicky hypertrofovaným clitorisom, pseudopenisom. Ba samiciam splynuli pysky do pseudomieška. Nečudo, že v minulosti mnohí inak veľmi skúsení pozorovatelia z radov prírodovedcov, vrátane Aristotela, nevedeli rozlíšiť samce a samice hyen a tak tieto tvory považovali za hermafroditov. Vnútorné reprodukčné orgány však samice hyen majú také, ako sa na samice patrí. So zmenenými genitáliami to nemajú jednoduché. Cez pseudopenis totiž prebieha nielen párenie, ale aj pôrod. Celá situácia je očividne náročný evolučný kompromis medzi spôsobom života, uprednostňujúcim maskulinizáciu, a potrebou zachovať rod.
Holekampová a jej kolegovia sústredili údaje z takmer dvoch desaťročí výskumu populácií hyen škvrnitých v Keni. Zistili, že dominantné samice majú v poslednom štádiu brezivosti výrazne vyššie hladiny samčích hormónov androgénov ako podriadené samice. Ich potomkovia, samičky i samčeky, sú potom takisto svalnatejší, agresívnejší a dominantnejší ako potomkovia podriadených samíc. (urb)