SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Kedy budeme platiť mobilmi?

Zabudnite na hotovosť a kreditné karty. Pri nákupoch CD či DVD možno budete môcť už čoskoro platiť vaším mobilným telefónom.

Mobilné telefóny by v budúcnosti mohli čiastočne nahradiť naše peňaženky. Na snímke nový model populárneho telefónu Razr od Motoroly.
FOTO - SITA/AP

Špecialista na online platby PayPal, ktorý patrí internetovému aukčnému gigantu eBay, tento mesiac spustil (zatiaľ v Spojených štátoch a Kanade) novú službu umožňujúcu internetistom nakupovať tovar a odosielať peniaze len s použitím mobilného telefónu. Transakcie prebiehajú prostredníctvom zabezpečených SMS správ.

Technológiu už podporujú hudobné giganty ako Universal Music Group a MTV, nákup CD s pomocou mobilu čoskoro umožní aj spoločnosť UMG. MTV chce návštevníkom svojej webovej stránky umožniť platiť cez mobil ľubovoľný tovar zo svojho obchodu, napríklad tričká či DVD. Pridať sa v krátkom čase chcú aj ďalšie spoločnosti vrátane filmovej spoločnosti 20th Century Fox Home Entertainment.

"Mobilné telefóny sú už neuveriteľne populárne, a tak je práve teraz najvhodnejší čas na spojenie elektronického obchodu a bezdrôtových zariadení," povedal prezident PayPal Jeff Jordan. Príležitosť je to obrovská - PayPal má v súčasnosti už viac než 100 miliónov registrovaných používateľov.

Okrem platby za tovar môžu zákazníci PayPal cez mobil peniaze zasielať aj iným ľuďom alebo napríklad na účty zapojených charitatívnych organizácií.

"Služba PayPal Mobile je dôležitým indikátorom výrazných zmien, ktoré sa v najbližšom čase v oblasti platieb za obsah odohrajú," povedal analytik z Jupiter Research Ed Kountz.

Mobilné telefóny možno už teraz použiť na nákup "digitálneho tovaru", napríklad zvonení, obrázkov, hudby či videa. Možnosť platiť cez ne za hmotný tovar je však úplnou novinkou.

PayPal bude zrejme len jednou z mnohých firiem, ktorá začne takúto službu ponúkať. Na vstup na tento trh sa už pripravuje americká Motorola, ale aj nové menšie firmy ako Obopay či TextPayMe. Viaceré firmy vydávajúce kreditné karty, napríklad Visa, zasa testujú bezkontaktový systém platieb, pri ktorom sa využíva bezdrôtový prenos signálu v tesnej blízkosti mobilu (technológia NFC). V testovacej prevádzke takto zatiaľ môžu ľudia platiť mobilom v kaviarňach, stiahnuť si ukážku z filmu do mobilu v obchode s DVD alebo si kúpiť lístok na koncert, keď sa ocitnú v blízkosti inteligentného plagátu hudobnej skupiny.

"Čoskoro uvidíme čoraz viac bežných predajcov, ako pridávajú možnosť platiť mobilom k doterajším spôsobom platieb," povedal viceprezident Universal Music Mobile Rio Caraeff.

Podľa analytikov majú mobilné platby šancu zvýšiť napríklad predpredaj lístkov na koncerty či predaj rôznych suvenírov počas nich.

Nové systémy platieb cez mobily zrejme výrazne rozšíria aj množstvo plateného digitálneho obsahu dostupného pre mobilné telefóny. Nahrávacia spoločnosť UMG v rámci svojho vlastného programu v máji napríklad spustí systém predaja vyzváňacích tónov, pozadí a videí pre mobily prostredníctvom kódov zasielaných esemeskami. Platby budú prebiehať priamo prostredníctvom mobilných operátorov ako Cingular, Sprint a T-Mobile.

Analytici sa zatiaľ nezhodujú na tom, akým prínosom pre hudobný biznis sa mobilné platby stanú. "Keďže míňanie elektronických peňazí ľudí nebolí tak ako míňanie 'skutočných', mohlo by to zvýšiť množstvo impulzívnych nákupov," myslí si Aram Sinnreich z Radar Research.

Podľa Eda Kountza však potrvá najmenej rok alebo rok a pol, kým bude možné povedať, či sa mobilné platby uchytia. "Zvyky zákazníkov sa nemenia cez noc," povedal Kountz.

www.paypal.com/mobile

Ako funguje platba cez mobil

1. Používatelia PayPal si musia najskôr na www.paypal.com/mobile aktivovať svoj mobil - zadajú jeho číslo a zvolia si heslo pre ochranu platieb.
2. Ak chce majiteľ mobilu zaplatiť za tovar, odošle SMS s príslušným kódom na číslo PayPal. Firma mu vzápätí zavolá a overí jeho totožnosť, až potom odošle peniaze príjemcovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prípady na Orave

Na Orave sa celoplošne testuje, aby sa zistilo koľko nezistených prípadov sa tam aktuálne nachádza.

Testovanie poslancov.
Mimoriadne Dobré ráno

Mimoriadny podcast: Môžem ísť od soboty na prechádzku?

Ako sa sprísňujú na Slovensku pravidlá.

Ilustračné foto
Dnes píše Jaroslav Rumpli

Kováčik, najšpeciálnejší špeciálny prokurátor

Spúšť, ktorú po sebe zanechali vlády Smeru, je rozsiahlejšia, než sme si ešte aj teraz schopní pripustiť.

Dušana Kováčika zadržali aj obvinili.

Neprehliadnite tiež

Prinútiť pandy k páreniu v zajatí je ťažké.
Podcast Tech_FM

NASA sa dotkla asteroidu, odobrala vzorky

Čo nové sa udialo vo vede.

Podcast Pravidelná dávka

Čo nám priniesli antibiotiká a ako ich nahradíme?

O minulosti, súčasnosti a budúcnosti antibiotík.

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.