díciu.
Keďže ide o citlivú techniku, ktorej životnosť je takmer neobmedzená, bolo by na škodu pre jej čistenie používať kus bavlnenej handry a technický lieh. Na trhu je niekoľko cenovo dostupných sád, ktoré vám pomôžu pri údržbe na "stole" i v teréne. Jedným z možných riešení je i Vanguard Cleaning Kit CK-3.
FOTO - MILAN GIGEL
Pri priebežnej údržbe je potrebné dbať na to, aby ste objektívy chránili pred zbytočným vystavovaním prachu, vlhku a nečistotám. To znamená, používať v teréne kvalitnú brašňu, pri skladovaní nepodceňovať pomocnú ruku puzdier na obektívy a priebežné vytieranie tela, bajonetu a prstencov od prachu a mastnoty tiež nie je na škodu. Ak fotografujete v teréne pravidelne, vypestujte si návyk pre pravidelnú mesačnú či dvojmesačnú údržbu. Vaše objektívy sa tak budú od nových líšiť iba tým, že budú lesklejšie od neustáleho kontaktu s rukou. Povrchová úprava časom mení svoje vlastnosti, podobne ako opotrebovaniu podliehajú tlačidlá na klávesnici či telo myši.
S najväčšou citlivosťou je potrebné pristupovať k sklenej optike. Kým čelnú šošovku mnohí fotografi chránia prostredníctvom naskrutkovaného filtra, každý objektív má vo finále i tak dva sklené konce. Nečistoty na vonkajšej šošovke či filtri spôsobia na snímku menšie defekty, prachové zrná ktoré sa nalepia na vnútornú šošovku spôsobia väčšie nedostatky na fotografii.
Praktickým pomocníkom, ktorý pomôže vyčistiť šošovky objektívu od prachu v teréne i za stolom je balónik so štetcom, ktorý sa pri vibráciách a prefukovaní nabíja statickou elektrinou, aby pritiahol na seba nečistoty z povrchov. Kvalita sa odráža zväčša vo vyhotovení štetín a sile balónika.
FOTO - MILAN GIGEL
Systémy sú konštrukčne riešené tak, aby boli rozoberateľné. To je výhodné ak sa rozhodnete štetec vyčistiť. Prachové zrnká ktoré na ňom zostanú prilepené by mohli zbytočne opotrebovávať čistený povrch. Ak budete podobným spôsobom čistiť i komoru zrkadlovky, jej zrkadlo a podobne (samozrejme s výnimkou CCD snímača), vyhraďte si jednu sadu pre objektívy a druhú pre citlivejšie časti svojej techniky.
FOTO - MILAN GIGEL
Po vytretí bajonetu a jeho kontaktov je vhodné prefúknuť a štetcom očistiť vnútornú šošovku. Dbajte na to, aby ste ju nikdy neznečistili ničím iným ako prachom. Čím citlivejší bude váš prístup na tejto strane, tým lepšie. Stačí odfúknuť a štetinami zotrieť prach - ten sa tu osádza zväčša pri výmene objektívov - i v brašni by ste ich mali chrániť krytkou.
FOTO - MILAN GIGEL
Rovnakú pozornosť venujte i čelnej šošovke, či ochrannému filtru. V tomto prípade je však možné, že okrem prachu bude čelo znečistené i rôznymi špliechancami z daždivého dňa na ktorých sa nalepili nečistoty a podobne. Preto štetcom odstráňte prachové častice a pripravte sa na ďalší krok.
FOTO - MILAN GIGEL
Väčšina čistiacich sád obsahuje i kvalitný kus mikrovlákna a čistiaci roztok. V prípade sady Vanguard Cleaning Kit CK-3 nájdete v balení plastovú flaštičku s čistiacou kvapalinou, ktorá má i doplnkovú funkciu. Na sklenom povrchu zanechá mikroskopický film zabraňujúci vzniku statickej elektriny, ktorá priťahuje prach, a povrch je navyše pri ďalších čisteniach jednoduchšie čistiteľný bez toho, aby ste ohrozili povrchovú úpravu skla.
FOTO - MILAN GIGEL
Druhým pomocníkom je mikrovlákno. Tu by ste mali používať iba špecializované tkaniny, ktoré sú výrobcom určené na čistenie citlivej optiky. I keď na prvý pohľad možno vyzerajú všetky látky tohto druhu veľmi podobne, pri zväčšení zistíte, že kým jedna je skutočne jemná, druhá je utkaná tak, aby pracovala ako veľmi jemný "šmirgeľ".
FOTO - MILAN GIGEL
Naneste jednu-dve kvapky čistiaceho roztoku na mikrovlákno. Dodržiavajte toto pravidlo a nikdy nekvapkajte žiadne roztoky priamo na sklo. Mohli by zatiecť pod čelo a spôsobiť škodu vo vnútri objektívu!
FOTO - MILAN GIGEL
Následne jemným krúživým pohybom s ľahkosťou preleštite čelné sklo či filter tak, aby na ňom vznikla rovnomerná vrstvička roztoku. Následne uchopte suchý čistý kúsok mikrovlákna a povrch preleštite. Ak sa kdesi predsa len dostali opäť zrnká prachu, opäť môžete povrch pretrieť štetcom. Výsledkom má byť jednoliaty povrch bez akýchkoľvek defektov.
FOTO - MILAN GIGEL
TIP: Nezabúdajte na to, že čistá by mala byť i slnečná clona a zaručene i krytky objektívu - venujte im preto pozornosť. Zadnú krytku môžete navyše vybaviť samolepiacou vrstvou, ktorá bude pri vibráciách pri prenose v brašni zachytávať prach. Nakoniec dôležité pravidlo: radšej čistiť menej často a až vtedy ak budú defekty vidieteľné na snímkoch, ako z prílišnej precitlivelosti zničiť povrchovú úpravu skiel.
Dostupnosť: http://www.dynax.sk, http://www.mdd.cz
Orientačná cena: 210 korún.