Nie vždy sa to však darí. Lekári preto už dlhšie hľadajú spôsob, ako chemických pomocníkov, ktorí ničia zhubné bunky, presne zacieliť iba na nádor. Teraz sa zdá, že vytúženým prostriedkom by mohli byť miniatúrne nanočastice "naložené" potrebným liečivom.
Omid Farokhzad z Harvardovej univerzity a Robert Langer z Massachusettskej techniky spolu s kolegami vytvorili nanočasticu z predtým známeho polyméru, o ktorom sa vie, že sa rozpúšťa vnútri buniek. Táto nanočastica veľkosti jednej tisíciny hrúbky ľudského vlasu dokáže niesť náklad smrteľnej chemikálie, ktorá sa v súčasnosti využíva pri liečbe rakoviny prostaty.
Navyše vedci skúmali zovňajšok častíc takzvanými aptamérmi - malými bielkovinami, ktoré sa naviažu priamo na rakovinové bunky a vyhnú sa zdravým. Nakoniec vybavili nanočastice tak, aby sa dokázali prebiť aj vnútornou ochranou nádorových buniek.
V laboratórnych pokusoch, a tiež u myší s ľudským nádorom prostaty sa nanočastice ukázali ako veľmi účinné. "Jediný vstrek našich nanočastíc úplne zničil nádor u piatich zo siedmich liečených zvierat. U zvyšných myší sme pozorovali výrazné zlepšenie oproti kontrolnej skupine," citujú Farokhzada internetové stránky Scientific American.
Táto metóda môže podľa neho nájsť tiež širšie uplatnenie. Vedci môžu skúšať vybaviť nanočastice rôznymi zlúčeninami, aby účinkovali proti akejkoľvek inej chorobe. Výsledky tohto zaujímavého výskumu sa objavia v časopise PNAS (Proceedings of the National Academies of Science). Potrebné však budú ďalšie testy, ktoré potvrdia, že nanočastice sú bezpečné pre zvieratá, a neskôr tiež pre pacientov s rakovinou prostaty. Niektoré vedecké práce totiž pred uplatnením nanočastíc v ľudskom organizme varujú pre ich nepredvídateľné následky, ktoré sa môžu prejaviť až po čase.
(der)