SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
OCHRANCOVIA PRÍRODY VARUJÚ, ŽE ROZSAH A RÝCHLOSŤ VYMIERANIA TÝCHTO OSOŽNÝCH VTÁKOV NEMÁ VO SVETE OBDOBU

Indické supy hynú po miliónoch

Indii hrozí ekologická katastrofa. Až donedávna boli supy súčasťou tamojšej krajiny. Medikament užívaný na liečbu chorých kráv však tieto vtáky zabíja ...

Supy kedysi neboli v Indii vzácnosťou.

FOTO - REUTERS

Indii hrozí ekologická katastrofa. Až donedávna boli supy súčasťou tamojšej krajiny. Medikament užívaný na liečbu chorých kráv však tieto vtáky zabíja po miliónoch. Za posledné desaťročie ich počet klesol o 97 percent, odhadom z dvadsiatich až štyridsiatich miliónov na terajších niekoľko tisíc. Upozornil na to International Herald Tribune.

Môže za to diklofenak

Ochrancovia kritizujú indickú vládu, ktorá sa nesnaží presadiť sľúbený zákaz lieku diklofenak. Tento lacný liek proti bolesti, používaný pri liečbe hovädzieho dobytka, je pre supy smrteľne jedovatý. Pod rastúcim tlakom indických i zahraničných ochranárov sľúbila indická vláda v marci 2005, že počas šiestich mesiacov uvedie do praxe zákaz užívania diklofenaku na veterinárne účely. O rok neskôr sa však liek stále široko používa. Zákaz síce privítalo ministerstvo životného prostredia, postavilo sa však proti nemu silnejšie ministerstvo poľnohospodárstva, podľa ktorého diklofenak je jedinou účinnou liečbou chorého dobytka.

"Situácia je veľmi, veľmi vážna," hovorí Vifu Prakáš z bombajskej Spoločnosti prírodnej histórie. "Vzhľadom na to, že populácia supov klesá o viac než polovicu každý rok, nemáme veľa času."

Nad Dillí ich už neuvidíte

Za letného dňa bývalo nebo nad skládkou odpadkov v severnom Dillí čierne stovkami supov vznášajúcich sa na teplých vzdušných prúdoch a pátrajúcich po mrcinách kráv. Koncom 80. rokov 20. storočia vedci odhadovali ich počet nad touto jedinou skládkou na tritisíc kusov. Vzhľadom na množstvo týchto veľkých, nemotorných vtákov sa piloti štartujúci z medzinárodného letiska v Dillí obávali, aby niektorý z nich neskončil v motoroch.

Muži, ktorí na skládke sťahovali dobytok z kože, spomínajú, že museli zdochlinárov doslova ručne odstrkávať; tí dokázali za dvadsať minút obrať zdochlinu na kosť. Pre turistov boli supy hniezdiace na hradbách Dillí jednou z dominánt mesta. Teraz ich však na žiadnej z miestnych pamiatok nevidieť.

"Cestou do práce som obvykle videl 25 supích hniezd. Boli rovnako bežné ako krkavce a nik sa ani neobťažoval s ich počítaním," hovorí Prakáš Ráo z indickej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). "Stromy, na ktorých hniezdili, sú tu ďalej, zostalo rovnaké životné prostredie, vtáky sú však preč. Keď sa pozriete na nebo nad Dillí, neuvidíte jediného supa."

Kriticky ohrozené druhy

Dlho si nik rýchle miznutie supov nevšímal. Až okolo roku 1995 sa ľudia začali pýtať, čo sa s nimi deje. V roku 1997 vydali varovanie pred dramatickým poklesom ich počtu, a teraz sú už "kriticky ohrozené", čo je kategória, znamenajúca najvyššie riziko vyhynutia v blízkej budúcnosti. "Rozsah a rýchlosť ich vymierania nemá vo svete ohrozených druhov obdobu," hovorí Chris Bowden z britskej Kráľovskej spoločnosti na ochranu vtákov.

Diklofenak ohrozuje tri druhy supov: supa bengálskeho, supa indického a supa tenkozobého. Vedci odhadujú, že z populácie supa bengálskeho zostáva menej než jedno percento a supa tenkozobého nie viac než dvesto párov.

Vedci dlho nemohli nájsť príčinu ich hynutia, pôvodne podozrievali nejaký neznámy vírus. Až v roku 2003 výskum v Pakistane ukázal, že supy, ktoré dostávali mäso z kráv, liečených diklofenakom, rýchlo hynuli na zlyhanie obličiek.

Miznú supy, množia sa potkany

Miznutie supov má vážne a nečakané dôsledky. Keď v meste nie sú supy, ktoré by likvidovali mrciny, narastá počet potkanov a voľne pobiehajúcich psov, hlavných požieračov hnijúceho mäsa. S ich rastúcim počtom však rastie aj obava z besnoty.

Vo februári oznámila skupina vedcov z Južnej Afriky, Veľkej Británie, Namíbie a Indie, že už je k dispozícii náhradný liek, pri liečbe dobytka rovnako účinný ako diklofenak, a pritom nepredstavuje riziko pre supy. Tento liek - meloxicam - však zatiaľ v Indii nevyrábajú v rovnakom rozsahu ako diklofenak, preto je drahší. Ochrancovia v ňom vidia určitú nádej; ak bude dopyt, zvýši sa aj jeho výroba. Pokiaľ však už nebude pre supy príliš neskoro.

(čtk, ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.