SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
SOFTVÉR

Pracujte so ZIP-súbormi zadarmo

Súbory s príponou ZIP sa už dnes stali štandardom pre komprimovaný prenos dát. Programy či rozsiahlejšie dokumenty sú takmer vždy na internete či distribučnom CD zbalené práve do ZIP-u. Na ich rozbalenie však musí mať príjemca k dispozícii správny softvér

.

Bezkonkurenčne najpoužívanejším programom na prácu so ZIP súbormi je program WinZip, ťažiaci hlavne z dobre zvoleného názvu a veľkej reklamy. Neposkytuje totiž nič mimoriadne a navyše je shareware, za jeho používanie sa teda musí platiť. Žiaľ, rovnakú licenciu majú už aj nové verzie jeho hlavného konkurenta, programu Powerarchiver, ktorý bol predtým freeware. Tak či onak, oba tieto programy síce poskytujú prepracované rozhrania a množstvo funkcií, pre menej náročného používateľa sú však zbytočné.

Existujú však aj menej známe programy na prácu so zipom, ktoré sú veľmi zaujímavé najmä pre menej skúsených používateľov. Oba sú pritom k dispozícii zadarmo.

7-zip

7-zip je v dnešných časoch svetlou výnimkou, pretože zo shareware licencie prešiel na freeware a nakoniec až na GNU LGPG (čiže je dostupný vrátane zdrojových kódov a možno ho bezplatne použiť aj v iných programoch). Pôvodne pracoval výhradne v príkazovom riadku (pričom jeho syntax je podobná programu RAR) a táto verzia je doteraz súčasťou jeho distribúcie; poskytuje aj integrovanú podporu pre súborový manažér FAR. Pre väčšinu používateľov však bude zaujímavé skôr jeho grafické rozhranie.

Program však nemá grafické rozhranie v pravom zmysle slova. Po inštalácii pribudne do menu iba položka s nápovedou a konfiguráciou. Prítomnosť programu sa prejaví iba cez podmenu „7-zip“ po kliknutí pravým tlačidlom v Prieskumníkovi (Explorer), respektíve po otvorení nejakého archívu. Vtedy program otvorí nové okno, ktoré na prvý pohľad vyzerá úplne ako Prieskumník, ale zobrazuje obsah archívu. Pomocou pravého tlačidla myši alebo ikony na paneli ho môžete rozbaliť na vybrané miesto. Žiaľ, klasický spôsob „ťahaj a pusť“ (drag and drop) zatiaľ nie je podporovaný.

7-zip umožňuje veľmi jednoduché vytváranie i rozbaľovanie archívov, pričom okrem ZIP podporuje aj RAR (zatiaľ nie nový formát verzie 2.9+), CAB, GZip, Tar, BZip2 a vlastný 7z. Pracuje veľmi rýchlo – dosahuje aj dobrú kompresiu. Veľmi príjemné je aj to, že je preložený do množstva jazykov, vrátane slovenčiny (po inštalácii si ho môžete prepnúť v konfiguračnom programe na záložke „Language“). Ak ste zvyknutý pracovať s Prieskumníkom a potrebujete vytvárať alebo aspoň rozbaľovať archívy rôznych typov, 7-zip vám môže prísť vhod.
(GNU LGPL, www.7-zip.org)

BigSpeed Zipper

Tento program pracuje výhradne s formátom ZIP, obsahuje však veľa zaujímavých funkcií. Najlepšie na ňom je, že ovládanie väčšiny z nich je prispôsobené menej skúseným používateľom.

Okno programu je rozdelené na dve časti. V ľavej je výber súborov v štýle jednoduchého prieskumníka, na pravej obsah vytváraného alebo prezeraného archívu. Ak práve žiaden archív nie je otvorený, zobrazuje sa tam krátka nápoveda. Vytvoriť i otvoriť archív sa dá niekoľkými spôsobmi, vrátane „ťahaj a pusť“ (drag and drop), pričom program vyberá potrebnú operáciu podľa typu súboru. Zaujímavá je možnosť „Standby“, keď program zobrazuje iba malé okno, na ktoré môžete myšou presunúť súbory alebo archív a program vykoná príslušnú operáciu.

BigSpeed Zipper, samozrejme, poskytuje všetky bežné operácie s archívmi (spúšťanie, vymazávanie, komentár, test, rozdelenie archívu na viac súborov, samorozpakovací archív), ale má aj niekoľko neobvyklých funkcií. V prvom rade podporuje aj otváranie ZIP súboru priamo z internetu. Na tento účel má osobitnú funkciu „Zip Downloader“, ktorá umožňuje sťahovať niekoľko súborov naraz (a nielen typu ZIP). Poskytuje len základné nastavenia, vďaka tomu je však veľmi prehľadný a jednoducho ovládateľný. „Zip Finder“ je zase nástroj na vyhľadávanie súborov v ZIP-och, dokonca aj podľa obsahu. Zaujímavý je aj „Zip Taskmaster“, ktorý umožňuje nastaviť si často vykonávané archivačné operácie a spustiť ich stlačením jedného tlačidla. Samozrejme, nemôže sa vyrovnať profesionálnym nástrojom pre tento účel, navyše nepodporuje ani automatické spúšťanie archivácie, opäť to však vynahradzuje jednoduchým a prehľadným ovládaním. Nechýba tu dokonca ani možnosť uloženia vytvorených súborov na FTP server či odoslania formou e-mailu priamo cez SMTP (bez použitia osobitného klienta elektronickej pošty). Taktiež nie úplne bežná je možnosť synchronizácie súborov medzi ZIP-om a priečinkom.

Nastavenia programu sú veľmi obmedzené, obsahujú len základné veci. Odporúčame v nastavení kompresie i rozbalenia zaškrtnúť „Show this dialog…“, pretože program napríklad štandardne prepisuje existujúce súbory. Program pridáva svoje položky aj do menu pravého tlačidla v Prieskumníkovi, takže všetky najčastejšie operácie môžete robiť bez jeho priameho spustenia.

Či už potrebujete iba občas niečo rozpakovať, alebo musíte so ZIP archívmi pracovať častejšie, ak nemáte radi komplikované nastavenia, BigSpeed Zipper je program pre vás. Obsahuje všetko potrebné aj s niekoľkými nezvyčajnými funkciami, ale ovládanie všetkého je maximálne prehľadné a jednoduché. Navyše inštalačný súbor má na dnešnú dobu smiešnych 700 KB a na disku zaberie iba niečo vyše dvojnásobku. Jedinou prekážkou môže byť existencia len anglickej verzie programu.

(freeware, bigspeed.net)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

5 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan