VEĽKÁ RECENZIA

Motorola Razr V3x: Štýlový prechod na 3G

Po tom, ako obaja mobilní operátori spustili siete tretej generácie UMTS sme mohli plne otestovať aj 3G telefón z dielne americkej Motoroly Razr V3x.

Véčko, ktoré je nástupcom obľúbeného Razra V3, je oproti svojmu predchodcovi robustnejšie. Na druhej strane však ponúka možnosti UMTS ako videohovory alebo sledovanie televízie.

Dizajn a klávesnica
Motorola sa pri tomto modeli drží základných čŕt, ktoré má napríklad Razr V3, či jeho íčková verzia. Je však hrubší – 99 x 52 x 20 mm a váži 125 gramov. Pri zatvorenom telefóne je na jeho prednej strane malý vonkajší displej. Ten chráni priehľadný plast, ktorý má väčšiu plochu ako samotný displej. Nad displejom je oko objektívu, ktoré je podobne ako displej chránené priehľadným plastovým okienkom. Medzi displejom a objektívom je ešte dosvecovacia dióda. Tá slúži ako blesk pri fotení či nakrúcaní videa.
Na zadnej strane je okrem krytu batérie aj reproduktor pre hlasný odposluch a prehrávanie hudby.
Bočné klávesy presunula Motorola z časti displeja na časť telefónu s klávesnicou. Na ľavej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti a nastaviteľné tlačidlo, ktoré môže slúžiť na rýchle spustenie videokamery. Pod ním je ešte systémový konektor typu mini USB, ktorý slúži aj ako konektor pre nabíjačku. Na opačnej strane je tlačidlo na spustenie fotoaparátu a tlačidlo na spustenie ovládania hlasom.
Po otvorení telefónu sa objaví veľká plochá klávesnica a displej, ktorý zaberá väčšinu hornej časti. Nad ním je reproduktor. Na kĺbe je umiestnená malá kamera, ktorá slúži na smínamie používateľa pri videotelefonovaní. Vedľa tohto objektívu je mechanický posuvník, ktorý mechanicky ovláda makro mód vonkajšej kamery.
Klávesnica je plochá, podobne ako v prípade posledných tenkých modelov Motoroly. Je dostatočne veľká, no používanie takejto plochej klávesnice vyžaduje zvyk. Výrobca však oddelil jednotlivé klávesy výstupkami aby sa dali ľahšie nahmatať. Klávesnica je tuhšia ako v prípade iných modelov.

Displej
Vonkajší displej ponúka len základné informácie o čase a dátume, sile signálu, stave batérie či dostupnosti siete 3G. Pri prichádzajúcom hovore sa na ňom zobrazí číslo volajúceho. Navyše sa na tomto displeji po stlačení jedného z tlačidiel na ovládanie hlasitosti zobrazí aktuálny štýl vyzváňania, ktorý sa dá nastaviteľným tlačidlom meniť. Na ploche 96 x 80 bodov zobrazuje štyritisíc farieb.
Vnútorný displej je aktívny a jeho rozlíšenie je 240 x 320 bodov. Displej zobrazí 262 tisíc farieb. Vďaka vysokému rozlíšeniu na malej ploche je jemný a jednotlivé pixely takmer nie sú viditeľné. Zaujalo nás, že displej chráni na rozdiel od iných telefónov, ktoré majú pevný plast, pružná priehľadná fólia. Keďže však ide o véčko, tak displej nepotrebuje takú silnú ochranu ako v prípade telefónov inej konštrukcie.

Ovládanie
Na ovládanie telefónu slúži štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním v strede, dvojica tlačidiel, ktorých funkcia sa mení podľa popisu na displeji, tlačidlo na rýchly prístup k web prehliadaču, tlačidlo na rýchly prístup k posledne volaným číslam a dvojica tlačidiel na prijatie a odmietnutie hovoru. Novinkou je spojené tlačidlo na mazanie a návrat späť.
Táto kombinácia však nie je najšťastnejšia, keďže nápis „C“ na tomto tlačidle zvádza k tomu, že slúži aj na mazanie objektov ako sú obrázky, či videá. Tie sa však musia vymazávať cez menu. Kritiku si zaslúži aj potvrdzovacie tlačidlo, ktoré slúži aj na vstup do menu, v strede medzi smerovými tlačidlami. Oproti ostatným klávesom je relatívne malé a práca s ním nie je tak pohodlná ako napríklad pri joysticku.

Menu a ovládací softvér
Ešte pred vstupom do menu má používateľ na základnej obrazovke k dispozícii štvoricu ikoniek, ktoré si môže ľubovoľne zvoliť. Prístup k týmto funkciám je cez smery štvorsmerného ovládacieho tlačidla.
Po vstupe do menu sa zobrazí matica dvanástich ikon: Videokamera, Nástroje, Fotoaparát, Multimédia, Prístup k webu, Hry a aplikácie, Správy, Posledné hovory, Telefónny zoznam, Nastavenie, Pripojenie a Režim v lietadle. Názov ikon sa zobrazuje vo vrchnej časti displeja. Ikony si môže, tak ako aj pri iných modeloch Motoroly, používateľ ľubovoľne rozmiestniť.
Ostatné submenu sú textové, prípadne vo forme niekoľkých ikon ako napríklad podmenu Pripojenie. Tu sa zobrazia tri ikony Bluetooth, Synchronizácia a Nastavenie USB a ich názov sa vypisuje v poli nad nimi.

UMTS/3G funkcie
Motorola V3x ponúka okrem funkcií, na ktoré sme si už zvykli v telefónoch pre GSM, aj funkcionalitu sietí tretej generácie. S telefónom sa dajú robiť videohovory. Pri videotelefonovaní sa na displeji zobrazuje veľký obraz človeka na druhej strane linky a v ľavom dolnom rohu je obraz, ktorý sníma naša kamera.
Počas videohovoru sa dá prepínať medzi vnútornou a vonkajšou kamerou, čo je užitočné, ak chce používateľ ukázať kde sa nachádza. Pri videotelefonovaní je automaticky aktívny hlasitý odposluch, ktorému sa dá vyhnúť použitím handsfree. Počas testovania videohovorov sa neobjavili vážnejšie nedostatky, ktoré by boli spôsobené telefónom.
Ďalším prínosom 3G je vyššia kvalita pri sledovaní televízie. Tú môže používateľ sledovať aj na celej obrazovke, vtedy sa však obraz otočí o 90 stupňov. Kvalita prenosu závisí od siete mobilného operátora, no počas nášho testovania neprejavil telefón pri streamovaní televízie nejaké ťažkosti.
Okrem týchto nových vymožeností sa vďaka 3G zrýchlilo prezeranie WAPu a odosielanie a prijímanie MMS správ.

Funkcie
Výbava Razru V3x patrí k dnešnému štandardu vyššej triedy telefónov.

Kontakty
V adresári sa zobrazuje zoznam kontaktov, kde je pri každom mene aj telefónne číslo. To ale nie je zobrazené celé, ale len prvých 7 cifier. Napríklad +421903... alebo 0905123... Číslo ani neroluje, takže by bolo efektívnejšie, aby sa zobrazoval len zoznam mien, ktorých by sa potom vošlo šesť namiesto troch.
V zozname sa zobrazujú čísla na SIM karte spolu s kontaktmi v telefóne. V nastaveniach však je aj možnosť zobrazovať len tie na SIM karte alebo len tie v telefóne. Ku každému kontaktu je možné uložiť krstné meno, priezvisko, prezývka, číslo a jeho typ, číslo pre videohovor, e-mail, adresa web stránky, poštová adresa, kategória, zvonenie, obrázok, narodeniny a poznámka.
Kontakty možno zoraďovať podľa krstného mena alebo priezviska.
Telefón podporuje aj rýchlu voľbu.

Správy
Motorola V3x podporuje posielanie SMS, MMS správ a e-mailov, no výrobca zabudol na vylepšené EMS. Editor správ je spoločný pre SMS aj MMS, pričom keď používateľ do správy vloží nejaký objekt, tak sa správa automaticky zmení na MMS.
Pri písaní správ je k dispozícii slovník iTAP, ktorý ale mierne zaostáva za T9.
E-mailový klient ponúka okrem bežných funkcií napríklad aj automatickú kontrolu schránky každých niekoľko minút. Pri sťahovaní správ sa dá určiť, či sa majú sťahovať všetky prílohy alebo len obrázky či hudobné súbory. K dispozícii je aj automatické mazanie správ.

Manažérske funkcie
Kalendár ponúka mesačný, týždenný a denný prehľad udalostí. Telefón ponúka aj možnosť tiieto prehľady vytlačiť na tlačiarni s podporou Bluetooth. K možnostiam kalendára patrí aj cyklické vymazávanie udalostí alebo úloh po tyždni, dvoch, štyroch, ôsmich týždňoch alebo nikdy.
Okrem kalendára je k dispozícii kalkulačka a budík. Používateľ si môže nastaviť niekoľko budíkov, čo je výhodou oproti niektorým výrobcom, ktorých telefóny ponúkajú len jeden alebo dva budíky.
Ďalšie aplikácie si musí užívateľ nainštalovať sám vo forme Java aplikácií.

Súborový manažér
Motorola V3x nemá klasický súborový manažér, kde sa zobrazujú jednotlivé adresáre, ale súbory sú rozdelené podľa typu – obrázky, motívy, zvuky alebo videá a prístup k nim je cez menu Multimédia.
Obrázky sa zobrazujú v zozname, kde je náhľad, názov a čas a dátum vytvorenia. Pri ostatných typoch je len ikonka, ale nie náhľad. Jednotlivé súbory sa dajú v rámci typu ešte triediť do kategórií. Takto sa dajú oddeliť napríklad fotky z dovolenky od fotiek ľudí, ktoré má používateľ ku kontaktom.

Java
V telefóne sú predinštalované len dve hry – Crazy a Escape. Hra Crazy je analógiou známych Worms a Escape je akási 3D hra ako Doom. Cieľom ale nie je zabíjať, ale utiecť z kancelárie. Aby to nebolo také jednoduché, tak hráč musí najprv stlačiť niekoľko vypínačov a až potom môže vojsť do výťahu.
Jedinou Java aplikáciou v telefóne je Audio player. Ponúka dnes už bežné funkcie prehrávačov v mobiloch – triedenie skladieb podľa autora, albumu či žánru a taktiež vytváranie playlistov. Náhodné prehrávanie a opakovanie skladieb je samozrejmosťou. Chýba však ekvalizér. Zavretie telefónu prehrávanie skladby nezastaví.
Hry a aplikácie nie sú v telefóne oddelené a sú v jednej zložke.

Personalizácia
Osobné nastavenia pri Motorole V3x nekončia pri témach, ako je to u iných telefónov. Okrem nastavenia témy si môže používateľ nastaviť funkcie na štvorsmerné tlačidlo, ktoré sa vykonajú keď je telefón na základnej obrazovke.
Okrem toho sa dajú poprehadzovať ikony v základnom menu, no a prirodzene sa dá nastaviť pozadie, či šetrič obrazovky.
Používanie tém však nie je na úrovni niektorých konkurentov.
Používatelia, ktorí obľubujú polyfonické a najmä MP3 vyzváňanie neprídu ani pri tomto modeli skrátka.

Dáta
Razr V3x podporuje okrem prenosov cez GPRS triedy 10 aj rýchle prenosy dát cez UMTS. Na posielanie fotiek a zvonení slúži Bluetooth a na pripojenie k počítaču zase miniUSB konektor.
Chýba však EDGE a infraport.

Pamäť
Telefón má k dispozícii 62 MB vnútornej pamäte, ktorá je zdieľaná pre všetky typy údajov. Okrem nej má telefón k dispozícii aj slot pre karty typu TransFlash.

Fotoaparát
Typickou črtou 3G telefónov sú dva fotoaparáty. Jeden vonkajší na fotenie a druhý vnútorný neďaleko displeja na videohovory. Ten vonkajší má v tomto prípade 2 Mpix a ponúka aj zoom v troch úrovniach. Okrem ďalších štandardných funkcií fotoaparátu je tu aj makromód. Ten sa však na rozdiel od iných telefónov nezapína cez menu ale nastavuje sa mechanicky posuvníkom pod displejom. Zlepšenie fotiek pri vzdialenosti niekoľkých centimetrov je veľké.
Vnútorný fotoaparát má rozlíšenie 640 x 480 pixelov, čo je pri jeho primárnom určení na videohovory akurát.
Na dosvietenie tmavých scén poslúži LED dióda, ani tá však nerobí v tme zázraky.
Okrem fotenia sa dá fotoaparát použiť aj na nahrávanie videa v rozlíšení 176 x 144 pixelov.
Kvalita fotiek je priemerná, čo spôsobuje aj chýbajúce zaostrovanie.

Batéria
V telefóne je batéria typu Li-Ion s kapacitou 850 mAh. Jej výdrž udáva výrobca na 5 hodín klasického hovoru respektíve na 250 hodín pohotovosti. Pri aktívnom používaní sa však dá rátať s troma celými dňami používania. V prípade, že používateľ rád videotelefonuje, tak musí rátať s menšou výdržou.

Celkové hodnotenie
Motorola Razr V3x je 3G telefón ako má byť. Na niektoré drobnosti si však pri prechode na tento model musí používateľ zvyknúť. Ide najmä o plochú klávesnicu či nové kombinované tlačidlo „c“ a „návrat späť“.
Nedostatok, na ktorý sa nedá zvyknúť, je neprítomnosť niektorých aplikácií ako napríklad konvertor jednotiek alebo stopky. Tie sa však dajú nahrať vo forme java aplikácie.
Celkovo je však Razr V3x dobrý telefón, ktorý ponúka funkcionalitu 3G sietí v peknom balení. Prechod zo starších modelov ako Razr V3 či V3i je hladký a bezproblémový.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

KULTÚRA

Podivné príbehy a Instagram 19. storočia. Aký bol seriál 1890?

Historická detektívka sa pokúsila priniesť na obrazovky niečo iné.

Neprehliadnite tiež

Pozerať, ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Kolíska ľudstva nie je v Afrike ale na Balkáne, naznačuje starodávny zub

Ak by sa potvrdili výsledky nemeckých vedcov, znamenalo by to, že ľudia sa od opíc vývojovo oddelili v Európe.

Zástera z ľudských kostí či Everest zo vzduchu. Briti ukázali prvé zábery tibetskej kultúry

Niektoré zábery boli sto rokov ukryté pred verejnosťou. Najväčšia zbierka sa teraz dostáva na internet.

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 5. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 6. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 7. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 8. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 9. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 10. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 381
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 076
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 076
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 193
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 8 018
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 981
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 418
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 131
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 402
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 190