VEĽKÁ RECENZIA

Motorola Razr V3x: Štýlový prechod na 3G

Po tom, ako obaja mobilní operátori spustili siete tretej generácie UMTS sme mohli plne otestovať aj 3G telefón z dielne americkej Motoroly Razr V3x.

Véčko, ktoré je nástupcom obľúbeného Razra V3, je oproti svojmu predchodcovi robustnejšie. Na druhej strane však ponúka možnosti UMTS ako videohovory alebo sledovanie televízie.

Dizajn a klávesnica
Motorola sa pri tomto modeli drží základných čŕt, ktoré má napríklad Razr V3, či jeho íčková verzia. Je však hrubší – 99 x 52 x 20 mm a váži 125 gramov. Pri zatvorenom telefóne je na jeho prednej strane malý vonkajší displej. Ten chráni priehľadný plast, ktorý má väčšiu plochu ako samotný displej. Nad displejom je oko objektívu, ktoré je podobne ako displej chránené priehľadným plastovým okienkom. Medzi displejom a objektívom je ešte dosvecovacia dióda. Tá slúži ako blesk pri fotení či nakrúcaní videa.
Na zadnej strane je okrem krytu batérie aj reproduktor pre hlasný odposluch a prehrávanie hudby.
Bočné klávesy presunula Motorola z časti displeja na časť telefónu s klávesnicou. Na ľavej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti a nastaviteľné tlačidlo, ktoré môže slúžiť na rýchle spustenie videokamery. Pod ním je ešte systémový konektor typu mini USB, ktorý slúži aj ako konektor pre nabíjačku. Na opačnej strane je tlačidlo na spustenie fotoaparátu a tlačidlo na spustenie ovládania hlasom.
Po otvorení telefónu sa objaví veľká plochá klávesnica a displej, ktorý zaberá väčšinu hornej časti. Nad ním je reproduktor. Na kĺbe je umiestnená malá kamera, ktorá slúži na smínamie používateľa pri videotelefonovaní. Vedľa tohto objektívu je mechanický posuvník, ktorý mechanicky ovláda makro mód vonkajšej kamery.
Klávesnica je plochá, podobne ako v prípade posledných tenkých modelov Motoroly. Je dostatočne veľká, no používanie takejto plochej klávesnice vyžaduje zvyk. Výrobca však oddelil jednotlivé klávesy výstupkami aby sa dali ľahšie nahmatať. Klávesnica je tuhšia ako v prípade iných modelov.

Displej
Vonkajší displej ponúka len základné informácie o čase a dátume, sile signálu, stave batérie či dostupnosti siete 3G. Pri prichádzajúcom hovore sa na ňom zobrazí číslo volajúceho. Navyše sa na tomto displeji po stlačení jedného z tlačidiel na ovládanie hlasitosti zobrazí aktuálny štýl vyzváňania, ktorý sa dá nastaviteľným tlačidlom meniť. Na ploche 96 x 80 bodov zobrazuje štyritisíc farieb.
Vnútorný displej je aktívny a jeho rozlíšenie je 240 x 320 bodov. Displej zobrazí 262 tisíc farieb. Vďaka vysokému rozlíšeniu na malej ploche je jemný a jednotlivé pixely takmer nie sú viditeľné. Zaujalo nás, že displej chráni na rozdiel od iných telefónov, ktoré majú pevný plast, pružná priehľadná fólia. Keďže však ide o véčko, tak displej nepotrebuje takú silnú ochranu ako v prípade telefónov inej konštrukcie.

Ovládanie
Na ovládanie telefónu slúži štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním v strede, dvojica tlačidiel, ktorých funkcia sa mení podľa popisu na displeji, tlačidlo na rýchly prístup k web prehliadaču, tlačidlo na rýchly prístup k posledne volaným číslam a dvojica tlačidiel na prijatie a odmietnutie hovoru. Novinkou je spojené tlačidlo na mazanie a návrat späť.
Táto kombinácia však nie je najšťastnejšia, keďže nápis „C“ na tomto tlačidle zvádza k tomu, že slúži aj na mazanie objektov ako sú obrázky, či videá. Tie sa však musia vymazávať cez menu. Kritiku si zaslúži aj potvrdzovacie tlačidlo, ktoré slúži aj na vstup do menu, v strede medzi smerovými tlačidlami. Oproti ostatným klávesom je relatívne malé a práca s ním nie je tak pohodlná ako napríklad pri joysticku.

Menu a ovládací softvér
Ešte pred vstupom do menu má používateľ na základnej obrazovke k dispozícii štvoricu ikoniek, ktoré si môže ľubovoľne zvoliť. Prístup k týmto funkciám je cez smery štvorsmerného ovládacieho tlačidla.
Po vstupe do menu sa zobrazí matica dvanástich ikon: Videokamera, Nástroje, Fotoaparát, Multimédia, Prístup k webu, Hry a aplikácie, Správy, Posledné hovory, Telefónny zoznam, Nastavenie, Pripojenie a Režim v lietadle. Názov ikon sa zobrazuje vo vrchnej časti displeja. Ikony si môže, tak ako aj pri iných modeloch Motoroly, používateľ ľubovoľne rozmiestniť.
Ostatné submenu sú textové, prípadne vo forme niekoľkých ikon ako napríklad podmenu Pripojenie. Tu sa zobrazia tri ikony Bluetooth, Synchronizácia a Nastavenie USB a ich názov sa vypisuje v poli nad nimi.

UMTS/3G funkcie
Motorola V3x ponúka okrem funkcií, na ktoré sme si už zvykli v telefónoch pre GSM, aj funkcionalitu sietí tretej generácie. S telefónom sa dajú robiť videohovory. Pri videotelefonovaní sa na displeji zobrazuje veľký obraz človeka na druhej strane linky a v ľavom dolnom rohu je obraz, ktorý sníma naša kamera.
Počas videohovoru sa dá prepínať medzi vnútornou a vonkajšou kamerou, čo je užitočné, ak chce používateľ ukázať kde sa nachádza. Pri videotelefonovaní je automaticky aktívny hlasitý odposluch, ktorému sa dá vyhnúť použitím handsfree. Počas testovania videohovorov sa neobjavili vážnejšie nedostatky, ktoré by boli spôsobené telefónom.
Ďalším prínosom 3G je vyššia kvalita pri sledovaní televízie. Tú môže používateľ sledovať aj na celej obrazovke, vtedy sa však obraz otočí o 90 stupňov. Kvalita prenosu závisí od siete mobilného operátora, no počas nášho testovania neprejavil telefón pri streamovaní televízie nejaké ťažkosti.
Okrem týchto nových vymožeností sa vďaka 3G zrýchlilo prezeranie WAPu a odosielanie a prijímanie MMS správ.

Funkcie
Výbava Razru V3x patrí k dnešnému štandardu vyššej triedy telefónov.

Kontakty
V adresári sa zobrazuje zoznam kontaktov, kde je pri každom mene aj telefónne číslo. To ale nie je zobrazené celé, ale len prvých 7 cifier. Napríklad +421903... alebo 0905123... Číslo ani neroluje, takže by bolo efektívnejšie, aby sa zobrazoval len zoznam mien, ktorých by sa potom vošlo šesť namiesto troch.
V zozname sa zobrazujú čísla na SIM karte spolu s kontaktmi v telefóne. V nastaveniach však je aj možnosť zobrazovať len tie na SIM karte alebo len tie v telefóne. Ku každému kontaktu je možné uložiť krstné meno, priezvisko, prezývka, číslo a jeho typ, číslo pre videohovor, e-mail, adresa web stránky, poštová adresa, kategória, zvonenie, obrázok, narodeniny a poznámka.
Kontakty možno zoraďovať podľa krstného mena alebo priezviska.
Telefón podporuje aj rýchlu voľbu.

Správy
Motorola V3x podporuje posielanie SMS, MMS správ a e-mailov, no výrobca zabudol na vylepšené EMS. Editor správ je spoločný pre SMS aj MMS, pričom keď používateľ do správy vloží nejaký objekt, tak sa správa automaticky zmení na MMS.
Pri písaní správ je k dispozícii slovník iTAP, ktorý ale mierne zaostáva za T9.
E-mailový klient ponúka okrem bežných funkcií napríklad aj automatickú kontrolu schránky každých niekoľko minút. Pri sťahovaní správ sa dá určiť, či sa majú sťahovať všetky prílohy alebo len obrázky či hudobné súbory. K dispozícii je aj automatické mazanie správ.

Manažérske funkcie
Kalendár ponúka mesačný, týždenný a denný prehľad udalostí. Telefón ponúka aj možnosť tiieto prehľady vytlačiť na tlačiarni s podporou Bluetooth. K možnostiam kalendára patrí aj cyklické vymazávanie udalostí alebo úloh po tyždni, dvoch, štyroch, ôsmich týždňoch alebo nikdy.
Okrem kalendára je k dispozícii kalkulačka a budík. Používateľ si môže nastaviť niekoľko budíkov, čo je výhodou oproti niektorým výrobcom, ktorých telefóny ponúkajú len jeden alebo dva budíky.
Ďalšie aplikácie si musí užívateľ nainštalovať sám vo forme Java aplikácií.

Súborový manažér
Motorola V3x nemá klasický súborový manažér, kde sa zobrazujú jednotlivé adresáre, ale súbory sú rozdelené podľa typu – obrázky, motívy, zvuky alebo videá a prístup k nim je cez menu Multimédia.
Obrázky sa zobrazujú v zozname, kde je náhľad, názov a čas a dátum vytvorenia. Pri ostatných typoch je len ikonka, ale nie náhľad. Jednotlivé súbory sa dajú v rámci typu ešte triediť do kategórií. Takto sa dajú oddeliť napríklad fotky z dovolenky od fotiek ľudí, ktoré má používateľ ku kontaktom.

Java
V telefóne sú predinštalované len dve hry – Crazy a Escape. Hra Crazy je analógiou známych Worms a Escape je akási 3D hra ako Doom. Cieľom ale nie je zabíjať, ale utiecť z kancelárie. Aby to nebolo také jednoduché, tak hráč musí najprv stlačiť niekoľko vypínačov a až potom môže vojsť do výťahu.
Jedinou Java aplikáciou v telefóne je Audio player. Ponúka dnes už bežné funkcie prehrávačov v mobiloch – triedenie skladieb podľa autora, albumu či žánru a taktiež vytváranie playlistov. Náhodné prehrávanie a opakovanie skladieb je samozrejmosťou. Chýba však ekvalizér. Zavretie telefónu prehrávanie skladby nezastaví.
Hry a aplikácie nie sú v telefóne oddelené a sú v jednej zložke.

Personalizácia
Osobné nastavenia pri Motorole V3x nekončia pri témach, ako je to u iných telefónov. Okrem nastavenia témy si môže používateľ nastaviť funkcie na štvorsmerné tlačidlo, ktoré sa vykonajú keď je telefón na základnej obrazovke.
Okrem toho sa dajú poprehadzovať ikony v základnom menu, no a prirodzene sa dá nastaviť pozadie, či šetrič obrazovky.
Používanie tém však nie je na úrovni niektorých konkurentov.
Používatelia, ktorí obľubujú polyfonické a najmä MP3 vyzváňanie neprídu ani pri tomto modeli skrátka.

Dáta
Razr V3x podporuje okrem prenosov cez GPRS triedy 10 aj rýchle prenosy dát cez UMTS. Na posielanie fotiek a zvonení slúži Bluetooth a na pripojenie k počítaču zase miniUSB konektor.
Chýba však EDGE a infraport.

Pamäť
Telefón má k dispozícii 62 MB vnútornej pamäte, ktorá je zdieľaná pre všetky typy údajov. Okrem nej má telefón k dispozícii aj slot pre karty typu TransFlash.

Fotoaparát
Typickou črtou 3G telefónov sú dva fotoaparáty. Jeden vonkajší na fotenie a druhý vnútorný neďaleko displeja na videohovory. Ten vonkajší má v tomto prípade 2 Mpix a ponúka aj zoom v troch úrovniach. Okrem ďalších štandardných funkcií fotoaparátu je tu aj makromód. Ten sa však na rozdiel od iných telefónov nezapína cez menu ale nastavuje sa mechanicky posuvníkom pod displejom. Zlepšenie fotiek pri vzdialenosti niekoľkých centimetrov je veľké.
Vnútorný fotoaparát má rozlíšenie 640 x 480 pixelov, čo je pri jeho primárnom určení na videohovory akurát.
Na dosvietenie tmavých scén poslúži LED dióda, ani tá však nerobí v tme zázraky.
Okrem fotenia sa dá fotoaparát použiť aj na nahrávanie videa v rozlíšení 176 x 144 pixelov.
Kvalita fotiek je priemerná, čo spôsobuje aj chýbajúce zaostrovanie.

Batéria
V telefóne je batéria typu Li-Ion s kapacitou 850 mAh. Jej výdrž udáva výrobca na 5 hodín klasického hovoru respektíve na 250 hodín pohotovosti. Pri aktívnom používaní sa však dá rátať s troma celými dňami používania. V prípade, že používateľ rád videotelefonuje, tak musí rátať s menšou výdržou.

Celkové hodnotenie
Motorola Razr V3x je 3G telefón ako má byť. Na niektoré drobnosti si však pri prechode na tento model musí používateľ zvyknúť. Ide najmä o plochú klávesnicu či nové kombinované tlačidlo „c“ a „návrat späť“.
Nedostatok, na ktorý sa nedá zvyknúť, je neprítomnosť niektorých aplikácií ako napríklad konvertor jednotiek alebo stopky. Tie sa však dajú nahrať vo forme java aplikácie.
Celkovo je však Razr V3x dobrý telefón, ktorý ponúka funkcionalitu 3G sietí v peknom balení. Prechod zo starších modelov ako Razr V3 či V3i je hladký a bezproblémový.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.

Neprehliadnite tiež

Nahneval vás mobil alebo počítač? Na vine môžu byť energetické častice z vesmíru

Kozmické častice zasahujú do behu technológií viac, ako sme ochotní pripustiť.

NASA má v stredu ohlásiť dôležitý objav, detaily zatiaľ tají

Americká vesmírna agentúra podrobnosti nových poznatkoch o exoplanétach zatiaľ tají.

Skutočný Happy Feet: Ako dokáže tučniak vydržať mrazy a víchrice

Tučniak cisársky hniezdi v oblastiach s najkrutejšími klimatickými pomermi na Zemi.

Palubné počítače áut môžu ovládať aj ich starí majitelia

Múdre autá nedokážu vymazať párovacie kľúče, ktoré im v minulosti boli pridelené.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 2. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 3. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 4. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 657
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 246
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 449
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 185
 5. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 048
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 816
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 070
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 714
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 521
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 923

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop