UMAX ZEN MCE - multimediálna revolúcia v domácnosti

Rozmýšľate o prechode na notebook iba preto, že je váš stolový počítač hlučný, jeho spotreba je vysoká a spleť káblov je nezvládnuteľná? Potom by ste mali vedieť, že existuje LCD monitor, v ktorom je zabudovaný výkonný počítač, DVD prehrávač a TV tuner -

všetky tri nezávislé na sebe a predsa spolupracujú.


FOTO - MILAN GIGEL

UMAX ZEN MCE je inovatívnym počítačovým systémom, ktorý je určený pre používateľov, ktorí očakávajú od jediného zariadenia všetky multimediálne funkcie pre domácnosť. Ak chcete pracovať na PC, jednoducho si ho nabootujete. Ak však chcete sledovať televíziu, bolo by zbytočné štartovať kvôli tomu operačný systém. Stačí aktivovať televízny modul s teletextom a s diaľkovým ovládačom v ruke môžete systém používať ako obyčajný televízor. To isté platí i pre sledovanie DVD titulov, prehrávanie hudobných nosičov či posluch MP3 skladieb. Trojica ovládacích tlačidiel na konzole systému otvára prístup k trojici samostatných elektronických modulov. Je iba na vás či si spustíte iba jediný z nich, alebo naopak spustíte dva či tri súčasne. Kým počítač bežiaci na pozadí spracováva rozsiahlu úlohu či defragmentuje pevný disk, vy môžete sledovať svoj obľúbený seriál. Koncept tohto zariadenia je zrejmý - všestrannosť, energetická úspora a eliminácia všetkých káblov. Je iba na vás, kde zariadenie umiestnite. Keďže ho k stolu púta iba napájací kábel, môžete ho voľne prenášať po byte - podobne ako notebook, či domáce kino EPSON EMP-TWD1.


FOTO - MILAN GIGEL

Dominantou čelnej strany je širokouhlý LCD displej s uhlopriečkou 17", ktorého rozlíšenie dosahuje štandard WXGA 1440x900 bodov. Pred čelným filmom panelu sa nachádza lesklý plastový filter, ktorého úlohou je zamedziť vnikaniu okolitého osvetlenia na povrch polarizačného filmu displeja. To je zárukou skvelého farebného podania a vysokého kontrastu i pri dennom svetle. Výrobca počíta s tým, že zariadenie bude slúžiť i ako televízny prijímač, kde sú tieto parametre pri pozeraní z diaľky dôležité. Používateľ si však pri umiestňovaní musí dať pozor na to, aby lesklé čelo neodrážalo svetlo z okien a podobne. Displej je rámovaný stereofónnou reproduktorovou súpravou s výkonom 2x2 watty, ktorá podáva základné ozvučenie zodpovedajúce vizuálnym kvalitám displeja. Nechýbajú ani ďalšie dva doplnkové kanály a zabudovaný subwoofer. Ak sú vaše nároky vyššie, môžete káblami k zariadeniu "uviazať" kvalitenjšiu reprosústavu.


FOTO - MILAN GIGEL

V strede vrchného rámu je predpríprava pre montáž webovej kamery. Podobne ako pri notebookoch i v tomto prípade je jej dostupnosť otázkou výbavy. Zabudovanie na tomto mieste umožňuje optimálne snímanie pri videokonferenčných hovoroch, pre natáčanie však musíte točiť celým rámom počítača. Pripojenie k systému zaisťuje USB rozhranie.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby bolo možné komunikovať cez internet hlasovo i bez ďalšieho príslušenstva, v ľavej spodnej časti rámu nechýba zabudovaný mikrofón. Ten má pomerne všesmerovú charakteristiku a je osadený v oddelenej akustickej komore, aby bol minimalizovaný ruch pochádzajúci z vnútornej konštrukcie systému. Citlivosť mikrofónu je nastaviteľná a vyhovuje pre telefonovanie cez internet. Kto však túži po súkromí, neodolá pripojiť do dostupných USB portov telefónny prístroj s klávesnicou a displejom.


FOTO - MILAN GIGEL

V pravej spodnej časti rámu sa nachádzajú LED indikátory, podobne ako je tomu na notebookoch. Aby nepôsobili rušivo, aktivované sú iba v režime PC, takže pri sledovaní DVD titulu či TV vysielania nepútajú vašu pozornosť ani v prípade, ak PC na pozadí beží. Okrem stavu preraďovačov a aktivite pevného disku vám poskytnú informácie i o bezdrôtovej komunikácii. O tom že koncept základnej dosky vychádza práve z notebookov niet pochýb.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri manipulácii so zariadením vám pomôže výklopná rukoväť. O tom, že je praktická sa presvedčíte ihneď pri vybaľovaní z kartónovej krabice. Zaobídete sa i bez pomoci. Oceníte ju i v prípade, ak sa pri práci budete chcieť utiahnuť do tichého kúta domácnosti, alebo pri domácej párty budete chcieť umiestniť DVD prehrávač či televízor na úplne iné miesto. Na zadnom paneli sa nachádza niekoľko prieduchov aktívneho ventilačného systému a v spodnej časti by ste nemali prehliadnuť množstvo konektorov pre pripojenie príslušenstva.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípade že chcete bezdrôtové technológie nahradiť káblovými, k dispozícii máte 4 USB rozhrania verzie 2.0 a konektory RJ-11 a RJ-45, ktoré patria k zabudovanému modemu a sieťovému rozhraniu. Ak sa chystáte autom na chatu, môžete systém zobrať so sebou a poštu si skontrolujete prostredníctvom vytáčaného pripojenia. Vašej pozornosti by nemalo ujsť ani množstvo vstupov pre zabudovaný TV tuner. Okrem anténneho konektora je dostupný jednozložkový kompozitný vstup, dvojzložkový S-Video konektor či trojzložkový komponentný systém - vo všetkých prípadoch so stereofónnym akustickým vstupom. Podpora štandardu RGB vo variante DVI-I s možnosťou redukcie na DSUB-15 je samozrejmosťou. Zariadenie je tak možné jednoducho integrovať do domácej aparatúry.


FOTO - MILAN GIGEL

Nebezpečne ľahké PC je možné pre zaistenie bezpečnosti pevne ukotviť k pracovnému stolu alebo k oku pevne ukotvenému k stene. Na podstavci sa nachádza v spevnenom ráme otvor pre uzamykacie systémy Kensington, ktoré ponúkajú množstvo variantov zabezpečenia - od akustického alarmu cez zámky až po kódové uzamykacie riešenia.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej bočnici nájdete niekoľko dôležitých prvkov. Okrem regulátora jasu displeja a príručného USB konektora poskytla bočnica útočisko i pre kombinovanú čítačku pamäťových kariet, 6 kanálové audiorozrhranie či FireWire konektor. Samozrejmosťou je osadenie dvojvrstvovou DVD napaľovačkou v notebookovom SLIM formáte, ktorú môžete vymeniť za ľubovoľný novší model prostredníctvom jedinej skrutky. Jednotlivé prvky sú v optimálnom dosahu bez obmedzenia použiteľnosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájanie zabezpečuje externý pulzný zdroj, takže s hlučnosťou zariadenia nie je žiadny problém. Systém je postavený na 20V platforme, pričom adaptér je pripravený až na 7,5A zaťažiteľnosť. V prípade jeho poškodenia nie je problém siahnuť po ľubovoľnej náhrade, obmedzením je iba neštandardná koncovka. Zdroj dokáže pracovať pri sieťovom napätí od 100V, takže prenositeľnosť do iných krajín je bezproblémová. Vystačíte s alternatívnym napájacím káblom.


FOTO - MILAN GIGEL

Dodávaná optická myš je bezdrôtová a napája ju dvojica NiMH akumulátorov alebo alkalické monočkánky. Ak by nastala nemilá situácia že sa baterky vybijú a vy nemáte pripravenú náhradu, na čelnej strane sa nachádza konektor a v balení nájete redukčný USB káblik, ktorým zaistíte napájanie - praktické a ničím neobmedzujúce.


FOTO - MILAN GIGEL

V dodávke je aj bezdrôtová multimediálna klávesnica, ktorá je vybavená sklopnými nožičkami. Klávesnica je navrhnutá tak, aby vám poskytla oporu nielen na pracovnom stole, ale i na kolenách. Množstvo doplnkových gombíkov a rotačný ovládač hlasitosti si rýchlo obľúbite. Bohužiaľ, ak batérie zlyhajú, nemáte možnosť alternatívneho napájania ako pri myši. Prenos dát je digitálny s možnosťou zmeny identifikátora tlačidlom párovnia, takže nedochádza ku kolíziam ani v prípade, ak umiestnite vedľa seba dva rovnaké systémy.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudnúť však nesmieme ani na infračervený diaľkový ovládač pre zabudované DVD a TV tuner. Umožňuje pohodlný prístup ku všetkým funkciám, otvára cestu k prepínaniu pracovných režimov. Bohužiaľ, v dodávke nie je žiadny softvér, ktorý by umožňoval i jeho používanie v aplikáciách operačného systému.


FOTO - MILAN GIGEL

Celková koncepcia systému prekvapí i po konštrukčnej stránke. V podstavci je umiestnený 3,5" pevný disk s rozhraním ATA133, ktorý môže používateľ meniť podľa ľubovôle. I keď je jediná disková pozícia limitujúcim faktorom, iba zriedkakedy poskytujú integrované riešenia viac možností. V prípade že sú vaše požiadavky vyššie, môžete použiť externý FireWire alebo USB 2.0 box.


FOTO - MILAN GIGEL

Zvyšok elektroniky je umiestnený na viacerých doskách plošných spojov, ktoré sa nachádzajú za rámom LCD panelu. Rýchly pohľad do útrob napovedá že systém sa skladá zo samých neštandardizovaných dielcov, takže v prípade zlyhania ľubovoľnej z dosiek môžete počítať iba s autorizovaným servisom, ktorý má prístup k potrebným dielcom.


FOTO - MILAN GIGEL

Doska televízneho modulu je vybavená tunerom z dielní Philipsu a tá je priamo prepojená s riadiacou elektronikou LCD panelu. Ide o riešenie veľmi podobné tradičným LCD monitorom s integrovanou elektronikou pre príjem TV vysielania. Modulu postačí napájanie a je nezávislý od zvyšku systému.


FOTO - MILAN GIGEL

Rovnakým riešením je vo forme dcérskej dosky realizovaný i integrovaný DVD prehrávač. Jeho hnacou silou je čip ESS Vibratto S ES6128F známy zo stolových prehrávačov strednej triedy podporujúcich formát MPEG4.


FOTO - MILAN GIGEL

Hlavným jadrom systému je však základná doska s čipovou sadou VIA K8M400, ktorá integruje grafický čip VIA/S3G UniChrome Pro IGP (64 MB). Používateľ má k dispozícii dva SO-DIMM sloty pre pamäťové moduly a slot v ktorom je osadený procesor AMD Turion 64 s vysokým výkonom a nízkymi energetickými nárokmi.


FOTO - MILAN GIGEL

Chladenie zaisťuje jediný aktívny ventilačný blok typu blower s guľôčkovým obložením, ktorý prostredníctvom 6 aktívnych prvkov heatpipe odvádza teplo z procesora. Ostatné komponenty sú chladené pasívnym prúdením vzduchu. V závislosti na modeli je integrované i WiFi a BlueTooth rozhranie vo forme rozširujúcich kariet.


FOTO - MILAN GIGEL

TV tuner je vybavený štandardnými funkciami, akou je automatické vyhľadávanie kanálov, teletext či korekcia farebnosti, zrnistosti, kontrastu, či ostrosti zobrazenia. Prehľadné OSD menu bez lokalizácie vás naviguje všetkými možnosťami.


FOTO - MILAN GIGEL

Prekvapí i široká škála dostupných vstupov. Pripojiť môžete prakticky čokoľvek, hoci i notebook ku ktorému tak získate doplnkovú obrazovku.


FOTO - MILAN GIGEL

Integrovaný DVD prehrávač ponúka všetky funkcie dostupné v strednej triede systémov a tak nepotrebujete žiadnu doplnkovú výbavu. Poradí si i s formátom MPEG3, spracuje MP3 skladby či prehrá hudobné nosiče.


FOTO - MILAN GIGEL

Z pohľadu výkonu ide o systém, ktorý je vhodný na domáce i kancelárske nasadenie so zameraním na administratívu, prácu s internetom a prevádzkovanie základných multimediálnych aplikácií. Možné je zahrať si i menej náročné herné tituly. Z hľadiska pevne danej konfigurácie rozšíriteľnej výhradne doplnením RAMky, výmenou procesora za iný s vyšším taktom a výmenu pevného disku za iný vyššej kapacity nepočítajte s podstatným zvyšovaním výkonu do budúcnosti. Výhodou je všestrannosť, energetická efektívnosť a pracovisko, ktoré je takmer úplne zbavené kabeláže.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.umax.cz/index.php?modul=produkty&strana=kategorie&skupina_zbozi=DH&kategorie=DH
Orientačná cena: 53538 Kč s DPH v konfigurácii s 1GB RAM a AMD Turion ML30

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Kedy spoznáme víťaza francúzskych prezidentských volieb?

Návod k sledovaniu francúzskych volieb.

KOMENTÁRE

Francúzi vo voľbách nerozhodujú len o sebe

Tí, ktorí si už Európu vybrali, si teraz hryzú nechty.

Neprehliadnite tiež

Test: Huawei P10 je skvelý fotomobil, ktorému chýbajú inovácie

Čínsky výrobca ponúka ďalší vynikajúci smartfón, no za cenu, ktorú si nezaslúži.

Čínska vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe

Peking má ambíciu vyslať podobné výskumné vozidlo aj na Mars.

DETSKÁ RUBRIKA

Somáre sú na ťažkú prácu ako stvorené, našu ľútosť nepotrebujú

Osly si obľúbila aj egyptská vládkyňa Kleopatra, ktorá sa údajne kúpala v ich mlieku.

Hubblov ďalekohľad oslávi 27. narodeniny. Pozrite si najkrajšie zábery

Milióny vesmírych snímok inšpirovali tisícky vedeckých prác.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 6. Inteligencia vo všetkom
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 8. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 9. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie
 1. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 3. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 4. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 7. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 21 655
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 12 437
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 836
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 6 031
 5. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 4 117
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 558
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 900
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 790
 9. Budú Slováci čoskoro ovládať svoje domácnosti cez smartfón? 1 724
 10. Inteligencia vo všetkom 1 636

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop