SME

Najsilnejšie lepidlo v prírode

Americkí vedci zistili, že istá vodná baktéria lipne k prírodným i umelým povrchom silou, ktorá prekonáva všetky známe priemyselné lepidlá. V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA to oznámil Yves Brun z Indianskej univerzity v ...

Dve bunky C. caulobacter, lipnúce stonkami k povrchu, ktoré zo seba práve de facto vyklonovali mobilné dcérske bunky (hore). FOTO - YVES BRUN

Americkí vedci zistili, že istá vodná baktéria lipne k prírodným i umelým povrchom silou, ktorá prekonáva všetky známe priemyselné lepidlá. V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA to oznámil Yves Brun z Indianskej univerzity v Bloomingtone s kolegami.

Baktéria Caulobacter crescentus obýva rieky, potoky a ľudské vodovody a kanalizačné systémy. Špecializovala sa na prostredie s mimoriadne nízkym obsahom živín. Nebýva jej na jednom mieste veľa a neprodukuje toxíny škodlivé pre človeka, preto ju hygienici ani vo vodovodoch nepovažujú za zvláštne zdravotné riziko. V silnom vodnom prúde sa udržiava na mieste dlhou štíhlou stonkou (pri baktériách zvyčajnejší výraz bičík v tomto prípade nie je výstižný). Lipne ňou ku kameňom, betónu alebo vnútorným stenám potrubia. Stonka má na konci opornú plochu. Pokrývajú ju ostrovčeky reťazcov molekúl polysacharidov (cukrov), všeobecne lepkavých látok, ktoré sú zrejme navyše spojené so špecifickými záchytnými bielkovinami.

Keď vedci chceli mikromanipulátorom odtrhnúť bunku C. crescentus od steny sklenenej pipety, zistili, že na to treba vyvinúť ťažnú silu v typickom prípade zhruba jedného mikronewtona. To zodpovedá namáhaniu 70 newtonov na milimeter štvorcový. (Po prerátaní účinku troch-štyroch automobilov, s hmotnosťou asi piatich ton, balansujúcich na desaťkorunáčke.) Komerčné "super" lepidlá zlyhávajú, ak sa na prilepenú plochu pôsobí krútivou silou 18 až 28 newtonov na štvorcový milimeter.

Brun a jeho kolegovia udávajú, že si možno predstaviť masovú výrobu lepidla C. caulobacter. Slúžilo by na bezpečnú fixáciu zvlášť dôležitých prvkov v medicíne a strojárstve. Napadá ich napríklad využitie v podobe biodegradovateľnej chirurgickej pomôcky. Osobitne užitočné je, že lepidlo C. caulobacter dokonale funguje vo vlhkom prostredí. Zatiaľ prekonávajú praktické problémy - ako lepidlo izolované zo špeciálnych bakteriálnych mutantov pohodlne odstrániť z povrchu pokusných nádob. (urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu