k k vypúšťaniu oxidu uhličitého je gigantický a počas budúcich dvadsiatich rokov sa má zdvojnásobiť. Podľa klimatických modelov to podľa všetkého prinesie zosilnenie letného a oslabenie zimného monzúnu, teda viac povodní v lete a viac sucha v zime.
V niekoľkých uplynulých desaťročiach pozorujeme otepľovanie severnej Číny, ktoré umožňuje rozširovať pestovanie ryže. Oproti tomu juhozápadná Čína sa ochladzuje, čo majú zrejme na svedomí najmä priemyselné aerosoly. Na severe a severozápade Číny sa klíma celkovo zvlhčuje, zrážky sú však také rozkolísané, že ich nedostatok už spôsobil niekoľko suchých období.
Cílek upozorňuje, že v Číne rastie počet klimatických extrémov, najmä povodní v nížine rieky Jang-c-tiang. Čínske rieky, najmä tie, ktoré pramenia v Himálajach, majú zvýšené prietoky, čo súvisí s topením ľadovcov. O desať-dvadsať rokov, keď bude v tamojších riekach oveľa menej vody, to môže značne poškodiť poľnohospodárstvo.
Túto problematiku sleduje 9300 čínskych klimatológov, vybavených satelitmi, počítačovými databázami a výskumnými ročnými rozpočtami vo výške desiatok miliónov dolárov. Pokiaľ ide o zmenu klímy, sú v podstate bezmocní, ale aj tak sa od nich "už čoskoro budeme učiť", podotýka český vedec.
Najhoršia situácia je v oceáne. Teplota povrchových tropických a subtropických vôd Tichého oceánu sa pohybuje 0,7 až 1,8 stupňa Celzia nad dlhodobým normálom. Je to dokonca viac než v karibskej oblasti, ktorá je hniezdom hurikánov podobných vlaňajšej ničivej Katrine. Americké hurikány zasahujú častejšie moria ako pevninu, čínske tajfúny však mieria takmer vždy do vnútrozemia. Ak v budúcom roku dôjde k nejakej skutočne veľkej tropickej búrke, zasiahne skôr Čínu ako USA, predpovedá Václav Cílek. (ač)