The Sims 2: Open for Business - naučte sa obchodovať

Datadisky sú vecou značne záhadnou, pri ktorej niekomu navrie žila na čele pri ošklbávaní hráčov. Lenže jedna hra sa s ďalším a ďalším datadiskom neustále rozvíja a bez prídavkov by bola len polovičným titulom. Reč je samozrejme o The Sims.

Napísať recenziu na The Sims 2 nie je vôbec náročná práca. Napísať recenziu na prvý datadisk k tomuto fenomenálnemu domčeku bábik taktiež nie je náročná činnosť. Ale napísať niekoľko slov na „už-si-ani-nepamätám-koľký“ datadisk je pre mňa nočnou morou. Nie, že by bol nejaký problém obkecať základnú myšlienku, trochu popustiť uzdu fantázie a rozprávať o hocičom, veď aj tak to čitateľa nezaujíma. Obsah prídavku Open for Business sa dá zhrnúť do pár viet a potom by som si teoreticky mohol ísť pískať – veď posúďte sami. Istotne už viete, že tentoraz sa Maxis rozhodol umožniť virtuálnym postavičkám vytvorenie si vlastného obchodu, získať vlastný zdroj príjmov. Myšlienka rozhodne zaujímavá a vcelku komplexná. Po nainštalovaní tretej epizódy si môžete vytvoriť novú parcelu, kde nájdete raj podnikania, ale nič vám nebráni vo vytvorení si vlastného domáckeho obchodíku, kde začnete predávať povedzme hračky. Je len na vás či sa o všetko postaráte sami alebo zamestnáte pomocný personál. Dokonca je možné nahnať rodinných príslušníkov do práce a aspoň nemusíte vyplácať mzdu. Je teda len na vás ako sa rozhodnete podnikať – parcely v novej štvrti alebo sa vrhnete najprv na finančne menej náročnejší (ale aj menej výnosnejší) rodinný podnik a budete si vyrábať veci doma na kolene.

         

Základná myšlienka hry je vypálená vo vašich mysliach, no otvorenie obrovského množstva nových možností sa nedá odhaliť po pár hodinách hrania. Ani po pár + niekoľko navyše hodinách hrania. U mňa to platí dvojnásobne, pretože svojim štýlom hrania sa nikam neponáhľam a všetko rozvíjam v pokojnej atmosfére. Budovanie vlastného impéria ma samozrejme nadchlo. Je úplne jedno či sa vrhnem do elektroniky, postavím reštauráciu alebo bar či sa budem venovať plyšáčikom. Základný princíp spraviť zo simsíkov boháčov, ovládajúcich rodinný podnik je ohromný nápad. Jedinou jeho chybou je, že nie je určený pre mňa, respektíve ja v ňom postupujem slimačím tempom. Nie, že by som nevedel klikať myšou alebo spracúvať viac ako dve informácie naraz (a to nie som žena!), no nikdy som sa nevyžíval v orgiách, pri ktorých si ľavé tlačidlo myšky neoddýchne. Ešte dnes sa pamätám ako som jednej kamarátke ukazoval... chvíľa trápneho ticha... plesk od priateľky... The Sims, prvý diel bez akýchkoľvek datadiskov a sledoval ako sa pomaly učí zákonitosti hry. Po týždni mi s úsmevom na tvári predviedla založenie rodiny, adoptovanie dieťaťa a zarobenie ohromného množstva prachov za 45 minút. To som len pozeral - a čudoval sa ako sa dá toto VŠETKO uklikať. Pomaly som ani kurzor nevidel, ale to nežné stvorenie to všetko stíhalo a dokonca sa pri tom aj bavilo. A pri hraní Open for Business som si spomenul práve na rýchly štýl hrania, bez ktorého nemáte zo začiatku takmer žiadnu šancu. Malé množstvo peňazí na svojom konte, nemožnosť sa rozširovať a slabé portfólio produktov vyústia k jedinému – musíte všetko zvládať sami, maximálne s jedným párom pomocných rúk. The Sims 2 sa tak zmenili na zbesilú akciu, pri ktorej sa vám v pohode zavarí myš a obchodovanie zvládnu len skúsenejší. Nie, to rozhodne nie je žiadna zásadná chyba, len je nutné pripomenúť všetkým, že pokľudné hranie sa odobralo na večný spánok.

Takže povedzme, že sa rozhodnete založiť si vlastný rodinný

obchod a aby Kordoš nefrflal, zaplatíte si niekoho z ulice, aby vám vypomáhal. Áno, možno je to flákač, ale poteší možnosť navliecť ho do pracovného úboru podľa vášho vkusu – áno, moje čašníčky behali zásadne v bikinách. Potom je nutné zadať náplň práce pomocníkovi, určiť mu čo má robiť a sami sa vrhnete do práce. Aby ste zarobili, kúpite si ešte pokladňu a už prichádzajú prví návštevníci a pri podmienke, že im máte čo ponúknuť, sa pristavia pri vašom tovare a teraz prichádza ta správna chvíľa na presviedčanie (alebo ak chcete oblbovanie) zákazníka. Ten je najprv zaujatý vami zvolenou cenou a podľa toho máte vyššie šance na úspech. Neoplatí sa zbytočne výrobok predražiť. Jednak takmer nič nepredáte a reputácia podniku pôjde smerom nadol. Prihováranie sa zákazníkovi musí byť opatrné, je nutné sa trafiť do jeho vkusu a preto ak vás sim nie je spoločenský typ, veľký úspech s konverzáciou mať nebudete. Ale stačí sa postaviť za kasu alebo sa môžete sami starať o zásobovanie tovaru či jeho výrobu. Začiatky sú ťažké, o tom niet žiadnych pochýb, no postupne sa vytratí všetko to čaro maličkého podniku, ale aspoň sa vám začne tučnieť konto.

Práca so zamestnancami si žiada veľkú dávku trpezlivosti, pretože ak neobiehate vašich zákazníkov, potenciálnych kupcov, sami a neponúkate im tovar, nemusia si nič kúpiť. A to nepoteší žiadneho obchodníka. Pri slabých schopnostiach zamestnanca tak môžete pokojne prísť o more zákazníkov, váš podnik sa stane neobľúbeným a tok financií sa začne záhadne strácať. Bez simoleonov začnete strácať pôdu pod nohami a skončíte ako mnohí slovenskí podnikatelia... vlastne úplne opačne ako mnohí slovenskí skrachovaní podnikatelia. Treba preto vziať do úvahy plusy a mínusy ľudí, ktorí sa vám ponúkajú do práce, nie je žiadnym problémom s priemerným personálom vyžiť a postupne sa zlepšujúci zamestnanci si síce budú pýtať viac (určujete im výšku mzdy a teda aj ich spokojnosť s prácou), ale pri dobre rozbehnutom biznise to nie je žiadny problém. Manipulácia s podriadenými je nádherná, nič vám nebráni vo vytvorení si priateľského puta so zamestnancami, prípadne aj niečo viac. Dôležitým faktorom v úspešnosti predaja je však aj nálada alebo ak chcete psychické rozpoloženie personálu.

         

Menšou novinkou je prítomnosť odznakov talentov – tie môžete udeľovať v určitých profesiách za danú oblasť. Po rozbehnutí podniku sa vám podarí získať si aj niektorých zákazníkov, kvalita začne stúpať, čo ocenia aj samotní kupujúci a váš podnik sa tak dostane na vyšší level. Odmenou je investícia do oblasti obchodu, ktorý zvýši vaše schopnosti či už ide o samotný predaj alebo motiváciu podriadených. Mohol by som ešte dlho hovoriť o nových predmetoch, rozšírenom inventári alebo možnosti nakupovania z veľkoskladov za nízke ceny a následnom predávaní koncovému užívateľovi, ale nechcem plniť úlohu manuálu. Po celý čas sa snažím naznačiť, že svet obchodu je skutočne prepracovaný.

Musím sa priznať, že svojim štýlom hrania som to ďaleko nedotiahol, ale výška zárobku sa pri správnej kombinácii začne štverať k zeleným číslam a postupne sa vám začne plniť i garáž autami. Je to však náročný postup – tým pádom sa z Open For Business stáva zrejme z najnáročnejších datadiskov k The Sims. Už sa nejedná len o zopár nových predmetov, ale pridanie komplexného celku získava hra nový rozmer.

Technické spracovanie sa vôbec nezmenilo. Nič sa nezmenilo ani na engine, ktorý je riadne nenažraný a giga RAMky by som považoval za minimum. Po vypnutí všakovakých efektov si budete užívať, ale do susedstiev budete stále jazdiť taxíkom, hoci je hneď vedľa vás a vy ho vidíte, no oddeľuje ho neviditeľná stena. Pri dlhých nahrávaniach pozemkov preto nepochopím, prečo sa niekto nemôže konečne pohrať s programovým jadrom, plynulosť pri najvyšších detailoch totiž nie je synonymum pre The Sims ako celok. Je síce pekné, že sa objavila správa o Depešákoch a ich songu Suffer Well nahranému simsovskou rečou, ale praktickosť tejto vymoženosti konverguje k nule. 

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Baviť sa rozhodne budete, všetky ďalšie slová sú úplne zbytočné. Ťažko sa mi však popisuje samotný princíp hrania, hlavne ak nechcem, aby text vyznieval ako návod. Hrateľná zložka sa dočkala mnohých zmien, ktoré zrýchľujú celé hranie a je nutné sa počas obchodovania riadne oháňať. Navyše nič nedostanete okamžite, všetko je vecou času a pri vytvorení novej rodiny sa k biznisu dostanete po pár hodinách. University nás naučilo americkému spôsobu vzdelávania, Night Life  nás zobral do centra zábavy a Open for Business nám zas ponúka možnosť okúsiť dospelejší život, v ktorom je prioritou získavanie peňazí. Práve týmto argumentom by sa mohol tretí datadisk hlásiť o priazeň, veď pôvodný zmysel hrania sa s virtuálnymi bábikami sa stráca kdesi v pozadí a na scénu nastupuje tvrdá práca. Skutočne echt tvrdá, klikania je neúrekom, zo začiatku budú stíhať len skutoční drsňáci. Ale je to fajn zábava, ktorá posúva celú ságu The Sims niekam úplne inam – viac smerom k simuláciu sociálneho života, pretože okrem rodiny, priateľov, vzdelania, úspechov v osobnom živote je možné (a nie nutné) postarať sa o plnú peňaženku. A to nesmierne motivujúcim spôsobom – vytvoriť fungujúci podnik je náročné a práve preto by to mala byť pre každého výzva. Maxis tentoraz priniesol jeden z najlepších datadiskov. Bravó.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

ŠPORT

Sagan ukázal cit pre taktiku a ešte lepšiu formu ako pred rokom

V sobotu bol druhý, v nedeľu už vyhral.

Neprehliadnite tiež

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Sniper Elite 4 nie je len o krvavom zabíjaní (recenzia)

Jedna z najlepších taktických akcií tohto roka je viac, než len krvavou školou anatómie človeka.

Za farebné videnie vďačíme predkom, ktorí jedli ovocie

Len ľudia a niektoré druhy primátov majú v oku tri druhy zmyslových buniek.

Huawei Mate 9 chce byť najlepší veľký smartfón (test)

Má obrovský displej a aj napriek nemu sa používa pohodlne. Huawei si za svoju novinku ale pýta viac, ako je zvykom.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 928
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 227
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 708
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 985
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 785
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 035
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 513
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 127
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 407
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 187

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop