SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Doménu .eu už môže mať každý

Od minulého piatka je registrácia domén s koncovkou .eu otvorená pre verejnosť. Po štyroch mesiacoch, keď mohli európsku doménu získať len organizácie a držitelia ochranných známok, si ju tak konečne môže zaregistrovať ktorákoľvek firma alebo občan ...

O európsku internetovú doménu je obrovský záujem, za prvých pár hodín si adresy zaregistrovalo stotisíc firiem. FOTO - SITA/AP

Od minulého piatka je registrácia domén s koncovkou .eu otvorená pre verejnosť. Po štyroch mesiacoch, keď mohli európsku doménu získať len organizácie a držitelia ochranných známok, si ju tak konečne môže zaregistrovať ktorákoľvek firma alebo občan z Európskej únie.

Kým počas prvých štyroch "štartovacích" mesiacov bolo úspešne zaregistrovaných len necelých 56-tisíc domén, od piatka do pondelka ich pribudlo ďalších 1,3 milióna. "Pri takejto rýchlosti rastu sa doména .eu stane skutočným konkurentom (dominantnej) .com," povedala na tlačovej besede európska komisárka pre médiá Viviane Redingová.

Európsky registrátor EURid čelil počas úvodnej fázy registrácií kritike, že proces je príliš zbyrokratizovaný a zložitý. Uchádzači museli posielať poštou do Bruselu množstvo papierových dokumentov a žiadosti boli často zamietnuté pre drobné formálne nedostatky. Zo Slovenska napríklad prišlo počas úvodnej fázy 762 žiadostí o zaregistrovanie domény, schválené však boli len necelé dve tretiny. Množstvo domén ešte stále nefunguje, pretože stále prebiehajú spory o tom, komu majú byť pridelené. Prvých 60 najvážnejších sporov už začal riešiť špeciálny arbitrážny súd so sídlom v Prahe.

Od piatka je však už proces získania domény jednoduchší a pre registráciu si možno vybrať z viacerých slovenských firiem (pozri: Ako si zaregistrovať doménu .eu). Ceny si stanovujú samotní registrátori, pohybuje sa od 10 až do 100 eur, na Slovensku typicky v rozpätí 400 až 600 korún bez DPH.

Od piatka do pondelka sa slovenským firmám a jednotlivcom podarilo zaregistrovať približne štyritisíc domén s koncovkou .eu. Pre porovnanie, maďarských domén bolo 7000, českých 16-tisíc. Najväčší záujem o .eu doménu bol v Nemecku, firmy si už zaregistrovali viac než 400-tisíc .eu adries.

Ako si zaregistrovať doménu .eu

1. Európsku doménu si nemožno registrovať priamo, najprv si preto vyberte svojho registrátora. Na Slovensku ich momentálne pôsobí dvanásť, ceny sa odlišujú. Niektoré spoločnosti ponúkajú výrazné zľavy, ak si s doménou objednáte aj webhosting, iné si okrem ročnej sadzby za správu domény účtujú ešte i ďalšie poplatky. Zoznam všetkých registrátorov nájdete na adrese http://list.eurid.eu/registrars/ListRegistrars.htm?lang=en

2. Vyberte si názov vašej domény. Stránka vášho registrátora by vám mala umožniť overiť si, či ju už niekto nepoužíva, skontrolovať si to môžete aj na www.whois.eu . Vaša doména môže obsahovať písmená od a po z, čísla od 0 po 9 a pomlčku. Musí mať však aspoň dva znaky a pomlčka nesmie byť prvým, tretím, štvrtým ani posledným znakom. Maximálny počet znakov v názve domény je 63.

3. Vyplňte u svojho registrátora osobné údaje a údaje potrebné pre registrovanie domény, súčasťou je potvrdenie podmienok používania (http://tinyurl.com/lqzvs  - pdf dokument).

4. Vo svojej e-mailovej schránke už môžete očakávať informácie o stave registrácie domény. Poplatky za doménu uhradíte registrátorovi.

Vybraní slovenskí registrátori .eu domény

Tripsoft 380 www.domains.sk/web/cennik.php
Exo Technologies 450 www.exohosting.sk/k23-cennik-webhostingu.html
InetPRO 500 www.inetpro.sk/domain_registry.html
Zoner 590 www.slovaknet.sk/domeny/default.asp
Atlantis Systems 600 www.atlantis.sk/domeny/cennik.php
domainseu 600 www.eudomains.sk/text/Cennik_19/
EuroNET Slovakia 500 www.euronet.sk/webhosting/registracie-domen-eu/
Interal team 600 www.doteu.sk/index.php?page=pravidla
Weby.slovenska.sk 600 eu.virtualne.sk/index.php?page=1723
Webglobe 600 www.vasadomena.sk/cennik.php
Casidis 900 www.casidis.sk/index.php?page=cennik

Všetky ceny sú bez DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.