Nástroj LocatePC pracuje pomerne jednoducho. Sleduje pridelenú IP adresu a preddefinované pravidlá pre zasielanie správ. Ak je potrebné, skontroluje či je dostupné internetové pripojenie a odošle vám do e-mailu správu s detailmi o svojom umiestnení.
Inštalácia je pomerne triviálna a balíček dostupný na adrese http://www.locatepc.com/ sa postará o to, aby sa LocatePC zavádzal po spustení operačného systému automaticky a aby nefiguroval medzi spustenými programmi.
Vašou úlohou je nakonfigurovať systém tak, aby dokázal komunikovať so svetom. Po kliknutí na položku Settings vyplňte informácie potrebné pre odosielanie pošty. Vo väčšine prípadov to znamená definovanie e-mailovej adresy a názvu poštového servera, v prípade doplnkového zabezpečenia môžete doplniť i prihlasovacie meno a heslo, ktoré umožní využiť SMTP server. Použiť môžete buď server svojho providera, alebo niektorý z verejne dostupných, akým je napríklad Gmail či iné.
Druhým krokom je určiť, aké údaje má e-mail s informáciami obsahovať a komu má byť doručený. Nemusíte si kvôli hypotetickej krádeži plniť svoj e-mailový box správami. Spravte si pre tento účel špeciálnu schránku, ktorú otvoríte až vtedy, ak bude váš notebook či počítač odcudzený.
Následne definujte pravidlá pre zasielanie správ. Úspornou možnosťou je upozornenie na zmenu IP adresy. Tá pomôže vystopovať s doplnkovými informáciami konkrétneho providera, kde sa technika nachádza. Druhou možnosťou je automatické zasielanie správ 1, 2, 3 či niekoľko krát za deň čo vám prezradí i to, ako intenzívne sa počítač používa.
Po uložení nastavení si kliknutím na tlačidlo "Send a Test Email Message" odošlite testovaciu správu a skontrolujte informácie, ktoré vám poskytuje.
Akonáhle okno uzavriete, vždy ho môžete aktivovať stlačením kombinácie Alt-Shift-Home a po vložení prístupového hesla môžete zmeniť nastavené parametre. I keď ide iba o čiastočné riešenie problému, neraz sa stáva že "horúci" tovar, akým sú notebooky je na čiernom trhu predaný rýchlejšie ako by ste sa nazdali - častokrát i s operačným systémom a aplikáciami ktoré tam boli - bez čistenia a preinštalovania.
Ak budete v prípade odcudzenia vedieť poskytnúť polícii detailné informácie o internetovej dostupnosti vašej techniky, existuje pravdepodobnosť že bude vypátraná. I keď zlodej odhalený nebude, vy môžete získať svoj notebook možno i s dátami, čo na ňom boli.
TIP: Pre dosiahnutie maximálnej účinnosti dbajte na pár detailov. Nastavte v BIOSe postupnosť bootovania tak, aby mal pevný disk prioritu. BIOS zaistite heslom aby ste mali aspoň čiastočnú istotu, že sa bude štartovať z pevného disku. Operačný systém nezaistite heslom aby bolo zaručené, že po štarte a pripojení k internetu budú spustené i všetky programy vrátane tohto skrytého nástroja. Chodivý notebook bez zaistenia heslami je navyše motiváciou pre zlodeja, aby pred predajom nevykonal preinštalovanie systému. Svoje dáta môžete chrániť i iným spôsobom, ako heslom v používateľskom profile, ktoré sa dá zrušiť v priebehu niekoľkých sekúnd pomocou bootovateľnej diskety či CD.