Cieľom je znížiť podiel pirátskeho softvéru na svetový priemer, uviedlo malajské ministerstvo vnútorného obchodu a pre záležitosti spotrebiteľov, ktorého ľudia budú razie uskutočňovať.
Ministerstvo bude spolupracovať s protipirátskou organizáciou Business Software Alliance, za ktorou stoja najväčšie firmy z odvetvia, napríklad Microsoft, Apple, Intel a Adobe.
Podľa BSA bolo v Malajzii v roku 2004 nelegálnych 61 percent všetkého softvéru v súkromných podnikoch, čo je posledný dostupný údaj. Miera pirátskeho softvéru vo svete dosahuje 35 percent a v regióne Ázia – Tichomorie 53 percent.
Výrobcovia kvôli nelegálnym kópiám softvéru prišli v roku 2004 v Ázii o osem miliárd dolárov. Malajské softvérové firmy potom piráti podľa BSA pripravili o pol miliardy ringgitov, teda 113 miliónov eur.
Podľa malajskej legislatívy hrozí šéfom a najvyšším manažérom za pirátske kópie softvéru vo firme až päť rokov väzenia a pokuta v prepočte 4500 eur za každú softvérovú kópiu bez licencie. Podľa maloobchodníkov stoja legálne kópie programu Windows XP od Microsoftu 320 až 515 ringgitov, zatiaľ čo sa pirátska kópia dá kúpiť za päť ringgitov, napísala agentúra AP.