Microcom WF 3126 - zdieľanie internetu pre domácnosti a malé firmy

Ak chcete zdieľať internetové pripojene medzi viacero počítačov, máte na výber dve možnosti - buď sa o to postará jeden z počítačov v sieti, alebo si zaobstaráte smerovač. Druhá možnosť má podstatnú výhodu - nevyžaduje údržbu, má minimálne energetické nár

oky a pracuje spoľahlivejšie ako PC.

Microcom WF 3126 kombinuje metalické ethernet porty z bezdrôtovým WiFi modulom, aby sprístupnil internet a jeho služby ako stolovým počítačom, tak i notebookom a vreckovým počítačom PDA. Okrem rýchlosti a stability dbali výrobcovia i na bezpečnosť.


FOTO - MILAN GIGEL

Smerovač je konštrukčne navrhnutý tak, aby svojimi malými rozmermi zapadol kdekoľvek do infraštruktúr domácnosti či malej pracovnej skupiny. Používateľ by však miesto mal voliť tak, aby zabudovaná anténa nebola tienená kovovými prekážkami, ktoré by mohli zoslabovať silu WiFi signálu. Čím intenzívnejšie budú musieť mobilné zariadenia vysielať pre dosiahnutie optimálnej kvality komunikácie, tým vyššia bude ich energetická náročnosť.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodný panel s nasávacími priezormi pre pasívne chladenie vzduchom poskytuje dva základné scenáre umiestnenia. Prvým je položenie na pracovnú dosku stola, šasi vežového servera či akéhokoľvek infraštruktúrneho príslušenstva. Gumové nožičky zabraňujú samovoľnému skĺznutiu a pádu na zem. Druhou alternatívou je montáž na stenu. Dvojica závesov vylisovaných do dna umožňuje jednoduchú fixáciu na stenu s možnosťou pohodlnej demontáže v prípade nutného servisu.


FOTO - MILAN GIGEL

V prednej časti vrchného panelu sa nachádzajú indikačné LEDky, ktoré vás informujú o stave napájania a aktivite prebiehajúcej na jednotlivých rozhraniach, či už ide o WAN port, či interné LAN a WLAN porty. Bohužial, výrobcovia sieťového hardvéru zvyčajne spoliehajú na kvality firmvéru a iba málokedy podávajú pomocnú ruku používatľovi PC, ktorý skúsenosti so sieťovým hardvérom nemá. LEDka, ktorá by indikovala dostupnosť internetového spojenia - napr. http či icmp spojenia s google.com či iným definovateľným serverom by podstatne pomohla pri rýchlej diagnostike chýb: je problém v internetovom pripojení, alebo tu kdesi za smerovačom? V SOHO segmente by túto vlastnosť ocenili mnohí.


FOTO - MILAN GIGEL

Bočné steny sú vyhotovené tak, aby umožňovali voľný únik teplému ohriatemu vzduchu. Pasívne chladenie vyžaduje umiestnenie v interiéroch, kde by bola každá dodatočná hlučnosť neželaná. Ak plánujete umiestnenie do extrémnych tepelných pomienok - napr. pod strechu - zaistite dodatočné chladenie a úpravu krytu.


FOTO - MILAN GIGEL

Na zadnom paneli sa nachádzajú všetky konektory a ovládacie tlačidlá. Napájanie zaisťuje dutinkový konektor. Vzhľadom na nízku energetickú náročnosť smerovača môžete adaptér umiesniť desiatky metrov od zariadenia a pre vzdialené napájanie využiť štvoricu voľných žíl v Cat5 kabeláži. Stačí ak si hnedý a modrý pár vyhradíte na prepojenie oboch kontaktov a na strane adaptéra doplníte istenie tavnou poistkou. Domácich používateľov zamrzí absencia kolískového vypínača - pre šetrenie energie mimo používania internetu je potrebné neustále zasúvať a vysúvať napájací konektor, alebo si zaobstarať predlžovačku s vypínačom. Na vstupe smerovača stojí 100 megabitový ethernetový port, na jeho výstupe je dosupná kombinácia 4xEthernet a 1xWLAN štandardu IEEE 802.11g. Anténka je naskrutkovaná na SMA konektore, možné je nahradiť ju výkonnejším systémom. Bez povšimnutia by nemalo zostať ani tlačidlo RESET pre reštart systému v prípade nečakaného zlyhania. Tlačidlo má i doplnkovú funkciu - umožňuje znovunačítanie predvolených nastavení a zrušenie hesla definovaného administrátorom.


FOTO - MILAN GIGEL

Smerovač je na trh dodávaný so základným príslušenstvom. Okrem sprievodnej dokumentácie a CD nosiča s PDF dokumentami je súčasťou dodávky i napájací adaptér a ethernet káblik s priamym zapojením. Napájací adaptér je určený pre 230V rozvody a na výstupe ponúka 12V s 800 mA zatažiteľnosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Ponúkané riešenie je postavené na stabilnej a inteligentnej platforme Realtek RTL8186, ktorá kombinuje čip riadiaci dátové toky s dvoma ethernetovými rozhraniami (WAN+LAN) a jedným WiFi modulom (WLAN), ktoré sú základom tohto zariadenia. Riadiaci čip obsahuje viacero mechanizmov pre zabezpečenie prevádzky, vrátane výkonného šifrovania. Aby bolo možné k smerovaču priamo pripojiť súčasne až 4 zariadenia k LAN portom, integrovaný je i čip 5 portového prepínača Realterk RTL8305SC, ktorý nájdete vo väčšine cenovo dostupných SOHO switchoch. Aktualizovateľný firmvér uložený vo flash pamäti je dnes samozrejmosťou. Ten je postavený na báze Linuxu, čo sa prejavuje na všestrannosti a stabilite ponúkaných funkcií.


FOTO - MILAN GIGEL

Typickým nasadením tohto smerovača sú prostredia s ethernet internetovou prípojkou, ktorej konektivitu je nutné rozdeliť medzi viacero počítačov. Aby bola použiteľnosť všestranná, smerovač dokáže na WAN porte emulovať ľubovoľnú MAC adresu tak, aby používateľ dokázal v prostredí s pevnými pármi MAC adries simulovať pôvodné zariadenie. Druhým scenárom je vyčlenenie verejne dostupnej časti podnikovej siete, ktorá má byť od podnikových počítačov oddelená, avšak má zaistiť prístup k internetu. To je vhodné pre aplikáciu v rôznych zasadačkách, konferenčných miestnostiach či špecifických pracoviskách. Oddelenie sa uskutočňuje na báze NAT prekladu adries. Kým všetky počítače za smerovačom sa navonok tvária ako jediné zariadenie, pôžiadavky prichádzajúce na jednotlivé porty smerovača môžu byť "posúvané" virutálnym serverom stojacim za ním.

Smerovač je na trh dodávaný v predkonfigurovanej podobe. WAN zariadenie očakáva pridelenie IP adresy prostredníctvom DHCP protokolu, LAN rozhranie má IP adresu 192.168.0.1 s aktivovaným DHCP serverom a aktívnou NAT službou. WLAN rozhranie je deaktivované. Vo väčšine prípadov to znamená okamžitú funkčnosť, niektorí používatelia budú musieť zmeniť LAN adresu, či nastaviť WAN adresu podľa konfiguračného protokolu poskytovateľa interentu. Nastavenie WLAN rozhrania je individuálnou záležitosťou. Výrobca s tým počíta a preto je konfigurácia uskutočnená cez WEB rozhranie, kde je dostupný rýchly sprievodca nastaveniami.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný WiFi modul podporuje komunikáciu v rámci štandardov IEEE 802.11b/g, pričom používateľ má k dispozícii 13 kanálov, možnosť nastavenia SSID identifikátora siete bez možnosti jeho ukrytia a možnosť obmedzenia komunikácie na nižšie prenosové rýchlosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Komunikácia je zabezpečená prostredníctvom tradičných štandardov WEP a WPA, príjemným zvýšením bezpečnosti je podpora štandardu WPA2, ktorý podporuje úplné AES šifrovanie dátových prenosov. Nechýba ani plná podpora pre authentikáciu prostredníctvom servera Radius, či tradičný MAC filter, ktorý je základným stupienkom ochrany, i keď ľahko prekročiteľným.


FOTO - MILAN GIGEL

V rámci NAT prekladu je možné určiť cieľové zariadenie, ktoré bude umiestnené do DMZ zóny, alebo je možné voliť jednotlivé porty pre tvorbu virtuálnych serverov dosiahnuteľných zvonka, prostredníctvom mapovania portov. Pre špecifické aplikácie, akými je QuickTime4, DialPad, Paltalk a podobne sú dostupné moduly pre sprevádzkovanie služieb cez NAT bariéru.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri WAN porte je dôležitá funkcia klonovania MAC adresy. Tú je možné definovať fixne bez potreby jej mapovania z niektorého z lokálne bežiacich strojov. V prípade že používate operačné systémy Windows, môžete si pre základné riadenie aktivovať rozhranie uPNP.


FOTO - MILAN GIGEL

Smerovač má v sebe však integrované i funckie zabezpečenia. Na úrovni sledovania hlavičiek paketov je možné obmedziť širokú škálu DoS útokov s možnosťou dočasného blokovania útočníkov, filtrovacie pravidlá je možné zostaviť i na báze IP a MAC pravidiel. V ponuke však nájdete i inšpekčný firewall pre filtrovanie HTTP prevádzky s vylúčením kľúčových slov v URL. I keď smerovač "vie koľko je hodín", podporu časových obmedzení zatiaľ nehľadajte. Možno sa však objaví v novších verziách firmvéru.


FOTO - MILAN GIGEL

V krátkosti je možné povedať, že ide o inteligentný SOHO smerovač, ktorý vám pomôže nielen zdieľať internetové pripojenie, ale zaistiť i základnú úroveň bezpečnosti. Základný IP firewall doplnený o inšpekčné funkcie určí dostupnosť cieľov, DoS filter ochráni systémy pred útokmi, WPA2 zaistí bezdrôtovú komunikáciu proti "odposluchu". Jednoduchá konfigurovateľnosť a dostupnosť robí z tohto riadenia neoceniteľného pomocníka všade tam, kde sa siete rozrastajú.

Dostupnosť: http://www.microcom.sk/category.php?itid=613
Orientačná cena: 2749 s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

ŠPORT

Nechcel som, aby Nasťa odišla. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.

Neprehliadnite tiež

Prečo hrá mozog džezového a klasického pianistu rovnakú skladbu inak

Mozgy džezových a klasických pianistov fungujú rozdielne. Dokonca aj vtedy, keď hrajú tú istú skladbu.

Spravili krok k včasnému odhaleniu rakoviny, krvný test má veľkú úspešnosť

Test dokázal určiť aj päť typov rakoviny, na ktoré doteraz neexistuje skríning.

TECH_FM

Historici sa mýlia, čiernu smrť roznieslo čosi iné

Nový výskum naznačuje, ako sa problém šíril.

NASA testuje jadrový reaktor pre astronautov na Marse

Prvotné testy kompaktného reaktora v americkej Nevade boli úspešné.

Legendárna hra Age of Empires sa vráti v modernom prevedení vo februári

Hru museli v mnohých smeroch prepracovať, aby fungovala na moderných počítačoch.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 18 360
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 367
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 446
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 199
 5. Kam do tepla v januári? 1 772
 6. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 575
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 527
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 432
 9. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 1 114
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 907