Tento vysúvací telefón ponúka výborný mix funkcií a dobre sa ovláda. Pozrime sa teda bližšie na to, v čom je dobrý a v čom nie.
Dizajn a klávesnica
V modeli 6280 Nokia príliš neexperimenovala. Telefón síce má charakteristický dizajn fínskeho výrobcu, no všetky ovládacie prvky sú presne tam, kde ich používateľ očakáva a vďaka uhladenému dizajnu si telefón obľúbia aj konzervatívnejší používatelia. Na prednom paneli má telefón displej, tesne pod ním je lišta na pohodlný posuv tela telefónu pri otváraní a v spodnej časti sú veľké funkčné tlačidlá spolu s päťsmerovým hlavným tlačidlom.
Nad displejom je vedľa reproduktora nenápadne umiestnený objektív VGA kamery na videohovory.
Nokia si vybrala aj konzervatívnu farebnú úpravu krytu s kombináciou matnej čiernej a matnej striebornej. Telefónu však veľmi pristane. Na pravom boku je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti a spúšť fotoaparátu. Vľavo sa nachádza tlačidlo Push To Talk, infraport a slot na pamäťovú kartu. V spodnej časti je konektor Pop-port na pripojenie príslušenstva a tenký konektor na pripojenie nabíjačky, ktorá tak nie je kompatibilná so staršími modelmi. Výrobca však k starším nabíjačkám dodáva zdarma adaptér, čo je sympatický krok.
Na zadnej strane je v striebornom rámiku s logom výrobcu osadený objektív fotoaparátu a „blesk“ v podobe LED diódy.
Telefón je v zatvorenom stave dosť hrubý – má až 2,1 cm (celkové rozmery sú 99,9 x 46 x 21 mm). Hrúbka nám však neprekážala – máme naopak radi telefóny, ktoré sú v ruke cítiť a Nokia 6280 sa dobre drží.
Aj otvorený telefón vyzerá veľmi elegantne: klávesnica je zapustená do povrchu tela, klávesy oddeľuje jemná štrbina a v strede aj masívna lišta so strieborným pochrómovaním. Klávesy sú menšie, no neovládajú sa zle, dobre reagujú na stlačenie a ľadovobiele podfarbenie je rovnomerné. Posuvný mechanizmus je uložený na kovových koľajniciach, pri výsuve pomáha jemná pružinka. Vyčítať mu možno len príliš nízko umiestnenú hranu lišty, ktorá je na prednom paneli. Pri vysúvaní treba prsty neprirodzene krčiť, no výrobca s tým veľa nenarobí – vyššiemu umiestneniu lišty bráni displej.
Displej
Modely vyššej triedy dostávajú v Nokii automaticky veľmi kvalitný displej s QVGA rozlíšením 240 x 320 bodov. Zobrazuje 262144 farieb. Má veľmi jemnú kresbu, dobrý raster a výborne interpretuje farby vrátane bielej. Na mobilný telefón to je slušný nadštandard.
Ovládanie
Hlavným ovládacím prvkom je päťsmerové tlačidlo zapustené do povrchu krytu s výrazným hranatým vystúpeným okrajom. Je dostatočne veľké na to, aby sa pohodlne ovládalo. Príjemným prekvapením sú aj mimoriadne veľké funkčné tlačidlá okolo neho. Ovládanie patrí k silným stránkam tohto modelu.
Operačný systém a menu
Telefón má najnovšiu 3. generáciu používateľského prostredia Nokia Series 40. Nová verzia používateľského prostredia je ešte dokonalejšia ako predchádzajúca a prináša niekoľko zásadných pozitívnych noviniek. Najdôležitejšou je možnosť personalizácie menu – používateľ si môže konečne presúvať jednotlivé ikony podľa vlastnej potreby a nemusí sa spoliehať len na voľbu výrobcu. Druhou významnou zmenou je možnosť až štyroch variácií zobrazenia menu. To tu ešte nebolo: vybrať si možno klasické ikony (je ich 12 na jednej obrazovke, jedna sa ešte skrýva pod posúvadlom), klasické ikony s popisom, zoznam položiek pod sebou a najdôležitejšia zmena: záložky. Nokia usporiadala všetky položky menu do jedného riadku, pri voľbe položky sa z nej vysunie submenu a vďaka tejto funkcii sa dá v menu telefónu pohybovať nielen veľmi jednoducho, ale hlavne rýchlo a pohodlne. Je vidieť, že vývojári neustále pracujú na zdokonaľovaní používateľského prostredia, pretože tento spôsob zobrazenia menu sme v iných modeloch s novým Series 40 ešte nevideli.
Ikony sú vďaka vysokému rozlíšeniu displeja mimoriadne jemne vykreslené a vyzerajú na obrazovke veľmi dobre. Aktívna ikona sa nielen hýbe, ale pre lepšiu orientáciu je aj podsvietená bielou vytieňovanou plochou.
Submenu tvoria menšie ikony s textovým popisom umiestnené v riadkoch pod sebou. Aj v tomto prípade na aktívnu položku upozorňuje biela tieňovaná plocha.
Telefón má aktívny desktop – teda aplikáciu, ktorá na hlavne obrazovke zobrazuje ikony vybraných programov, informácie o MP3 prehrávači, FM rádiu, záznamoch v kalendári, ale aj vlastné poznámky.
Aktívna plocha sa dá vypnúť, vtedy sa telefón správa ako každá iná Nokia so starším systémom Series 40.
Novinkou je aj riešenie aktívnych častí menu, vezmime si príklad vytvorenia novej SMS správy. Aktívne prvky na obrazovke sú rozdelené do troch rovnako vysokých riadkov. Do prvého používateľ vpíše telefónne číslo, do druhého začne vpisovať text správy, riadok sa pritom dynamicky rozťahuje. V treťom riadku sú potvrdzovacie tlačidlá SEND a EXIT. Medzi riadkami sa používateľ pohybuje päťsmerovým tlačidlom (pohyb hore-dole) a aktívny riadok je vždy vysvietený. Nové grafické spracovanie majú aj dialógové okná.
Podstatné však je, že logika ovládania ostáva v telefóne rovnaká ako v starších modeloch, Nokia sa nesnaží ani len pozmeniť hlavné črty ovládania, na ktoré sú používatelia zvyknutí a ktoré si cenia.
Na hlavnej obrazovke sa tiež významne zmenili stavové ikony – sú inak usporiadané, sú oveľa farebnejšie ako doteraz a tiež menšie.
Funkcie
Výbava modelu 6280 dokáže bez kompromisov konkurovať manažérskemu modelu 6230i a ak nechcete čakať na meškajúci nový model 6233, voľbou 6280 nič nestratíte.
Telefónny adresár
Nokia ponecháva aj v nových modeloch kľúčové vlastnosti telefónneho adresára. Dokáže pracovať s kontaktmi na SIM karte aj v telefóne a správanie výpisov kontaktov si nastavuje používateľ podľa vlastných potrieb. Túto vlastnosť si dnes treba veľmi ceniť, pretože väčšina ostatných výrobcov telefónov používanie SIM karty blokuje rôznymi obštrukciami v menu.
Pri vytváraní nového kontaktu sa zobrazia len tri hlavné – meno, priezvisko a telefónne číslo. Okrem týchto sa dá ku kontaktu priradiť niekoľko ďalších čísel, e-mailová adresa, adresa Push To Talk a iné. Ku každému kontaktu tiež možno priradiť vlastný tón zvonenia, či videozvonenie. Kontakty, samozrejme, možno zaradiť do rôznych skupín.
Denník hovorov
V denníku hovorov sa nachádzajú všetky záznamy, ktoré sú rozdelené do kategórií podľa ikony. Samozrejme, hovory sú ešte rozdelené do samostatných adresárov podľa toho, či boli prijaté, neprijaté alebo realizované na iné číslo. Pribudol nový adresár pre žiarlivé manželky, v ktorom sa zhromažďujú telefónne čísla, na ktoré sa naposledy poslala SMS správa aj s dátumom a časom odoslania. Veľmi praktické je aj počítadlo SMS a MMS správ, v ktorom máte dokonalý prehľad o svojich aktivitách a tým pádom aj mesačných nákladoch.
Rovnako praktické je aj počítadlo paketových dát, ktoré si z kreditu odpočítavate pri práci s e-mailami, či sledovaní televízie.
Správy
Nokia 6280 podporuje odosielanie SMS a MMS správ a má aj vlastný editor. Aj tento model podporuje niekoľko zaujímavých noviniek – napríklad možnosť odosielať flash správy s blikajúcim textom. Nastavenie takéhoto textu je veľmi jednoduché – v mieste pred ním pridáte špeciálnu značku a všetko napísané za ňou bliká. Ďalšou zaujímavou funkciou je odosielanie pohľadníc priamo z telefónu na poštovú adresu, no s najväčšou pravdepodobnosťou si vyžaduje podporu operátora. Nechýba ani veľmi jednoduchý spôsob odoslania hlasovej správy (vo forme MMS) s nahrávkou v dĺžke maximálne 3 minúty.
E-mail je v systéme dostupný ako samostatná Java aplikácia. Na náš vkus sa pomerne zložito nastavujú vstupné údaje – bez používateľskej príručky sme si nevedeli poradiť. Ak však údaje raz nastavíte, všetko už funguje tak ako má a nič viac od vás telefón už nevyžaduje.
E-mailový editor je dosť jednoduchý, no funkčný. V základnom nastavení pridávate adresu príjemcu, text predmetu a samotný text mailu, v možnostiach je voľba zaslania kópie (CC) a skrytej kópie (BCC), nastavenie priority a možnosť pridania prílohy.
Po odoslaní správy musí ešte používateľ potvrdiť, či chce správu odoslať ihneď alebo neskôr. Po odoslaní správy sa ešte potvrdzuje odpojenie z GPRS.
Správy sa ukladajú do adresára Prijaté správy, ďalšie adresáre sú schované v submenu.
Zatiaľ sme popisovali prednosti editora, poďme k slabinám. Nám pri používaní prekážala jediná – a to absencia podpory diakritiky. E-mail s diakritikou editor zúfalo rozbije do nezmyselných znakov, čo v roku 2006 možno považovať za neospravedlniteľnú chybu a trestuhodné ignorovanie východnej Európy.
Manažérske funkcie
V telefóne je tradične dobre spracovaný kalendár, v rámci ktorého sa vypisuje aj plný text z pripomienkovača. Nechýba ani zoznam úloh, poznámky, stopky a budík, ktorý možno nastaviť na vybrané dni v týždni (ale len jedno zvonenie). Kalkulačka je nelogicky umiestnená v inom adresári medzi Java aplikáciami, rovnako ako v modeli 6136 poteší svojimi bohatými funkciami nejedného vedca či matematika. Medzi ďalšími aplikáciami je konvertor veličín a svetový čas. Telefón podporuje aj funkciu Push To Talk.
Multimediálna výbava
Nokia 6280 podporuje prehrávanie hudobných súborov. Predinštalovaný MP3 prehrávač má jednoduché grafické prostredie, neoplýva mnohými funkciami, no napriek tomu bude nepochybne väčšine používateľov úplne vyhovovať. Prehráva súbory vo formátoch MP3, SP Midi, AAC, AAC+ a eAAC+. V prehrávači je okamžitý prehľad o názve a dĺžke skladby, typ zvoleného prednastaveného režimu ekvalizéra a zoznam skladieb vo vybranom adresári. Zvoliť si možno náhodné prehrávanie, opakovanie skladieb a jeden zo siedmich nastavených režimov ekvalizéra (z toho dva si možno zvoliť podľa vlastného gusta). Zapnúť možno aj funkciu priestorového sterea.
V telefóne je aj FM rádio (bez funkcie RDS) aj vrátane u nás nefungujúcej podpory Visual Radio. Použiť možno aj prehrávač videozáznamov, ktorý je podobne jednoduchý ako MP3 player.
Personalizácia
Ako sme už spomenuli v úvode, tretia generácia operačného systému Nokia Series 40 umožňuje prispôsobenie menu a presun jeho položiek podľa vôle používateľa. Zároveň si možno nastaviť aj aktívnu plochu. Podpora pozadí na oboch displejoch, farby písma a jeho veľkosti je samozrejmosť. Veľkosť písma si možno zvoliť aj v položkách hlavného menu a tak by mal telefón vyhovovať aj používateľom s horším zrakom.
Zábava
V telefóne sú predinštalované tri hry: Snake III (populárny had v 3D prostredí), graficky príťažlivo spracované Rally 3D a notoricky známy golfový simulátor Golf Tour.
Telefón podporuje Java MIDP 2.0.
Videotelefonovanie
Nokia 6280 je 3G telefón s podporou obojsmerného videotelefonovania. Pred každým volaním používateľ zvolí, či chce hlasový alebo videohovor, pričom prioritu má hlasový hovor. Pri videohovore sa zobrazujú dve okná, vo väčšom je vidieť volajúceho, v menšom sa zobrazuje obraz VGA kamery na prednej strane. Kamera podporuje digitálny zoom. Počas hovoru sa dajú nastaviť kontrast a framerate videa. Obraz zodpovedá súčasným parametrom 3G siete.
Aplikácie
V adresári aplikácie sú tri programy: vedecká kalkulačka, konvertor veličín a svetový čas. Ďalšie si možno stiahnuť.
Internet
Prístup na internet zabezpečuje GPRS triedy 10, EDGE triedy 10 a HSCSD. V telefóne je aj prehliadač stránok WAP 2.0.
Konektivita
Nokia 6280 má Bluetooth, infraport a podporuje aj pripojenie cez USB kábel.
Pamäť
Interná pamäť má kapacitu 10 MB, no možno ju rozšíriť pamäťovou kartou miniSD, ktorá sa s kapacitou 64 MB dodáva priamo v základnom balení telefónu.
Fotoaparát
V telefóne je fotoaparát s rozlíšením 2 megapixely s 8-násobným digitálnym zoomom. Fotografuje sa s telefónom otočeným na šírku, čo nám pripadalo trochu nepraktické, otočiť obraz na výšku nemožno. Nokia 6280 nie je primárne fototelefón, tomu zodpovedajú aj ohlodané funkcie fotoaparátu. Nastaviť možno len nočný režim, zapnutý blesk (svieti len pri fotení, takže ako núdzová baterka sa nedá použiť), samospúšť, fotografovanie v rýchlom slede za sebou a farebné efekty. Nastaviť možno aj veľkosť fotografie (1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 bodov) a veľkosť videa (640 x 480, 352 x 288, 176 x 144) a tri úrovne kvality. Zvuk kamery sa dá vypnúť.
Ukážka videa so zoomom - 3,5 MB 3gpp
Batéria
Batéria telefónu s kapacitou 970 mAh vydrží podľa výrobcu 4 hodiny hovoru a 250 hodín v pohotovostnom režime. Nás výdrž veľmi príjemne prekvapila. Pri bežnom používaní sme telefón nabíjali každých 5 dní, pri vysokej frekvencii telefonovania vydržal bez problémov aj tri dni a to dokonca so zapnutým príjmom Bluetooth. Pri aktívnom používaní Bluetooth vydržala batéria cez dva dni. Je to viac, ako sme pri podobných telefónoch zvyknutí a vyššiu výdrž batérie rozhodne považujeme za veľké plus tohto telefónu.
Celkové hodnotenie
Nokia 6280 je podľa nášho názoru výborne zladený telefón – má dokonale funkčný dizajn, vyvážený mix funkcií a parametrov a navyše sa výborne ovláda. Napriek vyššej cene ju odporúčame, pretože sme presvedčení, že nesklame. Nebudeme však len chváliť: po mesačnom intenzívnom používaní začal telefón nepríjemne vŕzgať a začali sme cítiť, že lícovanie plastov na kryte získalo jemnú, no v ruke nepríjemnú vôľu. Vŕzganie a vôľa krytu sú subjektívnou zložkou hodnotenia, používateľ s menším zmyslom pre detail si ich možno ani nevšimne, nevplývajú ani na funkčnosť telefónu. To by telefón v cenovej kategórii ako je Nokia 6280 nemal robiť. Všeobecne je tento problém cítiť v poslednom čase u viacerých drahších modelov Nokie, napríklad aj v prípade N70, výrobca buď šetrí alebo nevenuje dostatočnú pozornosť výberu kvalitnejších materiálov.