SME

Nikon D50 kit - štartovací mostík k digitálnym zrkadlovkám

Ak ste už prerástli možnosti svojho digitálneho ultrazoomu a zistili ste, že vás prístroj svojimi funkciami obmedzuje, pravdepodobne ste dozreli na digitálnu zrkadlovku. Čaro vymeniteľných objektívov ktoré vytvoria obraz podľa vašich predstáv, rýchlosť od

ozvy a skvelý komfort pri používaní sú na nezaplatenie.

Renomovaní výrobcovia digitálov preto už dávnejšie svoje ponuky rozšírili o triedu "konzumných" zrkadloviek, ktoré sú mostíkom medzi amatérskymi a profesionálnymi prístrojmi. Nikon D50 je jedným z nich a dnes sa pozrieme na akciový set, ktorý je dodávaný i na náš trh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


FOTO - MILAN GIGEL

Telo aparátu je vylisované z tvrdeného plastu s matnou povrchovou úpravou, ktorá kopíruje vzhľad tradičných čiernych nástrekov kovových tiel fotografických prístrojov. Použitý materiál sa odráža na praktickej hmotnosti fotoaparátu, ktorý pri skromnejších objektívoch nebude pri výchádzkach do prírody na krku prílišným bremenom. Pravá oblá strana je polstrovaná mäkším plastom so zdrsnením povrchu, ktorý zaisťuje pohodlné uchopenie pri snímaní a stabilitu. Na úchope sa podieľa hlavne dlaňová časť pravej ruky a spodná trojica prstov - palec a ukazovák zostávajú voľné pre prácu. Podopretie ľavicou, ktorá obsluhuje objektív je snáď samozrejmosťou. Okrem dominantného kovového bajonetu sa na čelnej strane nachádza tlačidlo bajonetového zámku a autofocusový LED reflektor, ktorý pomáha pri zaostrovaní v slabých svetelných podmienkach. Na čele nie sú umiestnené žiadne ovládacie prvky, nenájdete tu ani tlačidlo clonového náhľadu, ktoré je dostupné na vyšších modeloch tohto výrobcu. Ekonomickým kompromisom je i absencia sekundárneho príkazového kolieska, na ktorého tradičnom mieste stojí priezor infračerveného prijímača diaľkovej spúšte.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Za zrkadlom a štrbinovou mechanickou závierkou sa nachádza optickým filtrom krytý digitálny CCD snímač s rozmermi 23.7 x 15.6mm, ktorý poskytuje 6,1 megapixelové efektívne rozlíšenie. Výsledné snímky dosahujú maximálny rozmer 3008 x 2000 bodov v stranovom pomere 3:2 s možnosťou nastavenia citlivosti snímača v rozsahu od 200 to 1600 ISO. Pre človeka, ktorý sa s digitálnou zrkadlovkou stretne po prvý krát sa časom čip stane "nepoznaným problémom". Ak sa na ňom pri výmene objektívov nachytá prach, na snímkoch sa objavujú nepekné tmavé škvrny. V takýchto prípadoch sa môžete spoľahnúť na služby servisov, zaobstarať si špeciálnu čistiacu sadu a pri každom sedení obetovať niekoľko desiatok minút času pre čistenie alebo si zaexperimentujete s podomácky vyrobeným ionizátorom a pokúsite sa prach odfúknuť balónikom. Priaznivci infračervenej fotografie (obzvlášť tí čo fotografujú hviezdy) by mali vedieť, že po odskrutkovaní zopár skrutiek je možné infračervený filter zo snímača jednoducho odstrániť. Crop faktor CCD snímača je 1,5. Znamená to, že ohniskové vzdialenosti an objektívoch je nutné násobiť touto veličinou. Kým pri dlhých ohniskách používateľa poteší že namiesto 300mm má k dispozícii 450mm optiku, pri širokouhlých objektívoch je to bariérou.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici nájdete pod tlačidlom zámku bajonetu páčkový prepínač, ktorý vám umožňuje voliť medzi manuálnym a automatickým zaostrovaním. Jeho účelnosť a použiteľnosť závisí od použitého objektívu. Kým niektoré sú vybavené vlastným prepínačom AF/M, iné umožňujú doostriť i bez prepínania alebo naopak niektoré vyžadujú, aby ste pred voľbou prístroj najprv vypli a potom opakovane zapli. Palcom nie je problémom kedykoľvek naslepo "šťuchnúť" do prepínača, aby ste zvolili automatiku, či manuál. Buďte však pozorní a dodržiavajte inštrukcie výrobcu objektívu alebo sledujte, ako sa systém správa. Ak urobíte chybu, môžete vážne poškodiť servo, ktoré objektív ovláda, či dokonca môžete poškodiť servo samotného objektívu. Pod čelom výklopného blesku sa nachádza tlačidlo, ktoré má kombinovanú funkciu. Kým v programových režimoch MASP slúži na manuálne vyklopenie blesku (ktorý sa vyklápa i automaticky), pri aktivovanej funkcii blesku spolu s rotačným voličom umožňuje kompenzovať silu záblesku. Je to rýchle a praktické, nepotrebujete vstupovať do menu. Pozornosti by nemal ujsť ani kovový záves na popruh a gumová krytka kabinetu s konektormi.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pod gumovou krytkou nájdete štandardizovaný minikonektor rozhrania USB 2.0, ktoré slúži ako pre komunikáciu s PC, tak pre priamu tlač fotografií prostredníctvom rozhrania PictBridge. Jack konektor je výstupom videosignálu pre prezeranie fotografií na televíznej obrazovke. Nechýba ani netradičný napájací konektor, ktorý umožňuje v štúdiu pripojenie externého napájacieho zdroja. Okrem týchto troch konektorov a inteligentných sánok na blesk nenájdete na prístroji žiadny konektor. Z toho dôvodu k nemu nie je možné pripojiť vertikálny grip s akumulátorovým modulom či káblovú diaľkovú spúšť. Gumová krytka dokonale chráni konektory pred prachom a vlhkosťou. Ak používate čítačku kariet, možno tento priestor nebudete musieť nikdy odkryť.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej bočnici, ktorá je mohutným gripom vyhradená pre úchop nenájdete okrem slotu na pamäťové karty žiadny ovládací prvok. Keďže firmvér fotoaparátu je uložený v pamäťovom flash čipe, výrobca zvolil jeho kapacitu s rezervou a v súčasnosti má používateľ približne 12 megabajtov priestoru pre ukladanie fotografií. Pamäťový slot akceptuje výhradne karty formátov Secure Digital. Pri ich výbere by ste mali dbať na to, aby boli pri zápise dostatočne rýchle, inak budú pre váš prístroj brzdou. Snímky sú ukladané vo formátoch NEFF RAW alebo JPEG v troch kvalitatívnych úrovniach.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodná časť tela má protišmykové priečne ryhovanie pričom pod osou objektívu sa nachádza závit pre ukotvnenie na stavív. V tele masívneho gripu je priestor pre uloženie dvojčlánkového akumulátora EN-EL3 s kapacitou 1400 mAh, ktorého výdrž závisí podstatne na tom ako intenzívne používate blesk a aké sú energetické nároky serva objektívu, ktorý používate. V každom prípade na jedno nabitie urobíte minimálne 500 fotografií, mnohokrát dokonca viac.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Blesk je umiestnený na výklopnom ramene a od osi objektívu je vzdialený 9 centimetrov. Vyklápanie je automatické s pružinou, zaklápanie je manuálne. Blesk má smerové číslo 15 a umožňuje automatické i manuálne ovládanie intenzity záblesku. Sánky na externý blesk poskytujú funkciu iTTL merania so 420 pixelovým RGB snímačom, dokážu však hostovať i úplne manuálne blesky. Výhodou doplnkového zábleskového iTTL režimu je, že blesk niekoľkokrát (zvyčajne 2) takmer nebadane blysne pred samotnou expozíciou, aby automatika zmerala, či je potrebné intenzitu pridať alebo ubrať. V prípade že je namerané optimum, uskutoční sa snímanie. Nikon ponúka viacero zábleskových systémov, vrátane bezdrôtového systému. Narozdiel od D70, v tele D50 nie je zabudovaná bezdrôtová odpaľovacia jednotka a je potrebné nahradiť ju externým riešením. Režimy práce bleskov zodpovedajú aktuálnej ponuke ostatných aktérov na trhu.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vypínač fotoaparátu je rotačný a vyhotovený je vo forme prstenca okolo spúšte. Akonáhle prístroj zapnete, okamžite bez čakania môžete exponovať. Spúšť je umiestnená na optimálnom mieste a odpor jej druhého mikrospínača je väčší ako pri polovičnom zatlačení. To vyhovuje tým, ktorí majú "ťažké" prsty. Medzi displejom a spúšťou je umiestnená dvojica tlačidiel. Prvé kombinuje funkciu samospúšte s rýchlym povelom pre obnovenie default nastavení (čo je v niektorých situáciách obzvlášť praktické, D70 takto ponúka navyše i formátovanie karty), druhé tlačidlo slúži spolu s rotačným ovládačom na kompenzáciu expozície. Keďže aparát je vybavený iba jediným rotačným voličom, v režime úplného manuálu slúži i ako preraďovač pre zmenu clony rotačným voličom, ktorý štandardne mení čas expozície. Displej je bez podsvietenia a fotografovi sprostredkováva všetky dôležité informácie o aktuálnych nastaveniach vo väčšom rozsahu, v akom ich poskytuje hľadáčik. Máte prehľad o režime merania expozície, o zaostrovaní, nastavení formátu ukladaných súborov, nastavení úrovní bielej, čase, clone, režime blesku, spôsobu snímania či zostatkovom priestore na pamäťovej karte. Keďže pomerne nízky šum CCD snímača umožňuje flexibilnú prácu s nastavením citlivosti, je trocha na škodu, že sa ISO hodnota zobrazuje až po zatlačení tlačidla rýchleho prístupu. Rotačný volič na ľavej strane je možné ovládať palcom i ukazovákom a zaisťuje rýchle prepínanie medzi programovými režimmi snímania a predvolenými scénickými programmi. Začiatočník môže začať s automatikou a scénickými režimmi, časom však zistí že všetko dokáže ovládnuť i v základnej programovej ponuke MASP. Doplnkové optimalizácie obrazu, ktoré sú obsiahnuté v scénických režimoch sú dostupné i v menu (zvýraznenie farieb, voľba farebného priestoru, ostrenie/rozostrenie, tonálna kompenzácia, intenzita farebnosti atď.)

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Všetky zvyšné ovládacie prvky sa nachádzajú na zadnej časti tela. Hľadáčik je vybavený rozmernou gumovou očnicou s plastovým rámom, ktorá je odnímateľná a zameniteľná za rôzne doplnkové príslušenstvo. Ide o zdokonalený prvok, ktorý je možné namontovať i na D70 s menej vydareným gumovým riešením. Hľadáčik umožňuje optickú korekciu v rozsahu dvoch dioptrií oboma smermi a okrem komponovanej scény zobrazuje i stav zaostrenia 5 bodového systému, expozičné parametre, vyhodnotenie optimálnosti expozície a režim prevádzky blesku. Ľavé tlačidlo prepína medzi sekvenčným a jednotlivým exponovaním snímkov. Otázkou zostáva či je vôbec potrebné. I pri režime násobnej expozície dokážete exponovať bez problému jediný snímok. Vpravo od hľadáčika nájdete tlačidlo uzamknutia expozície a zaostrenia, ktorého režim je programovateľný prostredníctvom menu. Ak fotografujete panorámy, alebo máte špecifické požiadavky, môžete si nastaviť systém tak, aby polzatlačenie spúšte meralo iba expozíciu, resp. zaostrovalo a druhú funkciu robilo práve toto tlačidlo. Úloha rotačného kolieska je snáď jasná každému.

SkryťVypnúť reklamu

Pätica tlačidiel na ľavej strane zaisťuje rýchly prístup k nastaveniu citlivosti, vyváženia bielej či kvalite ukladaných snímkov, pričom dostupná je funkcia prehliadania, vstupu do menu, nápoveda, či potvrdzovanie kritických volieb. Päťsmerový ovládač naviguje v menu alebo v režime bodového zaostrovania určuje, ktorý z bodov bude aktívny. D70 ponúka navyše prepínač tejto funkcie. Posledné tlačidlo slúži na mazanie snímkov. Dostupnosť tlačidiel a ovládacích prvkov je na úrovni, pre režim merania expozície si budete musieť vždy zájsť do menu.


FOTO - MILAN GIGEL

Súčasťou kitu je i setový objektív AF-S Nikkor DX s ohniskom od 18 do 55 milimetrov so sveteľnosťou 1:3.5-5.6 obsahujúci korekčný ED člen, ktorý je štartom vo vašej zbierke objektívov. Ide o objektív typu G bez clonového krúžku, ktorý je vybavený riadiacim procesorom pre zaostrovanie. Prstenec pre zmenu ohniskovej vzdialenosti je pomerne široký, pozdĺžne ryhovaný a skvele sa ovláda. Horšie je to v prípade, že chcete siahnuť po manuálnom zaostrovaní. To je iba akýmsi "doplnkom", pretože rotovať musíte čelným uzučkým prstencom, pričom celá zaostrovacia dráha nie je dlhšia ako 1/6 obvodu objektívu.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Objektív nie je vybavený slnečnou clonou a jeho čelný závit má priemer 52 milimetrov. Pri zoomovaní dosiahne objektív kompaktný tvar pri 35mm ohnisku, pri maxime a minime je vysunutý úplne. Objektív je primárne určený pre všeobecné použitie a portrétovú fotografiu. Kvalita kresby a ostrosti zodpovedá priemeru, ktorý poskytujú ultrazoomy. Preto je pradepodobné, že čoskoro budete investovať do kvalitnejšieho objektívu, ktorý rozšíri možnosti vašej kreativity.


FOTO - MILAN GIGEL

Ponuka objektívov je široká, okrem Nikonu môžete siahnuť po značkách Tamron, Sigma, Tokina či iných. V drvivej väčšine však platí nepísané pravidlo - čím nižšia cena - tým nižšia kvalita. To však nemusí platiť pre optickú časť objektívu. Kým jeden z výrobcov ponúkne rýchly tichý ultrazvukový motor s príliš vysokou cenou objektívu, iný za prijateľnú cenu ponúkne porovnateľnú optiku s tým rozdielom, že motor bude pomalší a hlučnejší. Všetko záleží na tom, aké sú vaše preferencie a čo vlastne snímate. Bohatá je i ponuka bazárových objektívov, vrátane historických modelov ktoré môžete použiť iba v úplne manuálnom M režime.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V setovom balení nájdete okrem tela a objektívu i popruh pre nosenie na ramene, krytku očnice, krytku sánok blesku, nabíjačku akumulátora, sadu káblov, podrobný lokalizovaný návod a obslužný grafický sosftvér. Zyvšok je už na vás.


FOTO - MILAN GIGEL

Náhľadový displej má 2" uhlopriečku a obsahuje 130 tisíc zobrazovacích bodov. Farebné podanie je pomerne verné, na priamom slnku sa však podstatne stráca kontrast zobrazenia. Pre ovládanie a rýchly náhľad snímkov však displej bohate stačí. Kto vyžaduje v teréne vyššiu kvalitu zobrazenia, ten si môže dokúpiť tieniaci kryt, ktorý ponúka viacero odlišných výrobcov. Pri snímaní v programových režimoch MASP je možné pred uložením na kartu snímky optimalizovať tak, aby reprodukovali v inej farebnej tonalite, či s inou ostrosťou alebo intenzitou farieb scény. Prostredníctvom tejto funkcie je možné čiastočne nahradiť filtre a pri portrétnej fotografii zjemniť defekty pokožky, či naopak pri krajinnej fotografii posilniť modré a zelené tóny s ostrými detailmi v pozadí. Okrem výberu farebného priestoru je možné úpravy urobiť dodatočne v grafickom softvéri, predpríprava však nikdy nie je na škodu. V prípade dlhých expozičných časov (max 30 sekúnd) je dostupná funkcia automatickej redukcie šumu, ktorá je optimalizovaná pre šumovú charakteristiku CCD snímača. Jej aktivovanie však spomaľuje spracovanie snímku a zápis na kartu. Snímky je možné ukladať vo formáte RAW NEFF a JPEG v troch rozmerových a kvalitatívnych variantoch. Ak sa rozhodnete pre RAWy, môžete spolu s nimi ukladať i náhladový JPEG súbor, ktorý vám urýchli orientáciu pri prezeraní snímkov v PC.

SkryťVypnúť reklamu


Stranový pomer snímkov je vždy 3:2, čo zodpovedá papierovým formátom fotografií. Tí čo sú zvyknutí prezerať snímky na celej obrazovke so stranovým pomerom 4:3 môžu byť spočiatku zaskočení - nejde o žiadnu chybu alebo snahu o tvorbu širokouhlých snímkov. Rozlíšenia sú pevne dané v troch úrovniach, malé náhľadové snímky vo VGA či inom podobnom rozlíšení nie je možné robiť. Nastavenie vyváženia bielej ponúka automatiku, 6 prednastavených režimov a možnosť merania, pričom ako základ je možné použiť nielen scénu pred objektívom, ale i hotový snímok na karte - hoci i s upravenými parametrami. Možnosť ručného nastavenia v °K však neočakávajte. Nikon však dodáva tabuľku s hodnotami. Nastavenie citlivosti snímača je krokové s hodnotami 200, 400, 800 a 1600, pričom šum narastá iba pozvoľna, omnoho menej intenzívne ako pri ultrazoomoch. Zvýšenie citlivosti oceníte obzvlášť vtedy, ak pri danej svetelnosti objektívu a nasvietení scény potrebujete dlhší čas na exponovanie, ako udržíte v ruke. Všetky doposiaľ spomenuté funkcie s výnimkou optimalizácie sú priamo prístupné i bez menu.

SkryťVypnúť reklamu


Režim zaostrovania, ktorý je dostupný iba z menu ponúka tri režimy prevádzky. Prvým je absolútna automatika, kedy firmvér podľa scény rozozná, ako sa má správať. Režim AF-S zaostrí pri polozatlačení spúšte a fixuje hodnotu. Ak sa scéna mení, zaostrenie zostane zachované. Režim AF-C pri polozatlačení spúšte nepretržite zaostruje, až kým neexponujete. Automatika je zväčša najpoužívanejšia, ak sú však v pohybe nepodstatné časti scény ktoré objekt "rámujú" vhodné je aktivovať si single-servo režim. Voliť môžete i to, ako bude firmvér ostriť. Bodové zaostrovanie vám umožní zvoliť, ktorý z 5 bodov je centrom vašej pozornosti. Režim dynamického ostrenia je vhodný pre športy, pohybujúce sa objekty a podobne, kedy je porovnávaná informácia zo všetkých 5 bodov a preberie sa vždy tá, kam sa centrálny objekt presunul. Špecialitkou je automatický režim ostriaci na najbližší objekt v scéne, ktorý je optimom pre portrétnu fotografiu. Ak je však malý kontrast medzi popredím a pozadím tak zlyháva. V prípade že ostríte manuálne, pomôže vám vyhodnotiť situáciu elektronický diaľkomer. Ak pri polozatlačenej spúšti zaostríte na vzidalenosť meranú diaľkomerom, v hľadáčiku sa zobrazí bodka. Pomocný autofocusový reflektor použijete ak nemáte pripojený externý blesk, aktivuje sa automaticky. Pri blesku je možné kompenzovať silu výboja, tu však do menu nemusíte, stačí ak zatlačíte súčasne tlačidlo blesku, preraďovača a rotujete kolieskom - táto krkolomná kombinácia je daňou za nižšiu cenu v porovnaní s vyššími modelmi. Začiatočníkom by nemala v pozornosti ujsť voľba automatického nastavenia citlivosti. Tá sa bude vždy podľa situácie meniť tak, aby expozičný čas nepresiahol definovanú hranicu. Časom je však lepšie vsadiť na manuál.

SkryťVypnúť reklamu


Ďalšie dostupné nastavenia sa týkajú bracketingu, ktorý ponúka dve veličiny od ktorých sa odvodia snímky s posunutými parametrami. Ak máte v pláne sledovať, ako sa líšia obrázky s rôznymi nastaveniami (hlavne pri reprodukčnej fotografii) bracketing vám poskytne vhodný študijný materiál. Čo je však najdôležitejšie je trojica režimov merania expozície. Do úvahy prichádza vyvážené zhodnotenie celej scény, dôraz na stredovú časť či bodový námer. Bohužiaľ, táto funkcia je dostupná iba cez menu, takže na rýchle možnosti prepínania sa netešte. O to dôkladnejšie si však preštudujte možnosti uzamykania expozície a zaostrenia, ktoré vám pomôžu pri tvorbe spájaných a komponovaných snímkom. Ak si budete chcieť vytvoriť panorámu, alebo budete chcieť skombinovať tri snímky s rôznymi expozičnými parametrami pre zvýšenie dynamického rozsahu pochopíte, že ide o skvelý doplnok.

SkryťVypnúť reklamu


Pre začiatok je používateľské menu skrátené - voľbou CSM si sprístupníte kompletný popisovaný set. K fotografiám je možné pripájať textové popisky, ktoré je možné znak po znaku šípkami generovať päťsmerovým voličom. Tie vám môžu pomôcť pri identifikácií snímkov či situácií. Je to však veľmi nepohodlné a nič by sa nestalo, ak by znaky nahradil radšej hlasový záznam. Telo je vybavené polohovým snímačom, ktorý do EXIF hlavičiek snímkov zapíše, či boli zaznamenané v horizontálnej či vertikálnej polohe - podľa toho ich dokáže zobraziť správne i na displeji. Túto voľbu radšej neaktivujte - spomaľuje to a náhľady na displeji sú zbytočne menšie. Pri slideshow na pripojenom TV prijímači však ide o zaujímavé spestrenie prezerania. Firmvér je aktualizovateľný - zatiaľ bez nových revízií.

SkryťVypnúť reklamu


Režim prehliadania poskytuje viacero spôsobov náhľadov, automatické striedanie obrázkov, ich tlač, mazanie a orezávanie. Tento štandardný set funkcií je dnes bežnou výbavou, drvivá väčšina týchto činností sa i tak robí v počítači. Výnimkou je mazanie, ktoré môže byť niekedy riešením problémov s malou kapacitou karty.


Prístroj je spoľahlivý, rýchly a poskytuje základný používateľský komfort, ktorý je v tejto triede prístojov žiadaný. Je však zrejmé, že funkcie o ktoré je prístroj okresaný v porovnaní s vyššími modelmi tohto radu sú iba dôsledkom slabšej firmvérovej výbavy a snahy výrobcu dodať na trh odľahčenú verziu pre fotonadšencov, ktorí by doplnkové funkcie a rozhrania i tak nikdy nepoužili. Ak sa rozhodnete používať prístroj bez ďalšieho príslušenstva, investícia do D70, D70s či D100 je pre vás zbytočnou - čiastočne znížený používateľský komfort sa dá tolerovať, i keď záznam na SD karty nie je výhrou.

Set Nikon D50 je možné hodnotiť ako vstup do sveta digitálnych zrkadloviek v ekonomickom vyhotovení, kde je najslabším prvkom dodávaný objektív. Zrkadlovka poskytuje pre poloprofesionála a niektoré skupiny profesionálov dostatočný komfort ako pre reprodukčnú, tak pre portrétnu a krajinnú fotografiu. Ak sa na tento aparát pozriete očami prvomajiteľa digitálnej zrkadlovky, musíte oceniť plnú spokojnosť v porovnaní s ultrazoommi. Pri doplnkovej investícii do lepšieho objektívu(vov) je možné povedať, že ste do rúk dostali prístroj, ktorý nebudete musieť vymeniť v rámci svojho hobby niekoľko rokov. Na internete je množstvo servisných rád, príslušenstvo vyrábajú viaceré firmy a platforma je z pohľadu podpory veľmi stabilná. Ak však časom tieto rozmery prerastiete a zistíte, že potrebujete skutočne čosi navrch vzhľadom k špecifikám vašich potrieb - či už ide o rozlíšenie, kratšie časy závierky a podobne - pohodlne presedláte na vyšší model. Tieto telá budú ešte dlhú dobu rezonovať v bazároch a inzerciách.

Hodnotenie

Dostupnosť: http://www.pentask.sk
Orientačná cena: 26 190 s DPH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 005
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 148
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 713
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 5 809
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 288
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 815
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 123
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 616
SkryťZatvoriť reklamu