(a) Parazitický červ vychádza na hladine z análneho otvoru svrčka, (b) z úst žaby, (c) zo žiabre pstruha a (d) z nosa ostračky - predátorov, ktorí prehltli svrčka-hostiteľa. FOTO - NATURE |
Červ, parazitujúci na hmyze, si dokáže zachrániť kožu rýchlym únikom, keď jeho hostiteľa prehltne predátor. Toto pozoruhodné správanie zdokumentovala v najnovšom čísle časopisu Nature Fleur Pontonová zo strediska IRD pri CNRS (francúzska obdoba siete ústavov SAV) v Montpellieri so šiestimi kolegami.
Červ druhu Paragordius tricuspidatus trávi väčšinu života v hmyzom hostiteľovi. Zväčša je to svrček. Keďže je v jeho útrobách akoby v živom väzení, spolu s ním je zraniteľný útokmi predátorov, ktorých má hmyz v prírode hojne. Tohto parazita však evolúcia vyzbrojila taktikou, ktorá mu umožňuje pokračovať v životnom cykle. Dokáže uniknúť nielen z čerstvo prehltnutého hostiteľa, ešte v ústnej dutine predátora, ale dokonca aj z jeho tráviaceho traktu. Dospelé červy žijú vo vode, kde sa pária. Z hostiteľa-svrčka vychádzajú, keď sa ocitne vo vode, čo im trvá až 10 minút, lebo sú pomerne veľké. Svrček je počas toho aktívny na hladine, čím láka pozornosť predátorov, zvlášť žiab a rýb.
Bádatelia pozorovali v laboratórnych podmienkach 477 prípadov, keď svrčka s parazitom prehltol predátor. Ani raz nedošlo k vyvráteniu svrčka, no červom sa ako pravidlo podarilo uniknúť z úst, nosa alebo žiabier predátora. Vysúkanie im trvalo priemerne 8,6 minúty, najdlhšie 28 minút, keď sa predátor opakovane pokúšal prehltnúť unikajúceho červa. Úspech však zaručoval iba začiatok únikovej operácie do piatich minút po prehltnutí hostiteľa. (urb)