SME

Zubárstvo z mladšej doby kamennej

Choroby sa na kostiach našich predkov zisťujú často. Oveľa horšie sú zdokumentované skoré lekárske zásahy. V Pakistane teraz našli najstarší dôkaz zubárskeho zákroku. V časopise Nature to oznámil desaťčlenný medzinárodný tím Roberta Macchiarelliho z ...

Ľavý druhý molár (stolička) dospelého muža z mehrgarhského pohrebiska MR3. (a) snímka zuba s vyvŕtanými otvormi, (b) mikrografia ich negatívnych replík, (c) trojrozmerná rekonštrukcia mikrotomografom. FOTO - NATURE

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Choroby sa na kostiach našich predkov zisťujú často. Oveľa horšie sú zdokumentované skoré lekárske zásahy. V Pakistane teraz našli najstarší dôkaz zubárskeho zákroku. V časopise Nature to oznámil desaťčlenný medzinárodný tím Roberta Macchiarelliho z Poitierskej univerzity (Francúzsko).

Bádatelia skúmali jedenásť vŕtaných stoličiek (molárov) z pohrebiska MR3 na archeologickej lokalite Mehrgarh v pakistanskej provincii Balučistan. Patrili deviatim dospelým ľuďom: štyrom ženám, dvom mužom a trom, ktorých pohlavie sa nepodarilo určiť. Pohrebisko z mladšej doby kamennej - neolitu, obsahujúce 300 hrobov, má 7,5- až 9-tisíc rokov. Mehrgarh ležal na dôležitej ceste, ktorá spájala Afganistan s údolím rieky Indus. Najprv ho prerušovane obývali lovci-zberači, no tamojší ľudia skoro začali pestovať pšenicu, jačmeň, bavlnu a pustili sa do chovu hovädzieho dobytka. Artefakty tam dokladajú bohatú kultúru a sofistikovanú technológiu. Zmena stravy a spôsobu života sa musela prejaviť na ich chrupe.

SkryťVypnúť reklamu

Vŕtané zuby, ktoré Macchiarelli s kolegami odhalil, patrili do hornej čeľuste i sánky. Výlučne to boli prvé alebo druhé trvalé stoličky. Vŕtanie sa okrem jedinej výnimky týkalo hornej plochy zuba. Mierne šikmé otvory mali priemer 1,3 až 3,2 milimetra, hĺbku 0,5 až 3,5 milimetra, profil kužeľovitý, valcovitý alebo lichobežníkovitý. Na niektorých stenách sa zachovali stopy po vrtných nástrojoch. Aspoň v jednom prípade nešlo iba o odstránenie kazu, ale aj o jemnú úpravu dutiny. Všetky zákroky prebehli počas života týchto ľudí, ktorí ošetrený chrup dlho používali. Jednému vŕtali tri zuby, inému jeden zub dvakrát. V štyroch prípadoch bol zákrok očividne liečebný či zmierňujúci bolesť. Otvory možno pôvodne obsahovali určitú výplň - plomby. Vŕtanie zubov sa v Mehrgarhe robilo 1,5-tisíca rokov. No pred 6,5-tisícmi rokov prestalo, lebo na mladšom pohrebisku MR2 sa stopy po ňom nenašli. V Mehrgarhe sa však našli kremenné vrtné hroty, a modelovanie preukázalo, že sa nimi dal otvor do zuba so spomenutými parametrami vyvŕtať za necelú minútu. Dosiaľ známe doklady neolitického zubárstva sú mladšie ako 6-tisíc rokov. (urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu