Domáce bezdrôtové telefóny sa čoraz viac podobajú na úspešnejšie mobilné. Dnes už nie je nič výnimočné na tom, ak výrobca predstaví domáci telefón s farebným displejom a fotoaparátom. Tradičným výrobcom domácich bezdrôtových telefónov je Siemens. V redakcii sme sa mali možnosť zoznámiť s luxusne vyzerajúcim modelom SL550. Aký je?
Dizajn a klávesnica
Siemens SL550 má príjemný dizajn, nadväzujúci na úspešné mobilné telefóny ako je Siemens SK65 či S75. Telefón má kryt v kombinácii lesklej čiernej farby s matnou striebornou. Na prednej strane je pod krytom reproduktoru umiestnený farebný displej, v spodnej časti je klávesnica. Zatiaľ čo mobilné telefóny majú po bokoch ovládacie tlačidlá, Siemens SL550 ich nemá. V spodnej časti je konektor. Vzadu je na tele telefónu prichytený flip na uchytenie prístroja k opasku.
Klávesnicu tvorí jeden blok kláves, ktoré sú oddelené len tenkou štrbinou. Klávesy sú podfarbené oranžovou farbou.
Telefón má skôr hranaté tvary, no vyzerá elegantne a výborne sa drží v ruke. Vcelku pohodlne sa ovláda aj klávesnica.
K telefónu sa dodáva kovová nabíjacia základňa s lesklou povrchovou úpravou – aparát sa len nasunie na nabíjací konektor a v základni „stojí“.
Súčasťou výbavy je základňová stanica, ktorá sa pripája k linke. Telefón sa s ňou musí spojiť jednoduchým stlačením synchronizačného tlačidla. K základňovej stanici možno pripojiť 6 aparátov.
Displej
Telefón má farebný displej s rozlíšením 128 x 160 bodov, ktorý poznáme zo starších modelov mobilných telefónov Siemens radu 65. Zobrazuje 65536 farieb.
Displej trpí neduhom, ktorým trpeli už mobilné telefóny – má silný raster, nevýrazné zobrazenie farieb a zlú interpretáciu bielej farby. Na druhej strane, pri domácom telefóne je absolútne postačujúci a požadovať viac budú skutočne len najnáročnejší používatelia.
Ovládanie
Hlavným ovládacím prvkom je hranaté päťsmerové tlačidlo. Vďaka tomu, že je vysunuté nad povrch krytu sa dá dobre nahmatať a presne reaguje na stlačenia. Je dostatočne veľké, takže aj zapustené stredové tlačidlo je dobre ovládateľné.
Okrem päťsmerového tlačidla sa menu ovláda dvomi funkčnými tlačidlami pod displejom, ktoré sú doplnené ďalšími štyrmi tlačidlami na ovládanie hlasného hovoru, prístup k správam, opakované vytáčanie a prístupu k samostatnému zoznamu kontaktov.
Menu telefónu
Telefón má menu veľmi podobné mobilom. Tvorí ho matrica 8 statických ikon, ktoré sú zoradené po dve v štyroch riadkoch. Menu tvoria nasledujúce odkazy: SMS, služby siete, doplnky, prenos dát, budík, kalendár, nastavenie a správca súborov.
Submenu je textové a opäť veľmi pripomína staršie mobilné telefóny Siemens.
Funkcie
Telefón má niekoľko zaujímavých funkcií.
Telefónny zoznam
Do telefónneho zoznamu možno uložiť 250 viacpoložkových záznamov. Ku každému kontaktu možno uložiť meno, priezvisko, tri rôzne telefónne čísla, e-mail a informácie o sviatku. Ku kontaktom si tiež možno uložiť aj fotografiu volajúceho (tá sa však dá stiahnuť len cez kábel). Kontakty sa tiež dajú zaradiť do VIP kategórie s odlišným zvonením a priradiť k nim tlačidlo rýchlej voľby. Podobne ako v mobile sa dá uložiť neznáme telefónne číslo do pamäte a priradiť k nemu meno a ďalšie údaje. Navyše je v tomto modeli dostupné aj vytáčanie hlasom.
SMS správy
V položke SMS je možné po nastavení SMS centra písať textové správy a dokonca vytvárať EMS správy (sieť v SR ich však nepodporuje). V zozname sa nachádza prehľad prijatých a odoslaných správ a koncepty. Nová SMS správa môže mať 612 znakov, využívajúc funkciu spojených správ.
Ak telefón počas písania SMS zazvoní, editor sa automaticky ukončí a rozpísaný text sa uloží do pamäte. K SMS sa možno neskôr vrátiť. V telefóne je aj zaujímavá funkcia: na nastavené číslo vám telefón automaticky zašle SMS o zmeškaných hovoroch.
Služby siete
Telefón podporuje nastavenie okamžitého presmerovania hovorov a funkciu čakajúce volania (zaklopanie nového hovoru, ak telefonujete). Zároveň možno nastaviť priamy prístup k funkcii „sieťový odkazovač“ (ide o službu operátora, ktorá nahradí domáci odkazovač).
Prepojenie staníc
Základňová stanica podporuje pripojenie až šiestich telefónov, ktoré spolu dokážu komunikovať a základňu tak možno použiť ako domácu ústredničku. My sme testovali základňu s jedným telefónom, túto funkciu sme preto neskúšali.
Budík
V telefóne je budík, ktorý možno nastaviť na pravidelné vyzváňanie cez pracovné dni, alebo každodenne. Nastaviť možno len jeden čas. Vybrať si možno z viacerých melódií, pričom pre budík si možno nastaviť vlastnú úroveň hlasitosti vyzváňania.
Kalendár
V telefóne je aj veľmi jednoduchý kalendár, ktorému by prospela krajšia grafická úprava. Na displeji sa zobrazuje mesačný prehľad, pričom si možno k termínom ukladať krátke poznámky so zvukovým upozornením.
Správca súborov
Jednoduchý súborový manažér umožňuje prístup k zvoneniam, šetriču obrazovky a vyzváňacím zvukom. Kapacita pamäte je vyjadrená v percentách. Súbory si možno len prezerať, nie je možné s nimi ďalej pracovať (okrem toho, že sa dajú zmazať).
Nastavenie
V telefóne možno nastaviť dátum a čas, ktorý sa zobrazuje na hlavnej obrazovke. Na displeji možno nastaviť šetrič, farbu menu, kontrast a podsvietenie. Nechýba ani nastavenie miestnych predvolieb (vrátane prečíslia pobočkovej ústredne), konfigurácia telefónu i základne a nastavenie záznamníka.
Prenos dát
Na internete je dostupný softvér, pomocou ktorého možno v telefóne spravovať telefónny zoznam a kopírovať do neho obrázky volajúceho, zvonenia a šetriče obrazovky. Siemens na svojej internetovej stránke ponúka balíčky so zvoneniami i šetričmi obrazovky.
Trochu nepochopiteľné je, prečo sa telefón k počítaču pripája cez zastaraný konektor RS-232 a nie cez USB. Majitelia notebookov majú v tomto prípade smolu, aparát nepripoja.
Multimédiá
Ako sme už spomenuli, na telefóne možno nastaviť šetrič obrazovky a obrázky volajúceho. Ako zvonenia možno predvoliť polyfonické zvonenia.
Prepojenie so Skype
K celej sade si možno dokúpiť adaptér Gigaset M34 USB, ktorý sa cez USB port pripojí k počítaču a s dodanými ovládačmi dokáže prepojiť telefón s programom Skype. V telefóne pribudne nová položka, prostredníctvom ktorej možno hovory cez Skype zvoliť. Bohužiaľ, adaptér sme na test zatiaľ nedostali, no určite sa k nemu vrátime v niektorej z ďalších recenzií.
Batéria
V prenosnom telefóne je batéria s kapacitou 700 mAh. Základňa sa pripája do elektrickej siete prostredníctvom adaptéra. Batéria spočiatku vydrží podľa údajov výrobcu 10 hodín hovoru a 250 hodín v pohotovostnom režime. Tieto údaje v praxi sedia, telefón skutočne vydrží veľmi dlho bez nabitia. Treba však mať na pamäti, že časté dobíjanie batériu vyčerpáva a priemerné časy výdrže sa jej starnutím skracujú. Úplné nabitie trvá asi 3,5 hodiny.
Dosah
V budove má telefón dosah 50 m od základne, na otvorených priestranstvách to je 300 metrov. V praxi sme telefón používali v rodinnom dome, pričom bez problémov fungoval v každej z jeho miestností, ale aj vonku do cca 70 m od domu. Väčšiu vzdialenosť sme netestovali.
Celkový dojem
Siemens SL550 je praktický telefón pre náročného používateľa, ktorý pevnú linku využíva rovnako aktívne ako mobil. S príjemným dizajnom a vcelku slušnou výbavou nás príjemne prekvapil. S funkciou pripojenia až šiestich telefónov k jednej základňovej stanice sa hodí nielen do domácnosti (viac telefónov napríklad v poschodovom dome), ale aj do malých kancelárií s výnimkou výrobných prevádzok, kde by nemusel vydržať menej šetrné zaobchádzanie. Po krátkom zoznámení dávame palec hore.