SME

Obloha v apríli

S príchodom astronomickej jari (20. 3.) začalo lúčenie s typickými zimnými súhvezdiami. Po zotmení sa k západu skláňa Orión aj Veľký pes so Síriom. Uvidíme ich znova až na jeseň neskoro v noci ako predzvesť zimy. Teraz sú hneď večer už vysoko Blíženci ..

Mars zostáva stále v centru našej pozornosti nielen na nočnej oblohe. Pred týždňom už poslala prvú snímku červenej planéty sonda NASA Mars Reconnaissance Orbiter, na pablube ktorej je najdokonalejšia kamera, akú kedy človek vyslal k cudzej planéte. FOTO - JIM BELL/HHT

S príchodom astronomickej jari (20. 3.) začalo lúčenie s typickými zimnými súhvezdiami. Po zotmení sa k západu skláňa Orión aj Veľký pes so Síriom. Uvidíme ich znova až na jeseň neskoro v noci ako predzvesť zimy. Teraz sú hneď večer už vysoko Blíženci aj Býk, vidíme zapadať kúsok Andromédy. Západnej až severozápadnej oblohe ešte vládnu Povozník sPerzeom. Neskoro večer sa od juhu kzápadu presúva Lev, nasleduje ho Panna a v noci nenápadné Váhy. Vysoko nad južným obzorom kulminuje Pastier. Po polnoci ho nasleduje už Herkules s lichobežníkovým trupom. Medzi sebou zvierajú dobre viditeľné malé súhvezdie neuzavretý kruh Severnej koruny. Juhovýchod v tom čase ovládajú žiarivé hviezdy letných súhvezdí. Popri obrazcoch Labute amalom, ale výraznom kosodĺžniku Lýry sa nad východný obzor vynára Orol s malým Delfínom. Pred nimi sa pod Herkulom nasúva rozložitý Hadonos a nad juhovýchodom nesmelo vystrkuje klepietka Škorpión.

Na opačnej strane oblohy, nad severným obzorom, okolo Polárky opisujú oblúky u nás nezapadajúce súhvezdia vblízkosti Malého voza. Nápadný je obrazec "W" súhvezdia Kasiopeja, ktoré sa počas noci presúva zo severozápadu nad severný obzor a nadránom sa dvíha na severovýchode. Vnadhlavníku (v zenite) uprostred noci Veľký voz uvoľňuje priestor dlhému a kľukatému Drakovi a Cefeovi.

Vapríli Merkúr nehľadajte. Aj viditeľnosť Venuše zostáva zlá aešte sa zhorší: celý mesiac ju uvidíme vsúhvezdí Vodnár ako Zorničku ráno nízko nad VJV obzorom. Aspoň že je jasná. Mars prechádza od Býka do Blížencov aspolu speknými súhvezdiami bude objektom oblohy neskorého večera, hoci sa už medzi nimi trochu stráca. Zapadne pol druha hodiny po polnoci. Jupiter sa vnenápadných Váhach stáva celonočným a dosť nápadným objektom. Suseda zľava mu bude robiť oranžový Antares zo Škorpióna, spoločne však nad južný obzor vysoko nevystúpia. No Saturnuprostred Raka (vedľa otvorenej hviezdokopy M 44 Praesepe) bude určite vďačným cieľom pozorovateľov aj smenšími ďalekohľadmi. Voptimálnych nočných hodinách (bude vysoko nad obzorom hneď zvečera) poskytne pohľad na ešte stále pekne otvorené prstence. Okrem toho sa sMesiacom stretnú vpríťažlivej konjunkcii vnoci 6./7. apríla.

Teraz je Urán vo Vodnárovi nepozorovateľný, lebo sa stráca vrannom svitaní, hoci jasnú Venušu blízko neho ešte zbadáme. Neptún je v mierne priaznivejšom postavení vzápadnejšom Kozorožcovi. Pluto vychádza okolo polnoci, celý rok je vmieste stretu hraníc troch súhvezdí: Hlava hada, Hadonos a Strelec.

Začiatok tretej aprílovej dekády býva obdobím každoročného výskytu meteorického roja Lyridy. Tento rok ho môžeme pozorovať od 19. do 23. apríla, pričom maximum sa očakáva 22. 4. okolo poludnia.

ŠTEFAN GAJDOŠ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu